Poslední mise byla nejhorší, říká chirurg českých vojáků v Afghánistánu

  18:07aktualizováno  18:07
Martin Oberreiter, šéf českých válečných chirurgů, si spolu s dalšími zdravotníky převzal v Hradci Králové významný pamětní odznak. Celkem třikrát prošel nasazením v Afghánistánu, z toho dvakrát v misi polních chirurgických týmů. Po nedávném atentátu na české vojáky jednoho z nich operoval.

Vojenský chirurg Martin Oberreiter (30.1.2015). | foto: Tomáš Kučera

Oberreiter působil jak ve francouzské vojenské nemocnici v Kábulu, tak i pod velením amerických lékařů.

Fotogalerie

„Poslední mise byla pro mě nejhorší. Umírali při ní čeští vojáci. Jediného z nich, který útok přežil, Jardu Lieskovana, jsem společně s americkými kolegy operoval. Byl to můj osobní přítel a jeden z nejzkušenějších českých vojáků,“ říká osmatřicetiletý muž a oči se mu začínají lesknout.

Naráží na nejtragičtější útok na české vojáky v novodobé historii. Sebevražedný atentátník v provincii Parván v Afghánistánu loni v létě usmrtil pět českých vojáků: Davida Beneše, Libora Ligače, Jana Šenkýře, Ivo Klusáka a Jaroslava Lieskovana. Posledně jmenovaný zemřel až po převozu do Česka (více čtěte zde).

„Bylo to nečekané nejen pro mě. I samotní Afghánci byli útokem překvapeni, nestává se to často. Když uvidíte umírat mladé lidi, je to smutné, a když se navíc jedná o kamarády, je to o to horší. Afghánistán za to nemůže, to je potřeba si uvědomit,“ pokračuje Martin Oberreiter.

Otázka na otrlého vojáka, jestli mu nějaká událost během mise vehnala slzy do očí, se zdá být nepatřičná. „Brečel jsem, když nám přivezli osmiletou holčičku s penetrujícím poraněním do břicha a hrudníku. Umírala nám doslova pod rukama, nic jsme nemohli dělat. Nebyla už šance,“ svěřuje se lékař.

Podle něho není snadné vysvětlit přátelům a rodině, kteří nikdy nebyli ve válce, pocity, které z Afghánistánu po návratu domů mívá.

Čeští zdravotníci v Afghánistánu

V současné době v Afghánistánu působí téměř dvacet českých vojenských lékařů a zdravotníků. Na letecké základně v Kábulu je 15 členů polního chirurgického týmu, kteří tam působí v americké polní nemocnici. Kromě nich tam pracuje i malá jednotka ve složení lékař, zdravotnický záchranář a řidič, jako podpora strážní roty ve vojenské základně Bagrám. Čeští zdravotníci se v Afghánistánu mění po čtyřech měsících.

„Po návratu domů si připadám jako v jiném světě. I když mi to tak nepřijde, moji nejbližší mi dávají najevo, že jsem jiný člověk, než jakého mě znají. Aklimatizace mi chvíli trvá, avšak po každém dalším návratu se její doba zkracuje. Po první misi mi to trvalo asi půl roku, po druhé asi čtvrt roku a teď si myslím, že jsem schopný se dostat do normálu během nějakých tří čtyř týdnů,“ říká Martin Oberreiter.

„Mír pro mě není prázdné slovo“

Účast v misích mu posunula hodnotový žebříček. „Každý, kdo projde válečným konfliktem a vidí umírat lidi, tak si začne více vážit míru. Mír pro něho přestane být prázdným slovem, tak jak je pro většinu Evropanů a začne mít skutečnou hloubku,“ popisuje chirurg.

Bojová mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) pod vedením NATO v Afghánistánu skončila k 1.lednu 2015. Mise v Afghánistánu trvala třináct let. Součástí ISAF byla i česká jednotka polních chirurgů. „Česká mise však v Afganistanu nekončí. Jako polní chirurgický tým máme mandát minimálně do roku 2016,“ říká zástupce ředitele královéhradecké Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník.

Nejbližším úkolem polní nemocnice v rámci Agentury vojenského zdravotnictví bude podpora vojenských jednotek zemí Visegrádské čtyřky. Pamětní odznak ředitele Agentury vojenského zdravotnictví za službu ve francouzské a od července loňského roku v americké polní nemocnici na spojenecké základně kábulského letiště v Afghánistánu si na královéhradecké základně šesté a sedmé polní nemocnice Armády ČR převzalo přes třicet lidí.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

V ODS v Hradci to vře, kvůli dohodě s ANO odchází vlivný člen strany

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

V krajské ODS panuje znatelný neklid. Na protest proti chystané koalici s hnutím ANO na hradecké radnici vystoupil ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Zelení střídají žluté. FlixBus zavádí novou linku do Hradce a Varšavy

Autobus Flixbus

Osm měsíců poté, co se z Hradce Králové stáhly žluté autobusy společnosti RegioJet, zavádí novou linku přes...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz