Zoo ve Dvoře Králové nad Labem otevřela lví safari.

Zoo ve Dvoře Králové nad Labem otevřela lví safari. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dvorské safari je kulturní památkou, žádost památkáře nejdříve zaskočila

  • 0
Africké safari Josefa Vágnera v zoo ve Dvoře Králové je novou kulturní památkou. Novinku tam přijel v pondělí oznámit ministr kultury Daniel Herman. Královédvorská zoologická zahrada otevřela safari v roce 1989.

Safari začal ve druhé polovině 60. let připravovat někdejší ředitel Josef Vágner. Od roku 2014 nese safari s desítkami afrických kopytníků jeho jméno.

„Africké safari je mimořádným počinem ve střední a východní Evropě. Na seznam kulturních památek právem patří,“ řekl Daniel Herman. Památková ochrana se vztahuje na celý padesátihektarový areál safari, kde se kromě pěti kilometrů cest nacházejí čtyři mosty. Od května do konce října zde návštěvníci mohou vidět stovky impal, antilop, zeber, pakoní, vodušek a dalších afrických kopytníků.

„Status kulturní památky zajišťuje, že si safari udrží stávající charakter a že nedojde k zásadním změnám v prostorovém uspořádání. Zároveň to neznamená, a to platí u každé památky, že její stav bude odteď neměnný,“ sdělil ředitel Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Veškeré opravy a projekty v safari nyní budou pod „dohledem“ památkářů. Ředitel zoo Přemysl Rabas přítomnost nového partnera vnímá pozitivně. „Vždy když vzniká nějaký nový projekt, je dobré o tom diskutovat s odborníky a slyšet jiný názor,“ poznamenal.

Safari může dosáhnout na dotace

Zařazením safari na památkový seznam se zoologické zahradě zároveň otevírá možnost čerpat dotace na různé projekty z programu ministerstva kultury. Ještě v letošním roce chce zoo zahájit stavbu zimoviště pro africké kopytníky navazujícího těsně na safari. Dnes zvířata tráví zimu na několika různých místech v areálu zahrady.

Podle ředitele Přemysla Rabase je nutná také rekonstrukce mostů a lávek. „Mým velkým přáním je vybudování velkého výběhu pro slony, který bude navazovat na safari,“ naznačil další plány Rabas. Podle Vágnerovy vize měli mít sloni výběh v pěší části safari, kde jsou od letošní sezony hroši. „Pro slony a hrochy je tento výběh příliš malý,“ vysvětlil ředitel zoo.

Josef Vágner získával zvířata pro zoo ve Dvoře Králové na expedicích do Afriky.

Stavba mostu v areálu safari v zoo ve Dvoře Králové.

Otevření safari v zoo ve Dvoře Králové se odehrálo roku 1989.

Zoologická zahrada s myšlenkou prohlásit safari za památku poprvé přišla v roce 2014.

Přípravný proces trval téměř dva roky, ministerstvo kultury dalo areál na seznam památek v závěru minulého týdne. „Když nás zoo poprvé kontaktovala, trochu nás to zarazilo, protože jsme zpravidla naučení na jiný typ kulturních památek. Postupem času jsme ale dospěli k tomu, že si safari památkovou ochranu zaslouží,“ uvedl Jiří Balský.

Rozšíření zoologické zahrady o safari vymyslel Josef Vágner, který se stal ředitelem zoo v roce 1965. Studie vznikla o tři roky později. V následujících 10 letech podle ní vyrostly stavby pro chov afrických kopytníků a žiraf i budovy provozního zázemí. Safari začalo vznikat v roce 1979, veřejnosti se poprvé otevřelo o 10 let později. To už Vágner nebyl v čele zoologické zahrady.

Dnešní podoba safari se z původními plány Josefa Vágnera rozchází pouze v detailech. Jiný je vjezd do safari či poloha lvího safari, které v loňském roce doplnilo klasický okruh. Safari je otevřené od května do konce září. Návštěvníci jej mohou projet vlastními automobily nebo v safaribusech.