Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce vzít Vrchlabí 140 milionů na rozvoj, stavby a opravy silnic

  8:26aktualizováno  8:26
Ministerstvo financí navrhlo seškrtat plánovanou injekci 550 milionů korun na silnice, hasičskou zbrojnici či hřiště ve Vrchlabí o 140 milionů. Kraj a město se obávají, že na všechny stavby pro rozvoj průmyslové zóny související se závodem Škoda Auto už nezbude.

Stavba nové haly Škoda Auto ve Vrchlabí | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Několik frekventovaných silnic do Krkonoš, kruhová křižovatka, hřiště, požární zbrojnice. To vše se má stavět poté, co Škoda Auto ve Vrchlabí začala rozšiřovat svůj závod pro výrobu nových automatických převodovek pro celý koncern Volkswagen.

Vláda mění rozhodnutí

Vláda rozhodla o podpoře průmyslové zóny ve Vrchlabí, pokud Škoda Auto závod rozšíří, už v roce 2008. Automobilka závazek splnila, už v září začne vyrábět převodovky v počtu tisíc kusů denně. Od příštího roku jich každý den závod pošle do světa ještě o 500 víc.

Protože se však od roku 2008 některé projekty staveb pozastavily nebo změnily, je zapotřebí, aby současná vláda potvrdila, že zhruba půl miliardy korun na rozvoj regionu skutečně dá. Jenže na to se čeká už od loňska. Zpoždění způsobily vládní krize i výměny ministrů.

První převodovky budou už v září, avšak u staveb, které vláda slíbila podpořit stamiliony, se ještě ani nekoplo. Už rok se totiž čeká na usnesení vlády. Teď ale místo rozhodnutí navrhlo ministerstvo financí seškrtat 550 milionů korun téměř o třetinu, tedy o 140 milionů.

"Vláda uzavřela už před lety se Škodou Auto dohodu, že pokud se ve Vrchlabí rozšíří výroba, peníze na rozvoj průmyslové zóny dá. Škodovka dohodu splnila, dokonce oproti původní dohodě závazky překročila, naopak ministerstvo financí říká, že dohodu nesplní a bude krátit o 140 milionů," podivuje se náměstek hejtmana Helmut Dohnálek, který má přípravu průmyslové zóny na starosti.

Ohrožená je budova pro záchranáře a vrchlabský stadion

Podle něj nemusí zbýt peníze na budovu integrovaného záchranného systému, kde mají sídlit hasiči a záchranka, a Vrchlabí může mít problém s výstavbou náhradního stadionu. Plochu toho dosavadního automobilka zastavuje budovami.

Otázkou také je, zda se za navrhovanou částku od státu zvládnou opravit všechny plánované silnice, Královéhradecký kraj totiž desítky milionů korun navíc nemá.

"Nemůžeme jít předem do projektu, u něhož je teď nejisté, jestli bude vůbec dofinancován a na kraj nepadnou další závazky. Kraj se zavázal, že uhradí 25 procent nákladů. Vláda něco slíbila, my jsme s touto částkou počítali a dělali veškerou přípravu, ale teď se dozvídáme, že dá méně," uvedl Dohnálek.

Hejtman Lubomír Franc už napsal dopisy premiérovi a ministrům financí či průmyslu a obchodu s požadavkem, aby návrh přehodnotili. Také poslankyně Hana Orgoníková z ČSSD s ministrem financí Kalouskem jednala. "Zatím nemáme žádnou reakci," dodal Dohnálek.

"Materiál předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo financí k němu v připomínkovém řízení zasílá své podněty. O materiálu rozhodne vláda. Připomínkové řízení nevedeme přes média," uvedl stručně na dotazy MF DNES mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Vrchlabí by muselo automobilce zdražit pozemky

Tomu, aby vláda dala méně peněz, se brání i Vrchlabí, které Škodě Auto poskytuje pozemky.

"Jsme ve dvou ohních. Škodovka po nás chce, abychom udělali to, na čem jsme se dohodli. Má se stavět další hala a my si nemůžeme moc vybírat a licitovat. Stát řekl, že to jde podle usnesení z roku 2008, takže jedeme dál a děláme vše pro zahájení stavby. Jako město se ale úplně nevyrovnáme s úbytkem peněz. Možná to budeme muset kompenzovat zvýšenou cenou pozemků, které budeme automobilce převádět. Situace s celkovou vládní podporou není dobrá," řekl vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Město má podle původních předpokladů dát na rozvoj průmyslové zóny 57 milionů korun, avšak pro nižší ceny stavebních prací v poslední době či různé škrty a další úpravy projektů Sobotka odhaduje, že to nakonec může být 25 až 30 milionů. "Ale teď to nejde dopočítat, je tam víc neznámých," dodal starosta.

Podle Dohnálka ministerstva argumentují tím, že výběrová řízení vycházejí v poslední době na mnohem menší částky, než na kolik je odhadují projektové dokumentace.

"To je sice pravda, ale my jsme s tím už kalkulovali. Projektové dokumentace totiž vycházejí na zhruba 800 milionů, ale my už počítáme s 550 miliony korun. V případě, že výběrové řízení vyjde levněji, peníze se vrátí státu nebo se využijí na další projekt. Při výstavbě zóny v Kvasinách jsme také ušetřili přes 100 milionů a za ně vznikly další projekty, s nimiž se původně nepočítalo," vysvětlil Dohnálek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Soud neuvěřil exmanželce obvinění ze znásilnění dcery, muže osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud osvobodil Čestmíra J., který podle obžaloby znásilnil sedmiletou nevlastní dceru. Obvinila ho...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Najdete na iDNES.cz