Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf krajské TOP 09 řídí městskou firmu a zároveň podniká v tomtéž oboru

  18:05aktualizováno  18:05
I přesto, že sám podniká ve stejném oboru, seděl předseda krajské TOP 09 Zdeněk Harapát ve vedení hradecké městské společnosti Tepelné hospodářství. Vedení strany v tom problém nevidí. Spolustraníci tvrdí, že o jeho soukromých aktivitách nic nevěděl.

Zdeněk Harapát (zcela vpravo), Leoš Heger (uprostřed) a další členové volebního štábu TOP 09 sledují výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. O podnikání dnešního krajského šéfa TOP 09 v tepelném hospodářství prý jeho spolustraníci neměli ani tušení. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Je to jasný střet zájmů, komentují právníci i politologové počínání šéfa krajské TOP 09 Zdeňka Harapáta. Toho strana vloni nominovala do představenstva městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, přestože ve stejném oboru podniká.

Nyní jeho spolustraníci tvrdí, že o jeho soukromých aktivitách nevěděli. Celostátní vedení TOP 09 zatím nechává rozhodnutí o budoucnosti Harapáta na krajské organizaci strany. Podle reakcí jeho spolustraníků, které MF DNES oslovila, to vypadá, že půlroční obcházení zákona o střetu zájmů skončí tím, že politik odejde pouze z vedení městské firmy.

"Přiznám se, že jsem o jeho podnikání nevěděl, a jestli o tom věděl někdo jiný, nevím. Je pravda, že mě nenapadlo podívat se do obchodního rejstříku, v čem kolega podniká, to byla možná chyba," řekl hradecký zastupitel za TOP 09 a radní Richard Nádvorník.

To tvrdí i náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. "Věděl jsem, že podniká v oblasti zdravotní techniky a že je úspěšný podnikatel. Že podniká i v příbuzném oboru, jsem nevěděl."

Informace z městské firmy mohl zneužít pro své podnikání

Oba přitom sedí v radě města, která je zároveň valnou hromadou společnosti. Právě radní tak volí členy představenstva Tepelného hospodářství. Podle oslovených právníků mohl Harapát zneužít informace získané v městské firmě pro svoje vlastní podnikání.

Vedení TOP 09 zatím do případu zasahovat nehodlá. "Nemáme informace o tom, že by došlo ze strany Zdeňka Harapáta k jakémukoli pochybení, jelikož střet zájmů veřejně přiznal. Celostátní vedení strany proto o dané věci zatím jednat nebude," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Takový přístup překvapil politologa Lubomíra Kopečka: "Takový střet zájmů je samozřejmě problém, ten člověk by tam neměl sedět. TOP 09 je na české poměry nejvíc centralizovaná strana a v minulosti postupovala mnohem razantněji. Možná se posunuje moc regionů, když centrum jako takové jeví menší ochotu do těchto věcí vstupovat," míní politolog.

Harapát: Nemám z Tepelného hospodářství co získat

Šéf krajské TOP 09 ve svém počínání problém nevidí. "Jako strana jsme se rozhodli, že budeme do městských firem delegovat nikoli politické figury, ale odborníky. Ti, kteří v oboru podnikají, jsou fundovaní a dokážou říct relevantní názor," hájí se Harapát.

"Opravdu jsem tam přinesl jen své zkušenosti, nemám z hradeckého Tepelného hospodářství co získat, protože podnikám v Chrudimi, a tenhle byznys je regionální," uvedl Harapát, jehož firmy se už přes deset let také zabývají výrobou a rozvodem tepla.

Tvrdí, že nic nezatajoval. "Férově jsem všechno přiznal, když jsem podepisoval smlouvu. V dodatku jsem napsal, že jsem si toho samozřejmě vědom a nikdy střetu zájmů nezneužiju. Že nebudu mít žádný prospěch a nikdy nebudu vstupovat do obchodních vztahů s Tepelným hospodářstvím," řekl podnikatel a politik.

Problém je, že smlouvu podepsal a i s oznámením o možném střetu zájmů dodal až půl roku po svém jmenování. "Smlouvu společnosti po urgencích předložil až 19. prosince 2011, i když byla datována 21. června," uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Smlouvu jsem dostal až koncem srpna nebo v září. Pak jsem představenstvo dvakrát vynechal, takže jsem ji i s dodatkem odevzdal až před koncem roku," řekl Harapát.

Zřejmě jej čeká jen odvolání

Martin Kameník z nevládní neziskové organizace Oživení, který se zabývá odhalováním střetu zájmů a korupce ve státní správě, se diví, že se právě Harapát dostal do vedení společnosti. "Pro jeho firmy znamená určitou výhodu, že sedí v představenstvu. Je to latentní střet zájmů, který se ale špatně dokazuje," uvedl.

Hradecký primátor Zdeněk Fink si myslí, že každý člen statutárních orgánů je za své jednání sám odpovědný. "Pokud by vznikla škoda naší společnosti, pak máme podle obchodního zákoníku právo na finanční náhradu."

Ředitel Tepelného hospodářství potvrdil, že s Harapátovými soukromými firmami městská společnost neobchoduje. "Můžu to stoprocentně vyloučit," řekl Jiří Seidler.

Obchodní zákoník ani zákon o střetu zájmů nemluví o případném postihu za jeho porušení, takže šéfa hradecké TOP 09 pravděpodobně čeká jen odvolání z městské firmy. On sám se tomu nebrání.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladík ujížděl policii, nakonec smetl hlídku a vážně zranil policistu

Muž v kradeném voze v Hradci Králové čelně narazil do policejní hlídky. (25....

Sedmadvacetiletý řidič kradeným vozem ve vysoké rychlosti čelně narazil do policejní hlídky, přitom vážně zranil...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz