Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hostí sbory z celého světa, slavnosti vstoupily mezi elitu

  17:45aktualizováno  17:45
Festival Sborové slavnosti - Czech Choir Festival Hradec Králové načne v úterý 12. ročník, navíc skutečně evropského formátu. Poprvé se totiž koná pod křídly asociace Choral Festival Network, která sdružuje kolem třiceti sborových soutěží a festivalů po celém světě.

Vokální skupina Gentleman Singers - Vánoční koncert Jitky Zelenkové (23.12. 2010) | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Zpívat se bude nejen v Hradci Králové, ale také v Náchodě, Praze, Brně a Šumperku.

Když členové vokálního souboru Gentlemen Singers před pěti lety přebírali organizaci Sborových slavnosti, jedním z dlouhodobých cílů, které si jako pořadatelé vytyčili, bylo povznést přehlídku na evropskou úroveň a zařadit město Hradec Králové na mapu významných sborových festivalů.

Choral Festival Network sdružuje festivaly, jejichž cílem je nabídnout spravedlivé a transparentní podmínky pro všechny účastníky, dále vzájemná reklama a podpora členů asociace, skauting, inspirace či workshopy.

Díky členství v Choral Festival Network se o hradeckém festivalu dozvědí účastníci sborových akcí nejen v Argentině, USA, Kanadě a mnoha evropských zemích, ale také třeba v Hong-Kongu.

Program

Koncerty v kraji

10. června, 19.30
kostel svatého Vavřince Náchod
dětský sbor Canto - ZUŠ Náchod, liberecký dětský sbor Severáček

11. června, 18.00
sbor kněze Ambrože Hradec Králové

1. festivalový koncert: Jitříčko, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Severáček

12. června, 18.00
kostel Nanebevzetí Panny Marie Hradec Králové
2. festivalový koncert: Motýli Šumperk, Kantiléna, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko) 

13. června, 18.00
sál Filharmonie Hradec Králové
Galakoncert: Jan Vičar: O Káče a s Káčou. Gentlemen Singers, Cantemus Children’s Choir (Maďarsko), Královéhradecký dětský sbor Jitro, Jakub Klecker (dirigent), Roman Janál (baryton), všechny sbory festivalu a Filharmonie Hradec Králové

Více na www.sboroveslavnosti.cz

„Když jsme jezdívali po přehlídkách, vždycky jsme si říkali: Bylo by dobré dělat festival, jako je v Tolose, na Sardinii, ve Spojených státech. Až se nám naskytla možnost podat přihlášku do sítě Choral Festival Network. Podívali jsme se do Irska a dostali možnost nahlédnout do pořadatelského zázemí i rozpočtu. Zjistili jsme, že u nás se všechno děje s rozpočtem o nulu menším. Loni v listopadu jsme byli v Tolose, kde nás na rok 2015 zařadili do své sítě na zkoušku. Splnili jsme všechny potřebné náležitosti, tu nejdůležitější stvrdíme až v červnu festivalem samotným,“ říká umělecký šéf Gentlemen Singers Richard Uhlíř.

„Oproti ostatním festivalům se Sborové slavnosti vymykají neobvyklou koncepcí, neboť každý rok je přehlídka zaměřena na jinou sborovou kategorii. Loni to byly chlapecké sbory, letošní ročník je věnován dětským, příští rok se na festival chystají smíšené, ženské a mužské sbory,“ uvádí další člen vedení festivalu Lukáš Merkl.

Vedení Choral Festival Network zaujala myšlenka šíření české hudby v zahraničí prostřednictvím zúčastněných sborů, neboť v rámci festivalu všichni účastníci společně provádí dílo vybraného českého skladatele. Letos jím bude skladba Jana Vičara O Káče a s Káčou.

„Být v síti Choral Festival Network není jen prestižní, jde totiž i o dobrý signál pro sbory. Síť ručí za to, že všechny sdružené festivaly mají bez výjimky vysokou kvalitu a že tedy mohou bez obav přijet. I díky tomu se nám nyní podařilo získat vynikající americký dětský sbor ze Saint Louis, který přijede na jedno vystoupení. Nemáme nouzi o zahraniční tělesa, která se nám sama hlásí,“ uvádí Richard Uhlíř.

Z českých vystoupí nejen dva nejlepší svého druhu, brněnská Kantiléna a královéhradecké Jitro, ale i jiné.

„Letošní festival chceme otevřít opravdu všem, chystáme dětský den, aby si to užili i ti, kteří ve sboru nikdy nezpívali. Chceme to pojmout jako veliké setkání,“ slibuje Lukáš Merkl.

Ke schválení žádosti o členství v asociaci jistě přispělo i dobré jméno vokálního souboru Gentlemen Singers, který se v minulosti některých festivalů z rodiny Choral Festival Network s úspěchem zúčastnil.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz