Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sanitky se propojí s nemocnicemi a nasdílí informace o pacientech

  8:59aktualizováno  8:59
Vzájemné on-line sdílení informací o stavu převáženého pacienta zlepší péči v sanitce i v nemocnici. Lékaři v Královéhradeckém kraji dostanou údaje rychle a přehledně. Projekt by měl začít fungovat na konci příštího roku.
Kromě nového systému chce Královéhradecký kraj nakoupit deset nových sanitek (ilustrační snímek).

Kromě nového systému chce Královéhradecký kraj nakoupit deset nových sanitek (ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sanitka vyjíždí k pacientovi, který zkolaboval, nejspíš kvůli infarktu myokardu. Zasahující lékař má už při cestě v ruce potřebné údaje, kdy a s čím se dotyčný léčil, jaké bere léky a jaké další potíže ho trápí.

Po naložení pacienta do sanitky přístroje z vozu posílají přímo do nemocnice informace o jeho zdravotním stavu včetně naměřených hodnot, takže lékaři na příjmu jsou na jeho převzetí perfektně připraveni.

Kde už systém funguje?

Přihlášku do výzvy ministerstva pro místní rozvoj musí kraj poslat v červnu, s dokončením projektu se počítá do konce příštího roku. Každý kraj by na zdravotní projekty měl od ministerstva pro místní rozvoj získat dotaci ve výši 70 milionů korun.

Elektronické propojení nemocnic a zdravotnické záchranné služby funguje už na Vysočině a rozjíždí ho i Jihomoravský kraj. Další kraje by se díky dotacím měly připojit v následujících letech.

Tak by od konce příštího roku měla sloužit elektronická spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou a nemocnicemi v Královéhradeckém kraji.

Na projekt je nutné získat 70 milionů

Záchranka teď s krajem pracuje na projektu, který už ulehčuje práci například zdravotníkům na Vysočině. Od ministerstva pro místní rozvoj chtějí získat 70 milionů, které pokryjí technické propojení a také nákup deseti nových sanit, jež už budou uzpůsobené pro oboustranné předávání informací.

Systém bude mít význam jak pro lékaře, tak pro pacienty, na něž se záchranáři budou moci připravit a následně je rychleji a přesněji ošetřit.

"Informace o tom, s čím se pacient nedávno léčil nebo jaké bere léky, bychom mohli dostat, ještě než přijedeme na místo," uvádí ředitel krajské záchranky Jiří Mašek. Možné to samozřejmě bude jen u nemocných a zraněných, kteří figurují v nějaké z nemocničních databází a u nichž tedy bude operátorka znát základní údaje.

Tok informací bude však oboustranný a bude usnadňovat práci i lékařům, kteří na pacienta už čekají v nemocnici.

"V současné době naši lékaři předávají svým kolegům v nemocnicích pacienty s ručně psanou zprávou. Pokud bychom byli vzájemně propojeni, pacientovy hodnoty a diagnózu bychom předali elektronicky přímo do dokumentace nemocničního informačního systému. Rovnou z přístrojů v sanitce pak poputuje i naměřený tep, tlak, EKG a další informace, které se ihned stanou součástí nemocniční dokumentace," vysvětluje Mašek.

Systém umožní i zpětnou vazbu pro záchranáře

Systém by kromě sanitek mohl sloužit i v záchranářské helikoptéře. Projekt nabízí také možnost zpětné vazby od lékařů, díky níž se záchranáři dozvědí, jak resuscitace lidí převážených sanitou do nemocnice dopadla.

"Dnes je velký problém získat z nemocnice nějaké informace o pacientech, o něž jsme se starali. Chceme vědět, jaké výsledky mají naše resuscitace či jak se shodují naše diagnózy s těmi, které následně stanovili v nemocnici. Posunulo by nás to dál a zkvalitnilo by to péči o pacienty," míní ředitel záchranky.

Záchranka by podle něj ráda zlepšila komunikaci nejen s krajskými nemocnicemi, ale i s hradeckou fakultní, kterou řídí ministerstvo zdravotnictví. Informace o pacientech si budou posádky vozů s nemocnicemi vyměňovat formou zabezpečených dat.

"Na hardwarové a softwarové propojení sanitek s nemocnicemi půjde zhruba 30 milionů. Další částka podpoří nákup nových sanitek," říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Deset nových sanitek bude součástí pravidelné obnovy vozového parku. Jedno auto hradecké záchranky jezdí osm let, než je potřeba ho vyměnit.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz