Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hostí sbory z celého světa, slavnosti vstoupily mezi elitu

  17:45aktualizováno  17:45
Festival Sborové slavnosti - Czech Choir Festival Hradec Králové načne v úterý 12. ročník, navíc skutečně evropského formátu. Poprvé se totiž koná pod křídly asociace Choral Festival Network, která sdružuje kolem třiceti sborových soutěží a festivalů po celém světě.

Vokální skupina Gentleman Singers - Vánoční koncert Jitky Zelenkové (23.12. 2010) | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Zpívat se bude nejen v Hradci Králové, ale také v Náchodě, Praze, Brně a Šumperku.

Když členové vokálního souboru Gentlemen Singers před pěti lety přebírali organizaci Sborových slavnosti, jedním z dlouhodobých cílů, které si jako pořadatelé vytyčili, bylo povznést přehlídku na evropskou úroveň a zařadit město Hradec Králové na mapu významných sborových festivalů.

Choral Festival Network sdružuje festivaly, jejichž cílem je nabídnout spravedlivé a transparentní podmínky pro všechny účastníky, dále vzájemná reklama a podpora členů asociace, skauting, inspirace či workshopy.

Díky členství v Choral Festival Network se o hradeckém festivalu dozvědí účastníci sborových akcí nejen v Argentině, USA, Kanadě a mnoha evropských zemích, ale také třeba v Hong-Kongu.

Program

Koncerty v kraji

10. června, 19.30
kostel svatého Vavřince Náchod
dětský sbor Canto - ZUŠ Náchod, liberecký dětský sbor Severáček

11. června, 18.00
sbor kněze Ambrože Hradec Králové

1. festivalový koncert: Jitříčko, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Severáček

12. června, 18.00
kostel Nanebevzetí Panny Marie Hradec Králové
2. festivalový koncert: Motýli Šumperk, Kantiléna, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko) 

13. června, 18.00
sál Filharmonie Hradec Králové
Galakoncert: Jan Vičar: O Káče a s Káčou. Gentlemen Singers, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko), Královéhradecký dětský sbor Jitro, Jakub Klecker (dirigent), Roman Janál (baryton), všechny sbory festivalu a Filharmonie Hradec Králové

Více na www.sboroveslavnosti.cz

„Když jsme jezdívali po přehlídkách, vždycky jsme si říkali: Bylo by dobré dělat festival, jako je v Tolose, na Sardinii, ve Spojených státech. Až se nám naskytla možnost podat přihlášku do sítě Choral Festival Network. Podívali jsme se do Irska a dostali možnost nahlédnout do pořadatelského zázemí i rozpočtu. Zjistili jsme, že u nás se všechno děje s rozpočtem o nulu menším. Loni v listopadu jsme byli v Tolose, kde nás na rok 2015 zařadili do své sítě na zkoušku. Splnili jsme všechny potřebné náležitosti, tu nejdůležitější stvrdíme až v červnu festivalem samotným,“ říká umělecký šéf Gentlemen Singers Richard Uhlíř.

„Oproti ostatním festivalům se Sborové slavnosti vymykají neobvyklou koncepcí, neboť každý rok je přehlídka zaměřena na jinou sborovou kategorii. Loni to byly chlapecké sbory, letošní ročník je věnován dětským, příští rok se na festival chystají smíšené, ženské a mužské sbory,“ uvádí další člen vedení festivalu Lukáš Merkl.

Vedení Choral Festival Network zaujala myšlenka šíření české hudby v zahraničí prostřednictvím zúčastněných sborů, neboť v rámci festivalu všichni účastníci společně provádí dílo vybraného českého skladatele. Letos jím bude skladba Jana Vičara O Káče a s Káčou.

„Být v síti Choral Festival Network není jen prestižní, jde totiž i o dobrý signál pro sbory. Síť ručí za to, že všechny sdružené festivaly mají bez výjimky vysokou kvalitu a že tedy mohou bez obav přijet. I díky tomu se nám nyní podařilo získat vynikající americký dětský sbor ze Saint Louis, který přijede na jedno vystoupení. Nemáme nouzi o zahraniční tělesa, která se nám sama hlásí,“ uvádí Richard Uhlíř.

Z českých vystoupí nejen dva nejlepší svého druhu, brněnská Kantiléna a královéhradecké Jitro, ale i jiné.

„Letošní festival chceme otevřít opravdu všem, chystáme dětský den, aby si to užili i ti, kteří ve sboru nikdy nezpívali. Chceme to pojmout jako veliké setkání,“ slibuje Lukáš Merkl.

Ke schválení žádosti o členství v asociaci jistě přispělo i dobré jméno vokálního souboru Gentlemen Singers, který se v minulosti některých festivalů z rodiny Choral Festival Network s úspěchem zúčastnil.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Výjimečně zpřístupněné prostory podzemních zásobáren pitné vody pro Hradec...
Páteřní potrubí vody na východě Čech dožívá, pomohou miliardy

Vodárny na východě Čech budou muset žádat po státu peníze na opravu dožívajícího potrubí v regionu. A nepůjde o malou částku. Odhad nákladů na postupnou...  celý článek

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla v zámecké kapli Zjevení Páně...
Cenný Brandlův obraz z kaple patří Smiřicím, ne farnosti, rozhodl soud

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla, který byl v českých zemích jedním z hlavních představitelů vrcholného baroka, bude i nadále patřit městu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.