Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na...

Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na Třebechovice pod Orebem (3.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Firma nabídla sedm milionů za legalizaci černé stavby, radnice váhá

  • 180
Je to úplatek, nebo není? To teď řeší královéhradečtí zastupitelé, kterým načerno stavící firma CTP nabídla „příspěvek“ na libovolnou stavební akci výměnou za to, že jí přestanou házet klacky pod nohy při snaze zlegalizovat stavbu skladovacích hal.

Když to nejde po zlém, půjde to po dobrém. Tak asi uvažovali zástupci firmy CTP, která má už dlouhé měsíce rozestavěné skladovací haly na okraji Hradce Králové. A protože si proti sobě poštvala magistrát, hrozí jí, že torza hal bude muset odstranit a odejít (podrobnosti o černé stavbě zde).

Firma teď proto směrem k politikům začala cinkat penězi.

Celkem 150 pracovních míst, zaměstnávání místních dodavatelů na údržbu budov, ale také investice sedm milionů do akce vybrané městem. Takové „bonusy“ firma zastupitelům nabízí.

Děje se tak poté, co narazila na odpor radnice, když přišla o povolení užívání klíčové přístupové komunikace (více čtěte zde). Zástupce společnosti obešel jednotlivé zastupitelské kluby s nabídkou výhod pro město, pokud budou při příštím zasedání hlasovat pro možnost cestu užívat.

Jedním z deseti argumentů, které právník společnosti Luboš Zajíček zastupitelům rozeslal, je i sedmimilionová injekce pro městskou kasu.

„CTP chce být dobrým partnerem městu a nabízíme investici ve výši zhruba sedm milionů korun do akce vybrané městem,“ stojí v dopise.

Část zastupitelů na peníze slyší

Názory jednotlivých zastupitelů jsou různé, některé neopustila odmítavá rétorika, další již ale trochu „vyměkli“.

„Pokud by město ty peníze přijalo, mohlo by to na okolí působit, že takhle velké společnosti to projde, stačí jen zaplatit. Na zastupitele by pak samozřejmě všichni mohli nahlížet, že se nechali uplatit,“ říká Martin Hanousek z opozičních Zelených a Změny pro Hradec.

Sám je vytrvalým kritikem postupu CTP a zároveň upozorňuje, že jestli stavební úřad nakonec rozhodne o dodatečném vydání stavebního povolení, půjde o precedent pro další developery, kteří mají zájem na okraji Hradce stavět své haly. Neměnný názor zatím má i nejsilnější opoziční strana - ANO 2011.

„Na základě té jedné schůzky jsme svůj názor nepřehodnotili. Příspěvek firmy městskému rozpočtu teď určitě není předmětem diskuse. Tím je spíš narovnání vztahů, které si tady firma udělala,“ myslí si šéf zastupitelského klubu Václav Víška. Jako úplatek však nabídku firmy nevnímá.

Souhlasí i předseda zastupitelského klubu koaliční TOP 09 Milan Sommer: „Zástupce firmy nám to vysvětlil tak, že tolik by stálo bourání již postavených hal, a pokud by k němu nedošlo, tyto peníze by firma ušetřila a mohla je tak darovat městu. Můj názor to však nezměnilo,“ tvrdí Sommer.

Vnímali byste sedmimilionový dar pro město za legalizaci černé stavby jako úplatek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3792
Ne
Ne 403

Kromě finanční nabídky firma zastupitele upozorňuje také na to, že klienti, kteří se do CTParku měli přestěhovat, by mohli utéct například do Pardubic.

Největším nájemcem CTParku měla být Česká spořitelna, která měla do jedné z hal nastěhovat svoji spisovnu. Ta se k pokračování spolupráce zatím nechce vyjadřovat.

Firmě hrozí, že přijde o další posudek

Právě plánovaná spisovna je kamenem úrazu i v další ošemetné záležitosti. Podle občanských aktivistů by firma CTP měla žádat o vydání nového posudku EIA týkajícího se zátěže na životní prostředí. Firma nyní předložila sdělení krajského úřadu, podle kterého to není potřeba. Aktivisté z Kruhu pro občanskou společnost jsou však jiného názoru.

„Problém je, že úřad se vyjadřoval k osm let starému posudku vydanému pro jiný projekt jiné firmy. Odporuje metodologii ministerstva životního prostředí, podle níž i prázdné haly, v tomto případě spisovna, jsou brány jako skladovací prostory,“ upozorňuje Aleš Dohnal ze spolku, který chce v následujících dnech podat na ministerstvo podnět na přezkum zákonnosti krajského rozhodnutí.

Zastupitelé se případnou změnou rozhodnutí ve věci povolení užívání komunikace budou zabývat nejspíš na svém prosincovém zasedání. Primátor Zdeněk Fink (HDK) svolal kvůli tomu na 30. listopadu mimořádnou schůzku zastupitelů. „Svůj názor sdělím až po tomto setkání,“ uvádí Fink.