Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychnov podle kontroly zpackal soutěž na bazén, může vracet miliony

  18:39aktualizováno  18:39
Město Rychnov nad Kněžnou udělalo při soutěži na stavbu plaveckého bazénu chybu a mělo by vrátit miliony, oznámili před Vánocemi kontroloři čerpání evropských dotací. Radnici teď hrozí, že bude muset vrátit miliony, ačkoli peněz nemá nazbyt. Potřebuje je třeba na opravy chodníků.

Budova nového bazénu v Rychnově nad Kněžnou | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Oznámení o výsledku kontroly stavby bazénu se rychnovská radnice dozvěděla po několika měsících těsně před Vánoci. Přišel jí dopis z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, který řídí a kontroluje evropské dotace v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji.

"Z dopisu vyplývá, že bychom měli vracet 100 procent dotace, avšak s možností snížení částky na 25 procent, ale také na 10 nebo 5 procent," říká rychnovský starosta Jan Skořepa.

Úřad vyměřil vrácení 136 milionů korun, avšak sám zároveň navrhuje prominutí ve výši 75 procent. Starosta Skořepa proto doufá, že dotaci v plné výši město vracet nebude. A do 16. ledna má proti rozhodnutí podat námitky.

Ve finále pak může platit méně, třeba necelých sedm milionů, což by město ještě zvládlo. Podstatně horší by byla čtvrtina z celé částky.

"Kdybychom měli vracet necelých sedm milionů korun, tak to Rychnov zvládne, protože má nějaké zbytky z minulých let, s nimiž se v rozpočtu nepočítá. Pokud bychom měli vracet 13,6 milionu, tak to také ještě zvládneme, ale dostaneme se do situace, že zůstaneme téměř bez jakýchkoli úspor a budeme muset hospodařit jen s příjmy z daní," vysvětluje starosta.

Pokud by částka byla ještě vyšší, muselo by ji město buď splácet, nebo si půjčit od banky. "To by mělo drastický dopad a asi by se tady nevybudovalo vůbec nic. Město už teď splácí úvěry téměř deset a tři čtvrtě milionu korun ročně, a kdyby k tomu přibyly další splátky, bylo by na tom mizerně," dodává Skořepa.

Město podle auditu zvýhodnilo dodavatele

Kontroloři přišli přezkoumat stavbu bazénu loni v únoru. Na konci července uvedli, že mají podezření na diskriminační podmínky v soutěži na dodavatele stavby a navrhli vrácení dotace. "Město podle auditu zvýhodnilo dodavatele, kteří stavěli v České republice a navíc byli placeni z veřejných prostředků," uvádí mluvčí úřadu regionální rady Eva Jouklová.

Úřad pak nechal zakázku na dodavatele stavby přezkoumat pražskou právní firmou. "Z expertizy vyplynulo, že kvalifikační předpoklady na dodavatele stavby mohly být diskriminační," dodává Jouklová.

Poté, co město podá námitky, vydá úřad regionální rady rozhodnutí o vracení dotace. Rychnov však bude mít i pak šanci se vrácení mnoha milionů vyhnout či částku snížit.

Může se odvolat k ministerstvu financí a současně požádat o prominutí či snížení částky výbor regionální rady, v němž je po osmi politicích z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. Skořepa proto vyvrcholení celé kauzy očekává v březnu.

Rychnovský bazén stál přes 160 milionů korun a město na něj dostalo 136 milionů z Evropské unie. Bazén se otevřel předloni v srpnu. Problémy, které teď musí Rychnov řešit, vznikly za minulého vedení města v čele se starostou Jiřím Roklem (SNK ED).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz