Zdeněk Harapát (zcela vpravo), Leoš Heger (uprostřed) a další členové volebního

Zdeněk Harapát (zcela vpravo), Leoš Heger (uprostřed) a další členové volebního štábu TOP 09 sledují výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. O podnikání dnešního krajského šéfa TOP 09 v tepelném hospodářství prý jeho spolustraníci neměli ani tušení. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Šéf krajské TOP 09 řídí městskou firmu a zároveň podniká v tomtéž oboru

  • 5
I přesto, že sám podniká ve stejném oboru, seděl předseda krajské TOP 09 Zdeněk Harapát ve vedení hradecké městské společnosti Tepelné hospodářství. Vedení strany v tom problém nevidí. Spolustraníci tvrdí, že o jeho soukromých aktivitách nic nevěděl.

Je to jasný střet zájmů, komentují právníci i politologové počínání šéfa krajské TOP 09 Zdeňka Harapáta. Toho strana vloni nominovala do představenstva městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, přestože ve stejném oboru podniká.

Nyní jeho spolustraníci tvrdí, že o jeho soukromých aktivitách nevěděli. Celostátní vedení TOP 09 zatím nechává rozhodnutí o budoucnosti Harapáta na krajské organizaci strany. Podle reakcí jeho spolustraníků, které MF DNES oslovila, to vypadá, že půlroční obcházení zákona o střetu zájmů skončí tím, že politik odejde pouze z vedení městské firmy.

"Přiznám se, že jsem o jeho podnikání nevěděl, a jestli o tom věděl někdo jiný, nevím. Je pravda, že mě nenapadlo podívat se do obchodního rejstříku, v čem kolega podniká, to byla možná chyba," řekl hradecký zastupitel za TOP 09 a radní Richard Nádvorník.

To tvrdí i náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. "Věděl jsem, že podniká v oblasti zdravotní techniky a že je úspěšný podnikatel. Že podniká i v příbuzném oboru, jsem nevěděl."

Informace z městské firmy mohl zneužít pro své podnikání

Oba přitom sedí v radě města, která je zároveň valnou hromadou společnosti. Právě radní tak volí členy představenstva Tepelného hospodářství. Podle oslovených právníků mohl Harapát zneužít informace získané v městské firmě pro svoje vlastní podnikání.

Vedení TOP 09 zatím do případu zasahovat nehodlá. "Nemáme informace o tom, že by došlo ze strany Zdeňka Harapáta k jakémukoli pochybení, jelikož střet zájmů veřejně přiznal. Celostátní vedení strany proto o dané věci zatím jednat nebude," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Takový přístup překvapil politologa Lubomíra Kopečka: "Takový střet zájmů je samozřejmě problém, ten člověk by tam neměl sedět. TOP 09 je na české poměry nejvíc centralizovaná strana a v minulosti postupovala mnohem razantněji. Možná se posunuje moc regionů, když centrum jako takové jeví menší ochotu do těchto věcí vstupovat," míní politolog.

Harapát: Nemám z Tepelného hospodářství co získat

Šéf krajské TOP 09 ve svém počínání problém nevidí. "Jako strana jsme se rozhodli, že budeme do městských firem delegovat nikoli politické figury, ale odborníky. Ti, kteří v oboru podnikají, jsou fundovaní a dokážou říct relevantní názor," hájí se Harapát.

"Opravdu jsem tam přinesl jen své zkušenosti, nemám z hradeckého Tepelného hospodářství co získat, protože podnikám v Chrudimi, a tenhle byznys je regionální," uvedl Harapát, jehož firmy se už přes deset let také zabývají výrobou a rozvodem tepla.

Tvrdí, že nic nezatajoval. "Férově jsem všechno přiznal, když jsem podepisoval smlouvu. V dodatku jsem napsal, že jsem si toho samozřejmě vědom a nikdy střetu zájmů nezneužiju. Že nebudu mít žádný prospěch a nikdy nebudu vstupovat do obchodních vztahů s Tepelným hospodářstvím," řekl podnikatel a politik.

Problém je, že smlouvu podepsal a i s oznámením o možném střetu zájmů dodal až půl roku po svém jmenování. "Smlouvu společnosti po urgencích předložil až 19. prosince 2011, i když byla datována 21. června," uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Smlouvu jsem dostal až koncem srpna nebo v září. Pak jsem představenstvo dvakrát vynechal, takže jsem ji i s dodatkem odevzdal až před koncem roku," řekl Harapát.

Zřejmě jej čeká jen odvolání

Martin Kameník z nevládní neziskové organizace Oživení, který se zabývá odhalováním střetu zájmů a korupce ve státní správě, se diví, že se právě Harapát dostal do vedení společnosti. "Pro jeho firmy znamená určitou výhodu, že sedí v představenstvu. Je to latentní střet zájmů, který se ale špatně dokazuje," uvedl.

Hradecký primátor Zdeněk Fink si myslí, že každý člen statutárních orgánů je za své jednání sám odpovědný. "Pokud by vznikla škoda naší společnosti, pak máme podle obchodního zákoníku právo na finanční náhradu."

Ředitel Tepelného hospodářství potvrdil, že s Harapátovými soukromými firmami městská společnost neobchoduje. "Můžu to stoprocentně vyloučit," řekl Jiří Seidler.

Obchodní zákoník ani zákon o střetu zájmů nemluví o případném postihu za jeho porušení, takže šéfa hradecké TOP 09 pravděpodobně čeká jen odvolání z městské firmy. On sám se tomu nebrání.