Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Tanzanii uhynula Eliška, samice vzácného nosorožce ze Dvora Králové

  8:33aktualizováno  11:19
V národním parku Mkomazi v Tanzanii uhynula samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška, kterou tam loni poslala ZOO Dvůr Králové nad Labem. Zranil ji jiný samec. Další dvorská samice tam letos porodila už třetí mládě.

Samice nosorožce Eliška (23.6.2016). | foto: Archiv zoo ve Dvoře Králové

Podle zoo šlo o nešťastnou náhodu. Elišce způsobil vnitřní zranění samec Monduli, který do národního parku přicestoval z britské zoo Port Lympne. Jak a kdy ke zranění došlo není jasné. Pracovníci parku totiž zvířata nemají pod dohledem neustále.

„Pokud vím, tak to neviděli. Při páření to asi nebylo. Stává se, že nosorožci spolu soupeří nebo se při námluvových rituálech trochu bouchají hlavama a rohama ze strany. Tady se do ní asi nějak opřel ze zadní části a přivodil jí to zranění,“ usuzoval vedoucí mezinárodních projektů královédvorské zoo Jan Stejskal.

Fotogalerie

Podle něj mohlo ke zranění dojít už před delší dobou. Zoo má pouze informaci o tom, že samice minulý pátek ráno poodešla, lehla si na zem a uhynula. S oznámením veřejnosti zoo čekala devět dní, protože doufala, že se dozví více podrobností.

„Ještě včera večer jsem mluvil s Tony Fitzjohnem a on říkal, že žádné další informace nemají. Zranění nebylo zvnějšku patrné. Podobné případy se bohužel stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě,“ sdělil Stejskal, podle něhož byla Eliška u samce pocházejícího ze zoo proto, že zvířata pocházející ze zajetí bývají mírnější než ta z divočiny.

Pětiletá samice Eliška odcestovala ze Dvora Králové do Tanzanie loni v červnu a měla rozšířit tamní populaci kriticky ohroženého nosorožce dvourohého (také nosorožec černý). Její matka Etosha shodou okolností před dvěma týdny porodila ve dvorské zoo další mládě (podívejte se na něj tady).

Úspěšný projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn. Východočeská zoo tam v minulosti poslala čtyři nosorožce dvourohé. Vedle Elišky jsou to samci Jabu a Jamie a samice Deborah, která v parku porodila už tři mláďata. To zatím poslední na jaře letošního roku. Všechny má s Jamiem. Jabu se zatím v parku s žádnou samicí nespářil.  Nosorožců dvourohých žije ve volné přírodě asi 800 a v parku se je daří rozmnožovat přirozenou cestou.

Zoo navrátila do Afriky také čtyři nosorožce severní bílé, z nichž samec Suni již uhynul. Zbývající tři jsou v keňském národním parku Ol Pejeta a jde pravděpodobně o poslední jedince tohoto druhu na světě. Ve volné přírodě se již považuje za vyhynulý. Samec Sudan a samice Najin a Fatu se však již nemohou přirozenou cestou rozmnožit. Odborníci se proto snaží o jejich umělou reprodukci.

„Tito nosorožci jsou mnohem kontrolovanější. Neustále jsou u nich strážci, takže podobná situace jako v Mkomazi se tam nemůže stát,“ doplnil Jan stejskal.

Připomeňte si Elišku:


Autor:


Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Další z rubriky

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Friesovy boudy vaří vlastní pivo. Lákají tak turisty do odlehlého kouta

Friesovy boudy v Krkonoších

Friesovy boudy nad Strážným v Krkonoších vsadily jako jedny z prvních na vlastní pivo. Zdejší boudař Karel Polívka...

Najdete na iDNES.cz