Kromě nového systému chce Královéhradecký kraj nakoupit deset nových sanitek (ilustrační snímek).

Kromě nového systému chce Královéhradecký kraj nakoupit deset nových sanitek (ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sanitky se propojí s nemocnicemi a nasdílí informace o pacientech

  • 0
Vzájemné on-line sdílení informací o stavu převáženého pacienta zlepší péči v sanitce i v nemocnici. Lékaři v Královéhradeckém kraji dostanou údaje rychle a přehledně. Projekt by měl začít fungovat na konci příštího roku.

Sanitka vyjíždí k pacientovi, který zkolaboval, nejspíš kvůli infarktu myokardu. Zasahující lékař má už při cestě v ruce potřebné údaje, kdy a s čím se dotyčný léčil, jaké bere léky a jaké další potíže ho trápí.

Po naložení pacienta do sanitky přístroje z vozu posílají přímo do nemocnice informace o jeho zdravotním stavu včetně naměřených hodnot, takže lékaři na příjmu jsou na jeho převzetí perfektně připraveni.

Kde už systém funguje?

Přihlášku do výzvy ministerstva pro místní rozvoj musí kraj poslat v červnu, s dokončením projektu se počítá do konce příštího roku. Každý kraj by na zdravotní projekty měl od ministerstva pro místní rozvoj získat dotaci ve výši 70 milionů korun.

Elektronické propojení nemocnic a zdravotnické záchranné služby funguje už na Vysočině a rozjíždí ho i Jihomoravský kraj. Další kraje by se díky dotacím měly připojit v následujících letech.

Tak by od konce příštího roku měla sloužit elektronická spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou a nemocnicemi v Královéhradeckém kraji.

Na projekt je nutné získat 70 milionů

Záchranka teď s krajem pracuje na projektu, který už ulehčuje práci například zdravotníkům na Vysočině. Od ministerstva pro místní rozvoj chtějí získat 70 milionů, které pokryjí technické propojení a také nákup deseti nových sanit, jež už budou uzpůsobené pro oboustranné předávání informací.

Systém bude mít význam jak pro lékaře, tak pro pacienty, na něž se záchranáři budou moci připravit a následně je rychleji a přesněji ošetřit.

"Informace o tom, s čím se pacient nedávno léčil nebo jaké bere léky, bychom mohli dostat, ještě než přijedeme na místo," uvádí ředitel krajské záchranky Jiří Mašek. Možné to samozřejmě bude jen u nemocných a zraněných, kteří figurují v nějaké z nemocničních databází a u nichž tedy bude operátorka znát základní údaje.

Tok informací bude však oboustranný a bude usnadňovat práci i lékařům, kteří na pacienta už čekají v nemocnici.

"V současné době naši lékaři předávají svým kolegům v nemocnicích pacienty s ručně psanou zprávou. Pokud bychom byli vzájemně propojeni, pacientovy hodnoty a diagnózu bychom předali elektronicky přímo do dokumentace nemocničního informačního systému. Rovnou z přístrojů v sanitce pak poputuje i naměřený tep, tlak, EKG a další informace, které se ihned stanou součástí nemocniční dokumentace," vysvětluje Mašek.

Systém umožní i zpětnou vazbu pro záchranáře

Systém by kromě sanitek mohl sloužit i v záchranářské helikoptéře. Projekt nabízí také možnost zpětné vazby od lékařů, díky níž se záchranáři dozvědí, jak resuscitace lidí převážených sanitou do nemocnice dopadla.

"Dnes je velký problém získat z nemocnice nějaké informace o pacientech, o něž jsme se starali. Chceme vědět, jaké výsledky mají naše resuscitace či jak se shodují naše diagnózy s těmi, které následně stanovili v nemocnici. Posunulo by nás to dál a zkvalitnilo by to péči o pacienty," míní ředitel záchranky.

Záchranka by podle něj ráda zlepšila komunikaci nejen s krajskými nemocnicemi, ale i s hradeckou fakultní, kterou řídí ministerstvo zdravotnictví. Informace o pacientech si budou posádky vozů s nemocnicemi vyměňovat formou zabezpečených dat.

"Na hardwarové a softwarové propojení sanitek s nemocnicemi půjde zhruba 30 milionů. Další částka podpoří nákup nových sanitek," říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Deset nových sanitek bude součástí pravidelné obnovy vozového parku. Jedno auto hradecké záchranky jezdí osm let, než je potřeba ho vyměnit.