Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životní pojistku budeme platit za vás, lákali podvodníci nové klienty

  15:51aktualizováno  15:51
Šest let vězení by si měl podle zatím nepravomocného rozsudku odsedět Jaroslav Voženílek, který spolu s komplici podle obžaloby vylákal od pojišťovny přes 25 milionů korun na provizích za nové smlouvy. Skupina lidem slibovala, že za ně bude dva roky platit pojistné. Díky tomu získali během jediného roku přes tisíc smluv.
Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin VeselýMF DNES

Komplikovaný případ sahá do roku 2007 a kromě Voženílka v něm jako hlavní postava figuroval René Svoboda, kterého senát už dříve v této kauze odsoudil. Svoboda uzavřel mandátní smlouvu s Pojišťovací společností PK z Pardubic, pod jejíž hlavičkou osmičlenná skupina vystupovala. Minimálně od června 2007 do května 2008 zprostředkovali přes tisíc smluv na investiční životní pojištění Perspektiva od pojišťovny Kooperativa. Jenže klienty pro tento produkt získávali podvodem.

Obžaloba viní Voženílka z toho, že své spolupracovníky motivoval „k získávání klientů se slibem hrazení pojistného za jeho osobu.“ Podle spisu makléři lidem slibovali, že nově uzavřené pojištění za ně budou dva roky platit a že po dvou letech mohou produkt ukončit a vybrat vložené peníze. Právě díky tomu se jim dařilo rychle nabírat klienty hlavně na Pardubicku, Hradecku a Náchodsku. Řada z nich byli kamarádi či rodinní příslušníci makléřů.

„Zpravidla zajistili uhrazení pojistného za první pojistné období, aby tímto předem vzájemně domluveným postupem neoprávněně vylákali od pojistitele provize za uzavření smluv. Fakticky bylo pojistné u části pojistných smluv hrazeno jen za několik málo prvních měsíců,“ píše se v rozsudku.

Voženílek i Svoboda přitom podle spisu věděli, že provize by stačila na hrazení pojistného jen po dobu jednoho roku a pokud by smlouva do dvou let zanikla, museli by ji pojišťovně vrátit. Od Kooperativy takto vyinkasovali 25,6 milionu korun za 882 smluv. Dalších 7,3 milionu jim firma kvůli problémům jejich klientů s placením odmítla poslat. Šlo o 251 smluv.

Klienti čelili exekucím

Situace došla tak daleko, že pojišťovna nic netušící klienty vyzvala k doplacení peněz a dokonce na ně poslala exekutory. Po masivních protestech však souhlasila se zrušením některých smluv a zřídila dokonce i speciální bezplatnou linku na pomoc podvedeným klientům.

Podle soudu tak Jaroslav Voženílek spáchal zvlášť závažný zločin podvodu ve spolupachatelství. Poslal ho na šest let do věznice s ostrahou a uložil mu také trest propadnutí finančních prostředků a zákaz činnosti na dobu 10 let. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Případ připomíná klasické letadlo. Peníze z provizí nových klientů měly jít na platby pojistného u dřívějších smluv. Soudy kauzu řešily již v minulosti, kdy na lavici obžalovaných sedělo osm makléřů. Podle jejich předchozích vyjádření se domnívali, že uvedený postup je legální.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz