Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychnov opraví školu, v níž sedával do lavice i Karel Poláček

  13:19aktualizováno  13:19
Do rychnovské základní školy v Kolowratské ulici, kterou navštěvoval i slavný spisovatel Karel Poláček, nyní chodí padesát dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Budova je už roky v zoufalém stavu a opadává z ní omítka. Nyní se možná konečně dočká opravy.

Budova rychnovské školy je v zoufalém stavu už mnoho let, teď by se konečně měla dočkat opravy. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Uvnitř je všecko o.k., ale stačí se podívat ven," upozorňuje na stav školy Josef Krám, bývalý rychnovský kantor a znalec zdejší historie.

Ředitelce školy Haně Fuksové se o stavu budovy už nechce ani mluvit. "Že opadává omítka, o tom už všichni vědí. O problémech se mluví dvacet let. Nyní k tomu nemám co dodat, protože už toho bylo hodně," uvedla ředitelka a věří, že se konečně dočká opravy. "Po různých jednáních nám starosta slíbil, že se nechá vypracovat projekt a snad by se budova měla začít postupně opravovat."

Radnice: Nemáme peněz nazbyt

Školu provozuje Královéhradecký kraj, ale budova patří městu. To se nyní začíná chystat opravy, na konci loňského roku zastupitelé schválili 200 tisíc korun na vypracování projektové dokumentace.

"Vypíšeme výběrové řízení a necháme udělat kompletní projekt, co se s budovou bude dělat. Rád bych, aby projektová dokumentace řešila práci na etapy. Nepočítám totiž, že město bude schopné vyčlenit najednou tak velkou částku, aby celý dům dalo do pořádku," vysvětlil rychnovský starosta Jan Skořepa.

"Při současné dluhové zátěži, kdy splácíme úvěry z předchozích let ve výši 10,7 milionu korun ročně plus úroky, a při nižším příjmu z výběru daní než v dobách bohatších, nemáme peněz nazbyt," dodal Skořepa.

Etap má být nezbytný počet, odhaduje čtyři až pět. Pracovalo by se každý rok o prázdninách. Jestli se podaří rekonstrukci začít už letos, to se teprve uvidí podle peněz. Městu totiž kvůli chybám v soutěži na stavbu bazénu za minulého vedení radnice hrozí vracení až 34 milionů korun. Přesto radní doufají, že mu příslušné úřady větší část vratné částky prominou.

"Na jedné straně se postaví bazén za 160 milionů a na druhé se nenajde 10 milionů na opravu školy. Do bazénu přitom potečou peníze pořád, jeho výstavba město zatěžuje pěti miliony ročně na provoz," dodává Skořepa.

Škola, úřad i dům politické výchovy

V minulosti už město o opravě školy uvažovalo, ale kompletní projekt nevznikl. Podle současných úvah by se neopravovala jen fasáda, ale kompletně celá budova včetně střechy, půdních prostor, oken i topení a rozvodů elektřiny.

"Dům je naproti zámku a tato oblast by mohla vypadat lépe. Situace, že se před vchod postaví dřevěná konstrukce a řekne se, že nikdo nemá chodit podél zdí, aby na něj něco nespadlo, podle mě není řešení," podotkl starosta.

Škola má v průčelí latinský nápis připomínající, že ji roku 1819 nechal vystavět František Kolowrat. "Původně bývala obecnou školou se třemi a později pěti třídami, do níž chodíval od první do páté třídy Karel Poláček," líčí Josef Krám.

Od roku 1905 sloužila jako obecní úřad, pak městský národní výbor a za komunismu v ní sídlil dům politické výchovy okresního výboru KSČ.

"V té době taky byla z přízemí mezi okny do ulice odstraněna pamětní deska připomínající Masarykovu návštěvu Rychnova nad Kněžnou v roce 1926. Na jejím místě zůstal světlý obdélník. Deska byla po roce 1989 přenesena na Staré náměstí a od té doby je tu zase škola," dodal Krám.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Hajnišův mlýn je kulturní památkou, radnice v Třebechovicích nesouhlasí

Lidé v Třebechovicích pod Orebem sepsali petici proti demolici Hajnišova mlýna.

Hajnišův mlýn v Třebechovicích pod Orebem je kulturní památkou. Už podruhé o tom nepravomocně rozhodlo ministerstvo...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Najdete na iDNES.cz