Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bronzová pamětní deska od trati zmizela, nadšenci vybírají na novou

  11:42aktualizováno  11:42
Fanda starých železničních tratí Petr Tejkl chce obnovit unikátní pamětní desku z roku 1906, kterou ukradli sběrači kovů. Deska u Rokytnice v Orlických horách oznamovala, že c. a k. železnice na českém území už dosáhla tisícího kilometru.

Petr Tejkl založil sbírku na novou pamětní desku, kterou z trati u Rokytnice ukradli sběrači kovů. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Když před rokem zmizela ze stěny tunelu u Pečína na železniční trati z Doudleb nad Orlicí do Rokytnice v Orlických horách pamětní deska, jen pomalu si místní začali uvědomovat, o co vlastně přišli.

O železnici chtěl natočit dokumentární cyklus

Železniční trať zbudovaná na přelomu 19. a 20. století, která vedla až po okraj Orlických hor, tehdy zlepšila lidem podmínky pro život a pomohla vytvořit nová pracovní místa. I díky kolejím se Rokytnice stala městem, doteď je dokonce jediným v horách.

Železnice byla tehdy nejmodernějším způsobem dopravy, dnes slouží hlavně turistům. Nadšenec do vlaků Petr Tejkl nechal už loni natočit film o okolí trati z Pardubic do Chrudimi a Havlíčkova Brodu. O železnicích by chtěl točit i dokumentární cyklus.

"Chtěl jsem navázat na úspěšnou sérii pořadů Rozhledny nebo K pramenům, které běžely na České televizi. V novém cyklu by byly jednotlivé díly věnovány železničním tratím, vlakům, zastávkám a celému géniu loci okolo. Bohužel se mi nikoho nepodařilo přemluvit, aby něco takového vzniklo," lituje Tejkl. Nechce se však vzdát a už v příštím roce chystá další překvapení. O co půjde, zatím tají.

Zloději si tehdy chtěli prodáním bronzového kusu do sběru přilepšit pár tisícovkami a možná ani netušili, že kradou přímou vzpomínku na tisící kilometr kolejí, který v roce 1906 vznikl na českém území rakousko-uherské monarchie.

Deska byla unikátní

"V Česku je to naprostý unikát. Deska je jedinou upomínkou na fyzickou výstavbu trati, která změnila život mnoha obcím v regionu. Měla smůlu, že je z bronzu, proto asi po sto letech zmizela. Ale i tak je to zvláštní, visela totiž na velmi špatně dostupném místě," říká Petr Tejkl, fanda starých železničních tratí.

Ten se nyní s pomocí Rokytnice a jejího starosty Petra Hanouska rozhodl, že by se na historicky významné místo nemělo zapomenout. A založil sbírku na vytvoření věrohodné repliky. Chce vybrat 150 tisíc korun na tři nové kusy původní památky.

Repliky vzniknou z plastu, aby nelákaly zloděje

"Je to charita, nečekejte velký byznys. Desku vytvoří medailéři, v žádném případě však nebude z bronzu, nevydržela by tam ani hodinu. Vytvoříme ji z plastu. Rozdíl však nepoznáte, umělci využijí speciální pryskyřice, její historická věrnost bude stoprocentní," vysvětluje iniciátor projektu.

Železniční tratě stavěli dělníci od 80. let 19. století, aby v českém království vzkvétal průmysl.

"V jeden moment už jich leželo tisíc kilometrů a shodou okolností zrovna při výstavbě kolejí z Doudleb do Rokytnice. Dal jsem si s kamarádem tu práci a sami jsme si spočítali délku všech tratí, které se v té době stavěly. Skutečně nám těch tisíc vyšlo, měli to tehdy stavitelé spočítané sakra dobře," míní Tejkl.

Jedna replika bude v tunelu na původním místě. Protože by ji tam nikdo neviděl, druhá zamíří do Rokytnice. Podle Tejkla by se z ní mohlo stát poutní místo pro další nadšence. Třetí kus bude také v Rokytnici, a to v bývalé výtopně, kde je teď výstava parních lokomotiv.

"Zkoušel jsem zjistit, jestli je nějaká podobná deska u nás v Česku, ale nikdo o ničem takovém neví. Znalci železniční archeologie tvrdí, že údajně je něco podobného na regionální trati v Rakousku. Deska byla tak trochu zapomenuta právě proto, že visela na místě, kde se k ní nemohli lidé dobře dostat. K replice se pokusíme dát i nějaké informace z naší historie, chceme do regionu přilákat další turisty a zájemce o železnice a mašinky," uvažuje Tejkl.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Najdete na iDNES.cz