Červíček, nebo Bělobrádek. Lidé na Náchodsku vybírají nového senátora

  9:40aktualizováno  9:40
V sobotu odpoledne bude jasné, zda sociálního demokrata Lubomíra France v Senátu nahradí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, nebo brigádní generál ve výslužbě Martin Červíček z ODS. První kolo bylo neuvěřitelně vyrovnané, favorita proto tipovat nelze.

Postupující kandidáti do druhého kola senátních voleb za obvod Náchod Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Martin Červíček (ODS). | foto: koláž iDNES.cz

Volební místnosti se otevřou ve 14 hodin, hlasovat se může až do sobotních 14 hodin a to, kdo Lubomíra France vystřídá, bude jasné téhož dne odpoledne.

V prvním kole oba krajské zastupitele dělilo pouhých 58 hlasů. Pro Bělobrádka hlasovalo 11 714 voličů, pro Červíčka 11 656. Toto, i poslední senátní volby na Náchodsku v roce 2012 dokumentovaly, že výsledky prvního kola nic neznamenají.

Zatímco v prvním kole tehdy těsně vyhrála Soňa Marková (KSČM), ve druhém tehdejší hejtman Franc získal 61,82 procenta hlasů. Mimochodem, tehdy hlasovalo pouze 15 262 voličů, tedy jen kolem 15 procent.

Rozhodnou větší města jako Náchod, Jaroměř, Červený Kostelec, Nové Město nad Metují nebo Hronov.

Důležitá může být také podpora kandidátů z prvního kola. Tři z nich se sice nevyjádřili, ale Petr Koleta (ANO), který skončil s nevelkým odstupem třetí, stojí za Martinem Červíčkem. Naopak Pavel Bělobrádek se může spoléhat na Náchod. 

„Vážím si podpory Jana Birkeho, který vyhrál volby v Náchodě. Mám ale rovněž podporu starostů Jaroměře, Nového Města a jiných větších měst. Jsou to lidé, kteří mě znají,“ řekl Bělobrádek.

Rovněž Červíček cítí, že má podporu. „Celé dva roky, kdy jsem ve funkci vicehejtmana a vlastně i v době, kdy jsem v kraji působil v policejní uniformě, se při řešení konkrétních problémů setkávám se starosty a s dalšími představiteli měst. Ve většině případů mohu počítat s jejich podporou,“ uvedl brigádní generál ve výslužbě.

„Analyzoval jsem výsledky v deseti největších obcích a sídlech volebního obvodu a zjistil jsem, že Martin Červíček vyhrál v šesti a Pavel Bělobrádek ve čtyřech. Vítězství Martina Červíčka byla spíš těsnější, zatímco u Pavla Bělobrádka výraznější,“ poznamenal politolog Jiří Štefek.

O Senátu se často mluví jako o pojistce demokracie. Voliči by však patrně raději viděli výsledky. A oba kandidáti ubezpečují, že kraji budou užiteční.

„Chci řešit věci, které se týkají regionu. To je právě nejdůležitější poslání, které má mít kandidát na senátora. Před rokem jsem nešel do poslaneckých voleb a zůstal jsem regionálním politikem. A to je právě má filozofie, jsem totiž přesvědčen, že krajské zájmy lze propojit daleko lépe a efektivněji s činností senátora než poslance. Soustředím se na propojení a využití své profesní praxe, abych co nejefektivnějši prosadil zájmy a řešení regionálních problémů v oblasti dopravy a bezpečnosti,“ prohlásil Červíček.

Bělobrádek zmínil i ekologická či zdravotnická témata a kromě jiného i dostupné bydlení. 

„Pokud je senátor aktivní, samozřejmě je pro kraj užitečný. Člen Senátu má daleko menší okrsek než poslanci a může se na něj více soustředit, může navštěvovat starosty i těch nejmenších obcí, protože k nim má blízko,“ míní. 

A co „povinná disciplína“ obou uchazečů, tedy zdůrazňování vlastních předností? Na výbornou. 

Fotogalerie

„Mám větší zkušenost s řízením věcí kolem sebe. Poznal jsem fungování státu a vím, kde má stát Achillovu patu. Řídil jsem 50 tisíc lidí, měl jsem několikamiliardový rozpočet a odpovídal jsem za bezpečnost této země,“ tvrdí Červíček. 

Navzdory velmi těsné porážce ho výsledek prvního kola potěšil. „Výsledek prvního kola senátních voleb mne utvrdil v tom, že moje dosavadní práce v regionu je důkazem, že své odhodlání myslím vážně. Má tedy smysl snažit se o ještě širší možnosti, jak ho mohu uplatnit ve prospěch veřejnosti,“ uvedl Červíček.

Rovněž Bělobrádek sází na svou zkušenost. „Byl jsem už potřetí zvolen do městského zastupitelstva, podruhé jsem v krajském, mám také zkušenosti z Poslanecké sněmovny, z vlády, mám i mezinárodní styky. V legislativě se nemusím nic učit, mám také kontakty. Dá se říct, že jsem lokální patriot s globálním přesahem. A právě mé zkušenosti a kontakty oceňují i starostové,“ je přesvědčen Bělobrádek.

Politolog Štefek pro druhé kolo předpovídá nízkou volební účast, nejspíš nepřekročí hranici 20 procent. 

„Mírně favorizuji pana Červíčka. Bude ale rozhodovat každý hlas. Klíčové bude, kdo opanuje Náchod, Hronov a zda se podaří Martinu Červíčkovi snížit rozdíl v Jaroměři a v Červeném Kostelci,“ soudí Štefek.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Žalobce musí doplnit spis ke korupci při opravě Kuksu, soud obžalobu vrátil

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Kauza zmanipulování veřejné zakázky na revitalizaci barokního areálu Kuks na Trutnovsku zatím k soudu nepůjde. Pražský...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz