Krajkářky pracují na jedné z rukavic k šatům, které na EXPO 2010 předváděla...

Krajkářky pracují na jedné z rukavic k šatům, které na EXPO 2010 předváděla Miss World Taťána Kuchařová. Práce na nich trvala přibližně půl roku a jedny stojí odhadem 150 tisíc korun. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S tradicí české krajky se návštěvníci muzea seznámí pomocí multimédií

  • 1
Kompletní rekonstrukce za více než 32 milionů korun čeká Muzeum krajky ve Vamberku. Prostory muzea, jediného tohoto typu v České republice, se za peníze Evropské unie rozšíří a přizpůsobí vozíčkářům. Po opravách návštěvníci budou moct využívat i počítačových monitorů.

Návštěvníci obdivují zavěšené a speciálně nasvícené trojrozměrné krajky, co chvíli klikají prsty na monitory počítačů, aby se dozvěděli zajímavosti o lidovém či moderním krajkářství. Unikátní výtvory světově uznávaných krajkářek obdivují i vozíčkáři. Navíc si jejich práci mohou i vyzkoušet.

Muzeum krajky Vamberk

Představuje vývoj české krajky od 18. století do současnosti. Ukazuje staré lidové krajky či tvorbu zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň. Jsou tam i exponáty ze světových výstav EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Samostatnou částí expozice jsou díla současných umělců.

Tak by mělo za dva roky vypadat jediné muzeum české krajky ve Vamberku na Rychnovsku. O letošních letních prázdninách návštěvníci naposledy uvidí muzeum ve staré podobě. Pak se bude téměř dva roky přestavovat.

Pomocí multimédií si návštěvníci zkusí sestavit vlastní vzor krajky

Muzeum sídlí v památkově chráněné vile z roku 1916 u vambereckého náměstí. V budově však muzejníky trápí vlhko, které stoupá zdmi, krajkám nedělá dobře a může je poškodit. Navíc sbírky se rozrůstají a staré prostory už nevyhovují. Expozice v nové podobě mají prezentovat umění české krajky tak, jak si to zaslouží, a přitáhnout víc turistů.

"Česká krajka se do historie dějin umění 20. století zapsala tvorbou umělců. Na vystavení některých rozměrných děl však stávající prostory nestačí," říká vedoucí Muzea krajky Vamberk Marie Hulcová.

Kabelka z dílny vambereckých krajkářek
Vamberecká krajka CZ s.r.o. je pokračovatelem čtyři sta let dlouhé tradice...

Vamberecká krajka CZ s.r.o. je pokračovatelem čtyři sta let dlouhé tradice výroby pravé ruční vamberecké krajky na Vamberecku. Vlevo kabelka z dílny vambereckých krajkářek.

Problémy má vyřešit právě rekonstrukce. Podle Hulcové třeba trojrozměrné krajky jsou velmi atraktivní, a proto budou v novém uspořádání hrát velkou roli osvětlení a stíny. Muzeum využije i multimediální techniku, aby návštěvníky víc zaujalo.

"Chceme vytvořit také interaktivní prostor, kde si návštěvníci zkusí základní techniky a sestavení vlastního vzoru krajky," dodává Hulcová.

Z dotykových monitorů počítačů se návštěvníci dozvědí informace o významných osobnostech české krajky, o lidových či moderních krajkách nebo o bývalém světově proslulém krajkářském družstvu ve Vamberku. Prostory muzea budou po rekonstrukci větší, umožní přestěhování depozitářů a kanceláří muzejníků a etnografů do dosud nevyužitého podkroví budovy. Objekt bude bezbariérový.

Ve dvoře se budou konat tvůrčí dílny i módní přehlídky

"Do našich expozic hendikepovaní návštěvníci dosud nemohli a jedním ze záměrů rekonstrukce je, abychom jim je zpřístupnili. Vně budovy ze dvora bude výtah," říká Irena Krejčí, ředitelka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, kterému vamberecké muzeum patří.

Jedna z vambereckých krajkářek při práci
Vamberecká krajka CZ s.r.o. je pokračovatelem čtyři sta let dlouhé tradice...

Na dvoře přibudou i lavičky pro turisty, prostor se upraví tak, aby se tam mohly konat tvůrčí dílny, výstavy v plenéru nebo módní přehlídky. A kdy to všechno bude? Právě se připravují výběrová řízení na dodavatele stavby či interiérů.

"Práce by měly začít v září a otevření plánujeme v průběhu roku 2013. Naším snem je, aby se to stihlo do dalších krajkářských slavností, které se ve Vamberku konají jednou za dva roky a přijíždějí na ně tisíce lidí," říká Krejčí. Na rekonstrukci muzeum získalo dotaci z evropských fondů.