Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bronzová pamětní deska od trati zmizela, nadšenci vybírají na novou

  11:42aktualizováno  11:42
Fanda starých železničních tratí Petr Tejkl chce obnovit unikátní pamětní desku z roku 1906, kterou ukradli sběrači kovů. Deska u Rokytnice v Orlických horách oznamovala, že c. a k. železnice na českém území už dosáhla tisícího kilometru.

Petr Tejkl založil sbírku na novou pamětní desku, kterou z trati u Rokytnice ukradli sběrači kovů. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Když před rokem zmizela ze stěny tunelu u Pečína na železniční trati z Doudleb nad Orlicí do Rokytnice v Orlických horách pamětní deska, jen pomalu si místní začali uvědomovat, o co vlastně přišli.

O železnici chtěl natočit dokumentární cyklus

Železniční trať zbudovaná na přelomu 19. a 20. století, která vedla až po okraj Orlických hor, tehdy zlepšila lidem podmínky pro život a pomohla vytvořit nová pracovní místa. I díky kolejím se Rokytnice stala městem, doteď je dokonce jediným v horách.

Železnice byla tehdy nejmodernějším způsobem dopravy, dnes slouží hlavně turistům. Nadšenec do vlaků Petr Tejkl nechal už loni natočit film o okolí trati z Pardubic do Chrudimi a Havlíčkova Brodu. O železnicích by chtěl točit i dokumentární cyklus.

"Chtěl jsem navázat na úspěšnou sérii pořadů Rozhledny nebo K pramenům, které běžely na České televizi. V novém cyklu by byly jednotlivé díly věnovány železničním tratím, vlakům, zastávkám a celému géniu loci okolo. Bohužel se mi nikoho nepodařilo přemluvit, aby něco takového vzniklo," lituje Tejkl. Nechce se však vzdát a už v příštím roce chystá další překvapení. O co půjde, zatím tají.

Zloději si tehdy chtěli prodáním bronzového kusu do sběru přilepšit pár tisícovkami a možná ani netušili, že kradou přímou vzpomínku na tisící kilometr kolejí, který v roce 1906 vznikl na českém území rakousko-uherské monarchie.

Deska byla unikátní

"V Česku je to naprostý unikát. Deska je jedinou upomínkou na fyzickou výstavbu trati, která změnila život mnoha obcím v regionu. Měla smůlu, že je z bronzu, proto asi po sto letech zmizela. Ale i tak je to zvláštní, visela totiž na velmi špatně dostupném místě," říká Petr Tejkl, fanda starých železničních tratí.

Ten se nyní s pomocí Rokytnice a jejího starosty Petra Hanouska rozhodl, že by se na historicky významné místo nemělo zapomenout. A založil sbírku na vytvoření věrohodné repliky. Chce vybrat 150 tisíc korun na tři nové kusy původní památky.

Repliky vzniknou z plastu, aby nelákaly zloděje

"Je to charita, nečekejte velký byznys. Desku vytvoří medailéři, v žádném případě však nebude z bronzu, nevydržela by tam ani hodinu. Vytvoříme ji z plastu. Rozdíl však nepoznáte, umělci využijí speciální pryskyřice, její historická věrnost bude stoprocentní," vysvětluje iniciátor projektu.

Železniční tratě stavěli dělníci od 80. let 19. století, aby v českém království vzkvétal průmysl.

"V jeden moment už jich leželo tisíc kilometrů a shodou okolností zrovna při výstavbě kolejí z Doudleb do Rokytnice. Dal jsem si s kamarádem tu práci a sami jsme si spočítali délku všech tratí, které se v té době stavěly. Skutečně nám těch tisíc vyšlo, měli to tehdy stavitelé spočítané sakra dobře," míní Tejkl.

Jedna replika bude v tunelu na původním místě. Protože by ji tam nikdo neviděl, druhá zamíří do Rokytnice. Podle Tejkla by se z ní mohlo stát poutní místo pro další nadšence. Třetí kus bude také v Rokytnici, a to v bývalé výtopně, kde je teď výstava parních lokomotiv.

"Zkoušel jsem zjistit, jestli je nějaká podobná deska u nás v Česku, ale nikdo o ničem takovém neví. Znalci železniční archeologie tvrdí, že údajně je něco podobného na regionální trati v Rakousku. Deska byla tak trochu zapomenuta právě proto, že visela na místě, kde se k ní nemohli lidé dobře dostat. K replice se pokusíme dát i nějaké informace z naší historie, chceme do regionu přilákat další turisty a zájemce o železnice a mašinky," uvažuje Tejkl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz