Pověst Krkonoš mají zlepšit nové silnice, sjezdovky i propojení areálů

  19:03aktualizováno  19:03
Přes rok a půl pracovalo více než sto expertů na třísetstránkovém dokumentu, který má zásadním způsobem ovlivnit změny v Krkonoších v nejbližších deseti letech. Dokument sice bude hotový až v březnu, avšak redakce MF DNES už nyní vybrala čtyři problémy, které nejvyšší české hory dlouhodobě trápí.
Velkým úkolem provozovatelů lyžařských středisek bude propojit areály tak, aby člověk mohl na lyžích přejíždět z jednoho do druhého.

Velkým úkolem provozovatelů lyžařských středisek bude propojit areály tak, aby člověk mohl na lyžích přejíždět z jednoho do druhého. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Připravovaný projekt, který nese název Strategie pro rozvoj Krkonoš, s vybranými problémy také počítá.

"Naším cílem je poskytnout dokument oběma krajům jako základní pilíř politiky dalšího rozvoje Krkonoš," prozradil Jan Sobotka, starosta Vrchlabí a předseda Svazku měst a obcí Krkonoše.

1.Rozbité silnice štvou turisty a brání i investicím

Jestli mají Krkonoše a především oblast kolem Trutnova a Vrchlabí nějaký zásadní problém, pak jsou to především špatné silnice, které brání podnikání i turistice.

Jen Vrchlabí se letos chystá do rozvoje infrastruktury investovat 600 milionů korun ze státní pokladny, což souvisí i s rozšiřováním místní automobilky.

"Letos začneme opravovat silnice mezi Dolní Brannou a Kunčicemi a úsek spojující Horka u Staré Paky se Studencem, kudy míří turisté do zimních středisek," uvedl starosta Sobotka.

Podle Josefa Noska, manažera svazku, který se na nové strategii rovněž podílel, nepřicházejí do regionu kvůli silnicím investoři a tragické je také spojení s polskými městy, a tudíž i s Německem. "Už je potřeba, aby se na tom začalo něco dělat," tvrdí.

Špatný stav komunikací vadí i podnikatelům. "Dopravci a zákazníci se k nám těžko dostávají, špatná dopravní infrastruktura limituje celý region," říká například Rudolf Kasper, který v regionu podniká už přes dvacet let (Více o problému silnic čtěte zde).

2.Pověst Krkonoš jako "snobárny" pro bohaté

Krkonošští hoteliéři dost často od českých turistů slyší velmi nepříjemnou pravdu: "To raději pojedu do Alp, než abych jezdil do předražených Krkonoš."

Tento velký problém Krkonoš si však začínají uvědomovat už i samotní provozovatelé lanovek či hoteliéři, kteří chtějí nepříjemnou pověst zvrátit.

"Chceme se zase stát střediskem pro rodiny s dětmi, třeba areál Mísečky je na to ideální," potvrzuje ředitel lyžařského střediska ve Špindlerově Mlýně Čeněk Jílek, který například plánuje, že v areálu zavede speciální rodinné skipasy.

Majitelé restaurací, hotelů či lyžařských škol zase sázejí na ohromné slevy, v Krkonoších se dají ušetřit tisícovky, aniž by turista musel sedět v nejlevnější promrzlé chatce kilometry od nejbližšího areálu.

"Jen v létě jsme prodali přes osm tisíc slevových karet. Jednu použije její majitel za týden průměrně sedmkrát, rekord je třicet výběrů během sedmi dnů," vypočítává Matěj Dunka, ředitel nového projektu Krkonoše regioncard, který nabízí stovky slev na různé typy služeb po celých horách (Více čtěte zde).

3.Krátké sjezdovky zachrání jen úžasné služby

Kde vybudovat nové sjezdovky a jak mezi sebou propojit areály, aniž by musel lyžař vyskočit z vázání a dojet na lyžích z Černé hory až do Pece nebo do Černého Dolu?

Takové otázky si kladou vlekaři z největšího krkonošského resortu Černá hora-Pec, kteří dobře vědí, že jedině bombastickými službami mohou konkurovat šestikilometrovým sjezdovkám v Alpách.

"Zatím budeme hlavně stavět, nejpozději do čtyř let chceme vybudovat nové sjezdovky, počítáme také se třemi novými lanovkami," netají ředitel resortu Petr Hynek. Investicí číslo jedna je pro ředitele výstavba šestisedačkové lanovky na sjezdovce Javor. Propojit areál, to už ale bude složitější.

I to však vidí Josef Nosek ze krkonošského svazku reálně. "Třeba propojit Pec s Janskými Lázněmi by neměl být problém. Stačilo by tam dát nějaké přibližovací vleky a mělo by to fungovat," myslí si.

4.Gangy zlodějů aut odešly, ale mohou se vrátit

Ačkoliv se zloději drahých aut z Polska díky přísným kontrolám trutnovských policistů na sklonku minulého roku pravděpodobně přemístili do Libereckého kraje, stále hrozí, že se vrátí.

"Polští pachatelé mají v našem okrese na svědomí až devadesát procent krádeží. Víme to, protože jsme jich několik zadrželi přímo při činu a spousta ukradených aut se později našla právě v Polsku. Na úkor jiných činností jsme proto výrazně posílili kontroly poblíž hranic, aby si pachatelé uvědomili, že naše auta už nemají kudy odvézt," uvedl šéf trutnovské kriminálky Petr Čížek.

Ještě za minulý rok evidovali na Trutnovsku 80 případů ukradených aut. Policisté se proto zaměřili hlavně na silnice kolem Pomezních Bud a Královce, kde dříve stály hraniční přechody (Více čtěte zde).

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Žalobkyně žádá doživotí pro exmanžele za vraždu a přípravu dalších tří

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Státní zástupkyně žádá po královéhradeckém soudu doživotí pro exmanžele Janákovi za tři plánované a jednu dokonanou...

Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

Bývalá Mayerova továrna ve Dvoře Králové nad Labem.

Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat...

Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu

Technik instaluje zařízení Snowsat do rolby v Peci pod Sněžkou.

Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu...

Najdete na iDNES.cz