Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suverénně nejvíce hlasů získal senátor Antl kandidující na Rychnovsku

  21:25aktualizováno  12. října 0:33
Nejvíce hlasů v 1. kole senátních voleb nasbíral dosavadní senátor Miroslav Antl kandidující za ČSSD na Rychnovsku. Na Hradecku postoupil do druhého kola senátních voleb proděkan lékařské fakulty a bývalý místopředseda Evropského parlamentu, na Trutnovsku se utká podnikatel s náčelníkem horské služby.

Miroslav Antl, ČSSD | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do Senátu volili v Královéhradeckém kraji obyvatelé hradeckého, trutnovského a rychnovského obvodu. Všechny tři mandáty chtěla obhájit ČSSD, ale po sečtení hlasů je jasné, že v druhém kole může získat nanejvýš mandáty dva.  Současný senátor Pavel Trpák (ČSSD) příští týden křeslo obhajovat nebude.

1Rychnovsko

Právník a někdejší státní zástupce Miroslav Antl (ČSSD), který zasedá v Senátu už od roku 2008 a je předsedou senátního ústavněprávního výboru, získal od voličů v obvodu Rychnov nad Kněžnou nejvíce hlasů nejen v rámci Královéhradeckého kraje, ale i celé republiky. Přes 16,5 tisíce hlasů dostal už jen předseda Senátu Milan Štěch za Pelhřimov. 

Výsledky 1. kola na Rychnovsku

„Moc děkuju všem, kdo přišli k volbám a dali mi hlas. Je to ovšem horší výsledek, než před šesti lety, to jsem měl skoro 44 procent hlasů. Ale přesto jsem velmi šťastný. Zúročila se usilovná šestiletá práce, ale ještě není vyhráno, ještě týden musíme zapracovat,“ okomentoval výsledky Antl, jenž s velkým náskokem porazil ostatních šest kandidátů. 

Příští týden tak bude díky získaným 41 procentům hlasů obhajovat senátorské křeslo. Do druhého kola s ním postoupil s 16 procenty starosta obce Val a místopředseda dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory Luboš Řehák (KDU-ČSL), který svedl těsný souboj s podnikatelem Petrem Sadovským (ANO).  

„Druhé kolo je záludné. Nevím, jestli se proti mně všichni spojí do nějakého bloku, ale snad nemají důvod,“ přemýšlí Antl.

Svého soupeře v duelu prý sledovat příliš nebude: „Já si jedu to své, budu opakovat, co jsem udělal a pokračovat v práci, kterou jsem započal.“ 

Přes 16 tisíc získaných hlasů jej samozřejmě těší. „Jsem soutěživý typ, ale o to větší je to závazek. Hlavně je potřeba, aby lidé přišli k volbám ještě jednou,“ vyzývá voliče Antl.   

2Hradecko

V obvodu Hradec Králové vyslali voliči do druhého kola vědce, proděkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a náměstka ředitele hradecké fakultní nemocnice Jaroslava Malého (ČSSD).

„Cítím především obrovskou pokoru. Celý život jsem dělal něco jiného než politiku, a toto je můj první zásah. Jsem šťastný a překvapený a děkuju lidem, kteří si mě všimli. Je to pro mě zase něco poprvé,“ svěřil se lékař, který výsledky sledoval v Praze v Lidovém domě a ještě večer vyrazil zpět do Hradce. 

Výsledky 1. kola na Hradecku

O strategii do druhého kola zatím ještě příliš nepřemýšlel: „Zásadně nic měnit nebudeme. Půjde nám hlavně o to, aby lidé zase přišli k volbám. Budu se snažit je k tomu slušně a uctivě vyzvat. Je pravda, že ten poslední krok je nejtěžší.“

Lékaře Malého, jenž získal necelých 22 procent, vyzve bývalý europoslanec za ODS Oldřich Vlasák, který s necelými 19 procenty přeskočil o více než tři procenta kandidáta ANO, brigádního generála Přemysla Škáchu.

„Dalo se předpokládat, že i vzhledem ke kampani byl velkým favoritem prvního kola profesor Jaroslav Malý. O druhé místo jsem ale čekal ještě větší a vyrovnanější boj. Pana profesora si velmi vážím, bude to zajímavý duel, ale rozhodně neplánuji žádnou negativní kampaň,“ shrnul Vlasák.

V senátních volbách propadl ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml, jenž usiloval o znovuzvolení. Nejdříve se rozešel ve zlém se sociální demokracií, poté i se Zemanovci, nyní kandidoval za nové uskupení Domov a skončil na předposledním 10. místě. 

Do druhého kola nepostoupila ani náměstkyně primátora a jediná žena mezi kandidáty Anna Maclová (KDU-ČSL).

3Trutnovsko

V Trutnově získal nejvíce hlasů generální ředitel prosperující textilky Juta Jiří Hlavatý (ANO). Šestašedesátiletého miliardáře 34 procent hlasů nepřekvapilo: „Čekal jsem takovou podporu, protože jsem do předvolební kampaně šel se svým životním příběhem, s tím, co jsem dokázal a čím jsem si prošel.“ 

Úspěch jeho firmy Juta mu podle něj ve volbách hodně pomohl. „Lidé ocenili, že Juta prosperuje, investuje a dává lidem v regionu práci,“ zmínil Hlavatý s tím, že textilní impérium hodlá v následujících dvou letech investovat téměř miliardu korun do rozšíření provozů a nákupu strojů. 

Výsledky 1. kola voleb na Trutnovsku

Ve druhém kole s ním síly poměří se získanými 21 procenty náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš (TOP 09+STAN), který v komunální politice působí coby zastupitel ve Špindlerově Mlýně už 20 let a post v zastupitelstvu opět obhájil.

„Že postoupí pan Hlavatý, mě nepřekvapilo, ale to, že se do druhého kola dostanu já, jsem nečekal. Velice mě to těší,“ řekl Klepš. Zklamáním pro něj byla nízká volební účast, která v obvodě nepřekročila 40 procent.

Během následujících dnů se podle svých slov pokusí přesvědčit nerozhodnuté voliče i ty, kteří v prvním kole volili jeho soupeře. „Na kontaktní kampaň už není moc času. Veřejnost oslovím pomocí tiskovin a sociálních sítí,“ dodal horský záchranář.

Současný senátor Pavel Trpák (ČSSD) v prvním kole voleb propadl, stejně jako například Stanislav Penc z hnutí Kozí alternativa. 

Autoři: , ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz