Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychnov má umělou trávu, fotbalisté ale dlouho čekali na razítko

  9:56aktualizováno  9:56
Fotbalisté v Rychnově nad Kněžnou budou moci hrát mistrovská utkání na umělém trávníku. Radnice rekonstruovala vysloužilé hřiště u tamní Sokolovny už před prázdninami, jenže bez certifikátu ho mohl klub používat jen pro tréninky. Na razítko se čekalo s napětím.

Areál FC Spartak v Rychnově nad Kněžnou | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Na radnici v Rychnově nad Kněžnou mají za sebou pět nervózních týdnů. Termín pro kontrolu hřiště se několikrát posouval, ale teď už je zřejmé, že plocha atest dostane. Jde o největší letošní investici města do sportovišť. Stavbu však provázely obtíže.

„Za šest let, co jsem v čele města, jsem nezažil takové tlaky jako v případě soutěže na tuto veřejnou zakázku, abychom například změnili podmínky,“ řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

Fotogalerie

Od 29. července má hřiště s umělým povrchem certifikát kvality na jeden rok od FIFA. V první polovině srpna by se mělo dočkat i atestu od Fotbalové asociace České republiky. Podle starosty se už na místě sešel komisař asociace s dalšími a v zápisu se konstatuje, že rekonstrukce hřiště je provedena bezchybně a hřiště splňuje požadavky fotbalové asociace.

Důležité je to hlavně pro klub. Ten má nyní osm až devět týmů, hřiště bude sloužit pro 130 až 140 hráčů. Na umělé trávě si zasportují také školáci v hodinách tělocviku.

„Hřiště už používáme, trénuje se na něm a zatím čekáme na písemné vyrozumění fotbalové asociace. Kdyby umělá tráva nezískala atest, nemohly by se na ní hrát žádné mistrovské zápasy. Soutěže začínají už v půlce srpna. Sice se zpočátku většinou hraje na přírodní trávě a na umělou přecházíme až v říjnu, ale když víc prší, hraje se na umělé trávě třeba už i v srpnu,“ uvedl člen výkonného výboru FC Spartak Rychnov nad Kněžnou a radní Radek Jehlička.

Rychnovští pořídili umělou trávu jako jedni z prvních v republice. Postupem let však už byla místy vydupaná, s poškozeným vlasem, takže sportovcům na ní mohlo hrozit zranění.

Radnice musela žádat už několikrát v minulosti o prodloužení atestu na původní hřiště a platit za jeho opravy. Certifikát od fotbalové asociace skončil v prosinci 2015.

Dotace nevyšla, hřiště platili ze svého

Kvůli chystanému hřišti s umělým trávníkem se sešli zastupitelé letos v lednu. Odsouhlasili záměr výstavby, protože město se chtělo ucházet o dotaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Plánovalo, že získá šedesát procent částky z dotace. Dotaci však nedostalo a vše platí ze svého.

Tehdy se zastupitelé podivovali nad částkou, s kterou se pro hřiště počítalo. Předběžný rozpočet byl 6,3 milionu korun, což vycházelo z nabídky společnosti Juta platné do konce roku 2014.

Firma po dotazu radnice upřesnila, že nově to může být i 8 milionů, proto zastupitel Jiří Daniel navrhoval oslovit do soutěže i zahraniční dodavatele. To se nakonec nestalo, i tak soutěž značně snížila cenu. Jediným kritériem byla cena za požadované práce a také to, že zakázka splní Prováděcí pokyn Fotbalové asociace ČR k atestacím hřišť s umělými trávníky nové 3. generace.

Ve veřejné soutěži zvítězila firma A Sport Produkt s cenou kolem 4,7 milionu po započtení daně. Měnily se podkladní vrstvy i povrch. Firma opravila hřiště v květnu a červnu. Město navíc přiobjednalo zásyp z drcené gumy, od jiného dodavatele koupilo stroj na údržbu umělého trávníku a ještě koupí nové kartáče, aby hřiště mělo dobrou údržbu, která pomůže k delší životnosti. Celkově tak město zaplatí asi 5,1 milionu korun.

Bývalá rychnovská místostarostka a nynější zastupitelka Michaela Zimová však namítá, že by Rychnov měl změnit dosavadní praxi při zadávání veřejných zakázek.

„Je legrační, že na zakázky pod 6 milionů korun má město přijaty zásady, kdy je pravomocí městské rady nebo zastupitelstva schválení zadávací dokumentace. U zakázek nad 6 milionů to však řeší pouze jeden odstavec v organizačním řádu, že takové zakázky může připravit odbor správy nemovitostí. Radní i zastupitelé si tím totálně zavřeli dveře k tomu, aby si mohli vůbec přečíst, co stojí v zadání veřejné zakázky,“ upozornila členka kontrolního výboru Zimová.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz