Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hostí sbory z celého světa, slavnosti vstoupily mezi elitu

  17:45aktualizováno  17:45
Festival Sborové slavnosti - Czech Choir Festival Hradec Králové načne v úterý 12. ročník, navíc skutečně evropského formátu. Poprvé se totiž koná pod křídly asociace Choral Festival Network, která sdružuje kolem třiceti sborových soutěží a festivalů po celém světě.

Vokální skupina Gentleman Singers - Vánoční koncert Jitky Zelenkové (23.12. 2010) | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Zpívat se bude nejen v Hradci Králové, ale také v Náchodě, Praze, Brně a Šumperku.

Když členové vokálního souboru Gentlemen Singers před pěti lety přebírali organizaci Sborových slavnosti, jedním z dlouhodobých cílů, které si jako pořadatelé vytyčili, bylo povznést přehlídku na evropskou úroveň a zařadit město Hradec Králové na mapu významných sborových festivalů.

Choral Festival Network sdružuje festivaly, jejichž cílem je nabídnout spravedlivé a transparentní podmínky pro všechny účastníky, dále vzájemná reklama a podpora členů asociace, skauting, inspirace či workshopy.

Díky členství v Choral Festival Network se o hradeckém festivalu dozvědí účastníci sborových akcí nejen v Argentině, USA, Kanadě a mnoha evropských zemích, ale také třeba v Hong-Kongu.

Program

Koncerty v kraji

10. června, 19.30
kostel svatého Vavřince Náchod
dětský sbor Canto - ZUŠ Náchod, liberecký dětský sbor Severáček

11. června, 18.00
sbor kněze Ambrože Hradec Králové

1. festivalový koncert: Jitříčko, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Severáček

12. června, 18.00
kostel Nanebevzetí Panny Marie Hradec Králové
2. festivalový koncert: Motýli Šumperk, Kantiléna, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko) 

13. června, 18.00
sál Filharmonie Hradec Králové
Galakoncert: Jan Vičar: O Káče a s Káčou. Gentlemen Singers, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko), Královéhradecký dětský sbor Jitro, Jakub Klecker (dirigent), Roman Janál (baryton), všechny sbory festivalu a Filharmonie Hradec Králové

Více na www.sboroveslavnosti.cz

„Když jsme jezdívali po přehlídkách, vždycky jsme si říkali: Bylo by dobré dělat festival, jako je v Tolose, na Sardinii, ve Spojených státech. Až se nám naskytla možnost podat přihlášku do sítě Choral Festival Network. Podívali jsme se do Irska a dostali možnost nahlédnout do pořadatelského zázemí i rozpočtu. Zjistili jsme, že u nás se všechno děje s rozpočtem o nulu menším. Loni v listopadu jsme byli v Tolose, kde nás na rok 2015 zařadili do své sítě na zkoušku. Splnili jsme všechny potřebné náležitosti, tu nejdůležitější stvrdíme až v červnu festivalem samotným,“ říká umělecký šéf Gentlemen Singers Richard Uhlíř.

„Oproti ostatním festivalům se Sborové slavnosti vymykají neobvyklou koncepcí, neboť každý rok je přehlídka zaměřena na jinou sborovou kategorii. Loni to byly chlapecké sbory, letošní ročník je věnován dětským, příští rok se na festival chystají smíšené, ženské a mužské sbory,“ uvádí další člen vedení festivalu Lukáš Merkl.

Vedení Choral Festival Network zaujala myšlenka šíření české hudby v zahraničí prostřednictvím zúčastněných sborů, neboť v rámci festivalu všichni účastníci společně provádí dílo vybraného českého skladatele. Letos jím bude skladba Jana Vičara O Káče a s Káčou.

„Být v síti Choral Festival Network není jen prestižní, jde totiž i o dobrý signál pro sbory. Síť ručí za to, že všechny sdružené festivaly mají bez výjimky vysokou kvalitu a že tedy mohou bez obav přijet. I díky tomu se nám nyní podařilo získat vynikající americký dětský sbor ze Saint Louis, který přijede na jedno vystoupení. Nemáme nouzi o zahraniční tělesa, která se nám sama hlásí,“ uvádí Richard Uhlíř.

Z českých vystoupí nejen dva nejlepší svého druhu, brněnská Kantiléna a královéhradecké Jitro, ale i jiné.

„Letošní festival chceme otevřít opravdu všem, chystáme dětský den, aby si to užili i ti, kteří ve sboru nikdy nezpívali. Chceme to pojmout jako veliké setkání,“ slibuje Lukáš Merkl.

Ke schválení žádosti o členství v asociaci jistě přispělo i dobré jméno vokálního souboru Gentlemen Singers, který se v minulosti některých festivalů z rodiny Choral Festival Network s úspěchem zúčastnil.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz