Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy na Hradecku dál porostou, firmy se tak snaží přilákat zaměstnance

  9:45aktualizováno  9:45
Zaměstnanci velkých společností v Královéhradeckém kraji si v letošním roce polepší. Významní zaměstnavatelé, které oslovila MF DNES, očekávají ekonomický růst a budou zvyšovat platy.

Firmy v regionu poptávají stovky lidí. Trh je však téměř prázdný. | foto: Lukáš Urban

Atmosféru současného středoevropského blahobytu ilustruje i jedna z největších organizací na východě Čech - královéhradecká fakultní nemocnice, kde pracuje přes pět tisíc lidí. Od prvního ledna navýšila zaměstnancům tarifní platy o 10 procent, průběžně nabírá nové lékaře, sestry a další pracovníky. 

„Aktuálně vedeme jednání s některými klinikami o zřízení nových pozic. S oběma odborovými organizacemi se pro letošek vedení nemocnice dohodlo na mzdové politice, což je výborný základ pro novou kolektivní smlouvu, která bude platit od 1. dubna. V prvních třech čtvrtletích loňského roku činila průměrná mzda 39 204 korun, ve stejném období roku 2016 to bylo 36 060 korun,“ chválí si současnou situaci ekonomická náměstkyně ředitele Jitka Šmehlíková.

Firmy shánějí nové lidi

Řada firem bude letos i stavět. O možnosti budování nové haly stále ve Dvoře Králové jedná jaroměřský holding Karsit. Novou budovu plánuje stavět i jičínský Microrisc, další novou halu otevře v květnu firma Saar Gummi v Červeném Kostelci, kde nyní průměrná mzda zaměstnanců činí velkorysých 40 tisíc. 

Fotogalerie

„Investice včetně technologií dosáhne 350 milionů korun. Několik desítek zaměstnanců budeme přijímat v souvislosti se spouštěním dvou nových linek. Průběžně poptáváme zejména operátory gumárenské výroby a koordinátory seřizovače,“ uvedl personální ředitel Saar Gummi Marek Ďuriš. Fabrika nyní zaměstnává přes tisíc lidí. 

Nabírat však budou i v Karsitu. Shánějí tu dělníky, mistry, účetní, technology nebo nákupčí. Že je na trhu málo lidí, potvrzuje i Rudolf Kasper, šéf trutnovského strojírenského rodinného holdingu Kasper. 

„Řádově budeme nabírat desítky zaměstnanců - konstruktéry, obsluhu CNC strojů, svářeče, montéry. Mzdy navyšujeme na základě individuálního hodnocení. V roce 2016 činil průměrný nárůst 10 procent, v roce 2017 pak osm procent. Uplynulý rok hodnotíme velmi dobře, uzavíráme ho s rekordními výsledky,“ sdělil Kasper.

Dech znovu nabírá i Veba

Nezaměstnanost v kraji nyní jako by neexistovala, což shrnul místopředseda Asociace exportérů a předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk. „Chtěli bychom nabírat, ale na trhu práce není nikdo. Přijal bych alespoň 50 dělníků,“ řekl.

Nezaměstnanost v kraji

Královéhradecký kraj: 2,5%
Počet lidí bez práce: 9 780
Počet volných míst: 8 864

Hradecko: 2,8%
Jičínsko: 1,9%
Náchodsko: 3%
Rychnovsko: 1,2%
Trutnovsko: 2,9%

Celá ČR: 3,5%

Zdroj: MPSV, listopad 2017

Radost mu tak dělá alespoň fakt, že rovněž Atas má za sebou nejúspěšnější rok v historii společnosti. „Chceme nakoupit stroje, které nahradí lidskou práci, projekty se tedy budou týkat hlavně robotiky,“ podotkl.

Kde se v předchozích letech museli poprat s výraznějším útlumem, znovu chytili dech. Své o tom ví textilka Veba Broumov, která musela kvůli zhoršené situaci na africkém trhu a nedostatku zakázek propustit stovky lidí. Ve Vebě se nyní mluví o tom, že od poloviny roku budou svým pracovníkům znovu přidávat. 

„Uvažujeme o úrovni několika procentních bodů. Pro příští rok plánujeme zachovat aktuální počet zaměstnanců. Rok 2017 hodnotíme jako rok stabilizační, v příštím roce plánujeme mírný růst,“ shrnul nálady ve firmě personální ředitel a předseda dozorčí rady Veby Jiří Myšák.

Nulová nezaměstnanost je potíž

Na některých firmách se však přece jen podepsala nestabilita v evropské politice. Na odchodu Velké Británie z Evropské unie částečně tratí například továrna na výrobu mražených potravin Frost Food z Rokytnice v Orlických horách. Jako převážně exportní společnost se vedení muselo vyrovnat s pokračujícím poklesem hodnoty britské libry a zároveň i s uvolněním intervencí České národní banky. 

„Přes tyto negativní vlivy jsme byli schopni dosáhnout srovnatelných výsledků jako loni. Uplynulý rok proto hodnotím jako velmi těžký, ale úspěšný. Letos plánujeme další rozvoj společnosti a chystáme investice v celkové výši 35 milionů korun do zkvalitnění technologií vedoucích ke zvýšení efektivity výroby,“ prohlásil předseda představenstva Frost Food Jiří Vlček. 

I zde zaměstnanci dostanou přidáno. Firmám na Rychnovsku kvůli nulové nezaměstnanosti také nic jiného ani nezbývá. V regionu, kde většinu lidí stáhne kvasinská Škodovka, se bojuje o každého kvalitního pracovníka (více také v článku Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda). 

„Velmi rádi bychom nabrali nové zaměstnance, bohužel trh práce na Rychnovsku je zcela vyčerpán. Získání nového českého nebo polského zaměstnance je téměř nemožné. Musíme se orientovat na spolupráci s pracovními agenturami a chybějící pracovní sílu dovážet z Rumunska či Ukrajiny, což je však při současném legislativním rámci nastaveném předchozí vládou zdlouhavé a administrativně náročné,“ vysvětlil Vlček.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz