Dobrovolníci při opravě Frymburku

Dobrovolníci při opravě Frymburku | foto: MF DNES

Šance pro neopravené památky mohou lidé vidět v muzeu

  • 0
V Královéhradeckém kraji je plno památek, které nemají takovou péči, jakou by si zasloužily. A právě proto vzniklo sdružení dobrovolných nadšenců, kteří se o ně chtějí starat. S jejich projekty se nyní mohou lidé seznámit v Muzeu východních Čech.

Společnost ochránců památek východních Čech sdružuje amatéry i řadu odborníků, kteří se snaží chátrající objekty oživit. Zajímá je třeba osud staré hospody U Karla IV. v Záměli na Rychnovsku, dnes už dost známý projekt rekonstrukce starého dřevěného šenku, který prý kdysi navštívil sám největší z Čechů.

Díky ochráncům památek mohou zájemci několikrát v roce navštívit zříceninu hradu Frymburk na Náchodsku či dnes už značně zvelebenou zříceninu Kumburku v Českém ráji.

Smyslem konference nebude pouze zhodnocení postupu oprav zajímavých památek, členové společnosti by uvítali, kdyby zájem o zapomenuté objekty projevili i další lidé.

"Doufáme, že konferenci navštíví aspoň pár lidí z řad veřejnosti, i když budou volby. Termín konference jsme totiž zadávali mnohem dřív, než byl vypsán termín voleb," říká člen společnosti Pavel Bareš, který se podílí na projektu obnovy Frymburku.

Lidé uvidí projekt na záchranu hradu i pěchotního srubu

V Muzeu východních Čech budou mít návštěvníci možnost seznámit se s několika projekty, které nyní ochránce památek zaměstnávají. Kromě záchrany Frymburku a staré hospody U Karla IV. to bude i projekt třetí etapy opravy parkánové hradby na hradě Kumburku.

Sdružení pro záchranu tohoto hradu vzniklo už v roce 1992 a od té doby nejenže pracuje na zajištění hradu, ale pořádá tam i různé akce pro návštěvníky - Kumburské svítání, Kumburské šermování nebo Kumburské tancování.

Klub vojenské historie Brendy z Odolova na Trutnovsku představí v Hradci další počiny při postupné rekonstrukci a zvelebování pěchotního srubu T-S 27 zvaného Nad Cestou. Ten už od roku 2003 mohou navštěvovat turisté, každým rokem pro ně nadšenci z klubu připravují další dokumenty a novinky.

Zájemci se také budou moci seznámit s projektem jičínského občanského sdružení Baševi, které se stará o nově rekonstruovanou a v roce 2008 zpřístupněnou synagogu v Jičíně a přibližuje lidem židovskou kulturu.

Svou práci na konferenci představí i profesionálové, pracovníci Národního památkového ústavu v Josefově.