Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychnov podle kontroly zpackal soutěž na bazén, může vracet miliony

  18:39aktualizováno  18:39
Město Rychnov nad Kněžnou udělalo při soutěži na stavbu plaveckého bazénu chybu a mělo by vrátit miliony, oznámili před Vánocemi kontroloři čerpání evropských dotací. Radnici teď hrozí, že bude muset vrátit miliony, ačkoli peněz nemá nazbyt. Potřebuje je třeba na opravy chodníků.

Budova nového bazénu v Rychnově nad Kněžnou | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Oznámení o výsledku kontroly stavby bazénu se rychnovská radnice dozvěděla po několika měsících těsně před Vánoci. Přišel jí dopis z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, který řídí a kontroluje evropské dotace v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji.

"Z dopisu vyplývá, že bychom měli vracet 100 procent dotace, avšak s možností snížení částky na 25 procent, ale také na 10 nebo 5 procent," říká rychnovský starosta Jan Skořepa.

Úřad vyměřil vrácení 136 milionů korun, avšak sám zároveň navrhuje prominutí ve výši 75 procent. Starosta Skořepa proto doufá, že dotaci v plné výši město vracet nebude. A do 16. ledna má proti rozhodnutí podat námitky.

Ve finále pak může platit méně, třeba necelých sedm milionů, což by město ještě zvládlo. Podstatně horší by byla čtvrtina z celé částky.

"Kdybychom měli vracet necelých sedm milionů korun, tak to Rychnov zvládne, protože má nějaké zbytky z minulých let, s nimiž se v rozpočtu nepočítá. Pokud bychom měli vracet 13,6 milionu, tak to také ještě zvládneme, ale dostaneme se do situace, že zůstaneme téměř bez jakýchkoli úspor a budeme muset hospodařit jen s příjmy z daní," vysvětluje starosta.

Pokud by částka byla ještě vyšší, muselo by ji město buď splácet, nebo si půjčit od banky. "To by mělo drastický dopad a asi by se tady nevybudovalo vůbec nic. Město už teď splácí úvěry téměř deset a tři čtvrtě milionu korun ročně, a kdyby k tomu přibyly další splátky, bylo by na tom mizerně," dodává Skořepa.

Město podle auditu zvýhodnilo dodavatele

Kontroloři přišli přezkoumat stavbu bazénu loni v únoru. Na konci července uvedli, že mají podezření na diskriminační podmínky v soutěži na dodavatele stavby a navrhli vrácení dotace. "Město podle auditu zvýhodnilo dodavatele, kteří stavěli v České republice a navíc byli placeni z veřejných prostředků," uvádí mluvčí úřadu regionální rady Eva Jouklová.

Úřad pak nechal zakázku na dodavatele stavby přezkoumat pražskou právní firmou. "Z expertizy vyplynulo, že kvalifikační předpoklady na dodavatele stavby mohly být diskriminační," dodává Jouklová.

Poté, co město podá námitky, vydá úřad regionální rady rozhodnutí o vracení dotace. Rychnov však bude mít i pak šanci se vrácení mnoha milionů vyhnout či částku snížit.

Může se odvolat k ministerstvu financí a současně požádat o prominutí či snížení částky výbor regionální rady, v němž je po osmi politicích z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. Skořepa proto vyvrcholení celé kauzy očekává v březnu.

Rychnovský bazén stál přes 160 milionů korun a město na něj dostalo 136 milionů z Evropské unie. Bazén se otevřel předloni v srpnu. Problémy, které teď musí Rychnov řešit, vznikly za minulého vedení města v čele se starostou Jiřím Roklem (SNK ED).
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Majitele hradecké firmy na plastová okna obvinili z milionových podvodů

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Obvinění z rozsáhlých podvodů čelí majitel královéhradecké firmy, která dodávala a montovala plastová okna. Podle...

Najdete na iDNES.cz