Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Tanzanii uhynula Eliška, samice vzácného nosorožce ze Dvora Králové

  8:33aktualizováno  11:19
V národním parku Mkomazi v Tanzanii uhynula samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška, kterou tam loni poslala ZOO Dvůr Králové nad Labem. Zranil ji jiný samec. Další dvorská samice tam letos porodila už třetí mládě.

Samice nosorožce Eliška (23.6.2016). | foto: Archiv zoo ve Dvoře Králové

Podle zoo šlo o nešťastnou náhodu. Elišce způsobil vnitřní zranění samec Monduli, který do národního parku přicestoval z britské zoo Port Lympne. Jak a kdy ke zranění došlo není jasné. Pracovníci parku totiž zvířata nemají pod dohledem neustále.

„Pokud vím, tak to neviděli. Při páření to asi nebylo. Stává se, že nosorožci spolu soupeří nebo se při námluvových rituálech trochu bouchají hlavama a rohama ze strany. Tady se do ní asi nějak opřel ze zadní části a přivodil jí to zranění,“ usuzoval vedoucí mezinárodních projektů královédvorské zoo Jan Stejskal.

Fotogalerie

Podle něj mohlo ke zranění dojít už před delší dobou. Zoo má pouze informaci o tom, že samice minulý pátek ráno poodešla, lehla si na zem a uhynula. S oznámením veřejnosti zoo čekala devět dní, protože doufala, že se dozví více podrobností.

„Ještě včera večer jsem mluvil s Tony Fitzjohnem a on říkal, že žádné další informace nemají. Zranění nebylo zvnějšku patrné. Podobné případy se bohužel stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě,“ sdělil Stejskal, podle něhož byla Eliška u samce pocházejícího ze zoo proto, že zvířata pocházející ze zajetí bývají mírnější než ta z divočiny.

Pětiletá samice Eliška odcestovala ze Dvora Králové do Tanzanie loni v červnu a měla rozšířit tamní populaci kriticky ohroženého nosorožce dvourohého (také nosorožec černý). Její matka Etosha shodou okolností před dvěma týdny porodila ve dvorské zoo další mládě (podívejte se na něj tady).

Úspěšný projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn. Východočeská zoo tam v minulosti poslala čtyři nosorožce dvourohé. Vedle Elišky jsou to samci Jabu a Jamie a samice Deborah, která v parku porodila už tři mláďata. To zatím poslední na jaře letošního roku. Všechny má s Jamiem. Jabu se zatím v parku s žádnou samicí nespářil.  Nosorožců dvourohých žije ve volné přírodě asi 800 a v parku se je daří rozmnožovat přirozenou cestou.

Zoo navrátila do Afriky také čtyři nosorožce severní bílé, z nichž samec Suni již uhynul. Zbývající tři jsou v keňském národním parku Ol Pejeta a jde pravděpodobně o poslední jedince tohoto druhu na světě. Ve volné přírodě se již považuje za vyhynulý. Samec Sudan a samice Najin a Fatu se však již nemohou přirozenou cestou rozmnožit. Odborníci se proto snaží o jejich umělou reprodukci.

„Tito nosorožci jsou mnohem kontrolovanější. Neustále jsou u nich strážci, takže podobná situace jako v Mkomazi se tam nemůže stát,“ doplnil Jan stejskal.

Připomeňte si Elišku:


Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz