Soud neuvěřil vozíčkáři, že ho sanitář v nemocnici znásilnil

  15:02aktualizováno  15:02
Bývalý sanitář novobydžovské nemocnice vozíčkáře neznásilnil, prohlásil hradecký soud a 51letého muže zprostil obžaloby. Mezi oběma na začátku zřejmě k sexuálnímu kontaktu skutečně došlo, ale mladík to později podle soudu nejspíš přibarvil.

Oldřich F. (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové. (26. 8. 2013) | foto: ČTK

Rozsudek není pravomocný. Žalobce i zmocněnec vozíčkáře si nechali lhůtu na odvolání.

Osmadvacetiletý Jakub V., který je po mozkové obrně od dětství na vozíku a podle znalců trpí posttraumatickou stresovou poruchou, znásilnění oznámil sestrám v nemocnici v září 2011. Muž mu prý také vyhrožoval smrtí, když to poví.

Sanitář Oldřich F. je nyní bez práce a podle své obhájkyně i v složité finanční situaci. Na vynesení rozsudku nedorazil.

"Výpovědi poškozeného i obžalovaného byly nepřesné, nevěrohodné i určitým způsobem zkreslující i nelogické," uvedl v odůvodnění verdiktu soudce Petr Mráka, podle nějž nelze jednoznačně rozhodnout o vině obžalovaného.

Soudu musely stačit protichůdné výpovědi obou mužů a pak také nepřímá svědectví zdravotních sester, pacientů či příbuzných. Takřka všichni svědci se zastávali Oldřicha F. jako obětavého pracovníka a až příliš dobrotivého člověka (více čtěte zde). Muž je lehce mentálně retardovaný.

Mladík původně chtěl sanitáře za svého asistenta

Sanitář se o invalidu staral během rehabilitací v bydžovské nemocnici. Jakub V. ho dokonce přemlouval, ať se stane jeho osobním asistentem, jinak si sáhne na život.

Už při prvním výslechu na policii Oldřich F. přiznal sexuální kontakt, ale byl podle něho dobrovolný. V následujících dvou dnech se však mezi muži mohla podle soudu odehrát nějaká hádka, která pak vedla až k nařčení sanitáře.

"Je možné, že celá situace vyvrcholila tím, že obžalovaný odmítal další sexuální požadavky poškozeného na další sexuální kontakty," poznamenal soudce.

Vozíčkář už dřív popsal jeden z údajných sexuálních útoků takto: "Osahával mě na celém těle, svlékl mě do naha a masturboval až do mého vyvrcholení. Nejsem schopen někomu fyzicky vzdorovat a nekřičel jsem o pomoc, protože jsem se bál, že mi ublíží," vypověděl poškozený (více čtěte zde).

Soudce mu však neuvěřil ve velké části výpovědí. Řekl, že zneužití pacienta na pětilůžkovém pokoji hned naproti sesterně v dopoledních hodinách je těžko představitelné.

Vozíčkář mluvil o případném odškodnění už v nemocnici

Po obžalovaném muži vozíčkář navíc požadoval odškodnění 180 tisíc korun. Soud ho však nyní, po osvobozujícím verdiktu, odkázal na občanskoprávního řízení.

"Spolupacienti vypovídali, že poškozenému nečinilo potíž mluvit o tom, co se stalo, poté co to oznámil. Pořád to někomu telefonoval a pořád mluvil o odškodnění," upozornila obhájkyně Věra Dubcová.

Připomněla také, že vozíčkář byl i v jiných nemocnicích známý stížnostmi, dokonce volal policii na personál a taky požadoval odškodnění.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Mladá řidička nezvládla řízení, čelní střet s náklaďákem nepřežila

Tragická nehoda  v obci Holín u Jičína (18.12.2018).

Tragická nehoda se stala v úterý v podvečer v obci Holín u Jičína na silnici I/16 ve směru na Mladou Boleslav....

Další z rubriky

Bylo výchovné, řekl soud a zastavil stíhání vedoucího lisovny kvůli úrazu

Okresní soud v Náchodě.

Okresní soud v Náchodě zastavil trestní stíhání vedoucího lisovny v případu vážně zraněné ženy v továrně na autodíly....

Cizinec marně ujížděl kradeným autem. Dopadli ho policisté na Náchodsku

Policisté na Náchodsku dopadli cizince, který ujížděl z Německa s kradeným...

Policisté na Náchodsku ve čtvrtek dopadli cizince, který ujížděl s kradeným autem z Německa. Po prostřelení pneumatiky...

Trutnov začne opravovat areál Bojiště. Nájemce slíbil nové přehlídky

Obscene Extreme (9.7.2015).

Město Trutnov schválilo první zásadnější investice do proslulého, ale chátrajícího festivalového areálu na Bojišti. V...

Najdete na iDNES.cz