Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychnov opraví školu, v níž sedával do lavice i Karel Poláček

  13:19aktualizováno  13:19
Do rychnovské základní školy v Kolowratské ulici, kterou navštěvoval i slavný spisovatel Karel Poláček, nyní chodí padesát dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Budova je už roky v zoufalém stavu a opadává z ní omítka. Nyní se možná konečně dočká opravy.

Budova rychnovské školy je v zoufalém stavu už mnoho let, teď by se konečně měla dočkat opravy. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Uvnitř je všecko o.k., ale stačí se podívat ven," upozorňuje na stav školy Josef Krám, bývalý rychnovský kantor a znalec zdejší historie.

Ředitelce školy Haně Fuksové se o stavu budovy už nechce ani mluvit. "Že opadává omítka, o tom už všichni vědí. O problémech se mluví dvacet let. Nyní k tomu nemám co dodat, protože už toho bylo hodně," uvedla ředitelka a věří, že se konečně dočká opravy. "Po různých jednáních nám starosta slíbil, že se nechá vypracovat projekt a snad by se budova měla začít postupně opravovat."

Radnice: Nemáme peněz nazbyt

Školu provozuje Královéhradecký kraj, ale budova patří městu. To se nyní začíná chystat opravy, na konci loňského roku zastupitelé schválili 200 tisíc korun na vypracování projektové dokumentace.

"Vypíšeme výběrové řízení a necháme udělat kompletní projekt, co se s budovou bude dělat. Rád bych, aby projektová dokumentace řešila práci na etapy. Nepočítám totiž, že město bude schopné vyčlenit najednou tak velkou částku, aby celý dům dalo do pořádku," vysvětlil rychnovský starosta Jan Skořepa.

"Při současné dluhové zátěži, kdy splácíme úvěry z předchozích let ve výši 10,7 milionu korun ročně plus úroky, a při nižším příjmu z výběru daní než v dobách bohatších, nemáme peněz nazbyt," dodal Skořepa.

Etap má být nezbytný počet, odhaduje čtyři až pět. Pracovalo by se každý rok o prázdninách. Jestli se podaří rekonstrukci začít už letos, to se teprve uvidí podle peněz. Městu totiž kvůli chybám v soutěži na stavbu bazénu za minulého vedení radnice hrozí vracení až 34 milionů korun. Přesto radní doufají, že mu příslušné úřady větší část vratné částky prominou.

"Na jedné straně se postaví bazén za 160 milionů a na druhé se nenajde 10 milionů na opravu školy. Do bazénu přitom potečou peníze pořád, jeho výstavba město zatěžuje pěti miliony ročně na provoz," dodává Skořepa.

Škola, úřad i dům politické výchovy

V minulosti už město o opravě školy uvažovalo, ale kompletní projekt nevznikl. Podle současných úvah by se neopravovala jen fasáda, ale kompletně celá budova včetně střechy, půdních prostor, oken i topení a rozvodů elektřiny.

"Dům je naproti zámku a tato oblast by mohla vypadat lépe. Situace, že se před vchod postaví dřevěná konstrukce a řekne se, že nikdo nemá chodit podél zdí, aby na něj něco nespadlo, podle mě není řešení," podotkl starosta.

Škola má v průčelí latinský nápis připomínající, že ji roku 1819 nechal vystavět František Kolowrat. "Původně bývala obecnou školou se třemi a později pěti třídami, do níž chodíval od první do páté třídy Karel Poláček," líčí Josef Krám.

Od roku 1905 sloužila jako obecní úřad, pak městský národní výbor a za komunismu v ní sídlil dům politické výchovy okresního výboru KSČ.

"V té době taky byla z přízemí mezi okny do ulice odstraněna pamětní deska připomínající Masarykovu návštěvu Rychnova nad Kněžnou v roce 1926. Na jejím místě zůstal světlý obdélník. Deska byla po roce 1989 přenesena na Staré náměstí a od té doby je tu zase škola," dodal Krám.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Najdete na iDNES.cz