Senátor a hejtman Franc zaměstnává jako asistentku svou partnerku

  9:30aktualizováno  9:30
Senátor a dosluhující hradecký hejtman Lubomír Franc zaměstnal svou partnerku jako svou druhou senátní asistentku. Ač etický kodex ČSSD zapovídá platit za takovou práci osobám blízkým, politik tvrdí, že nic neporušuje. Je to matka mého dítěte, ne rodinný příslušník, brání se.

Nový senátor Lubomír Franc | foto: Martin Veselý, MF DNES

Jednačtyřicetiletou Martu Koubovou platí Franc z měsíčního balíčku 35 tisíc korun, které může každý senátor čerpat z veřejných peněz na zaplacení služeb asistenta nebo asistentů. Podle lidí z politikova okolí je to jeho partnerka, s níž má malého syna. Senátor však nechce naplno přiznat, že by spolu žili. Naopak tvrdí, že každý má jinou adresu.

„Mám trvalé bydliště v Broumově a na krajském úřadě v Hradci Králové mám od roku 2008 k dispozici garsonku. Martina Koubová má trvalé bydliště v Hradci. Nevím, co se s vámi o tom budu dohadovat. Je pravda, že je to matka mého dítěte, a tím to pro mě hasne. Samozřejmě, když je to matka mého dítěte, tak se s ní asi budu stýkat, zrovna tak jako se svým dítětem,“ poznamenal dvaašedesátiletý senátor Franc, který sice v říjnu po osmi letech opouští hejtmanskou funkci, ale v Senátu má před sebou ještě dva roky.

Od té doby, co se stal hejtmanem, do Broumova už jen zajíždí, rozvedl se a novou rodinu má podle všeho v Hradci.

Fotogalerie

Když politik v květnu vyrazil do Suchého Dolu a Žďáru nad Metují, aby obhlédl, jak se daří tamním dobrovolným hasičům, Marta Koubová ho doprovázela. Čtenáři internetového Našeho Broumovska se pak v debatě nad fotografiemi pozastavili nad tím, že z někdejší broumovské učitelky je nyní senátorova oficiální asistentka.

„Tomu se snad ani nedá věřit.... mytí nádobí a praní ponožek je skutečně práce pro asistentku senátora... Pěkná malá domů. Tomu se tak říká. Teď je mi to jasné, je to čistá láska,“ komentoval to jeden z debatujících.

Potíž je, že od roku 2010 poslanci a senátoři sociální demokracie po svém zvolení podepisují vnitrostranický etický kodex. V jednoduchém dokumentu o čtyřech bodech souhlasí také s tím, že neuzavřou smlouvu na práci asistenta s osobou blízkou nebo si od blízké osoby nebudou pronajímat kancelář. Když to poruší, zavazují se zaplatit pokutu až do výše měsíčního platu, již by strana použila na dobročinné účely. Strana však zatím žádné pokuty nekasírovala.

„Pokud je mi známo, ke stanovení pokuty od začátku platnosti kodexu nemuselo dojít,“ řekl mluvčí ČSSD Michal Kačírek.

Je to osoba blízká?

Senátor a hejtman Franc tvrdí, že stranický kodex neporušuje, protože se v něm píše o rodinném příslušníku. A to podle jeho slov Marta Koubová není. Navíc podle něj obě jeho asistentky mají ještě každá svůj další pracovní poměr.

Dá se dohledat, že konkrétně Marta Koubová má malý úvazek v Základní škole a Mateřské škole při Fakultní nemocnici Hradec Králové. Přitom zřizovatelem této školy je Královéhradecký kraj, v jehož čele stojí Franc jako hejtman.

Etický kodex ČSSD však nemluví o rodinných příslušnících, ale o osobě blízké. Podle občanského zákoníku to znamená nejen manželku, ale i osoby, které spolu trvale žijí.

MF DNES oslovila pět lidí z Broumova i Hradce Králové z okolí hejtmanovy rodiny, kteří potvrdili, že dvojice spolu žije. Kolegyním v bývalé sborovně se Marta Koubová pochlubila také fotkami z dovolené s hejtmanem i snímky potomka.

Šéf krajské ČSSD Jan Birke se po dotazu MF DNES obrátil na senátora France, aby mu situaci vysvětlil. Víc to ale nechce komentovat.

Hradecký hejtman Lubomír Franc jednal s odboráři o tendru na autobusovou...
Hejtman Lubomír Franc si prohlíží nový pavilon opic v Zoo Dvůr Králové nad...

„Nemůžu a nebudu přes noviny vzkazovat, co má nebo nemá pan hejtman dělat. Mluvil jsem s ním o tom, já na to mám jiný názor, ale respektuju jeho. Vypadá to, že on asi nic neporušuje. Já bych to neudělal, ale nechci nás srovnávat. Já tedy nemám partnerku, ale ženu, avšak nenapadlo by mě ji zaměstnat, protože je to v rozporu,“ řekl starosta Náchoda a poslanec Birke.

Politolog Jan Outlý tvrdí, že hodnocení konkrétního případu Francovy asistentky není jednoznačné.

„Hranici, kdy už by jednání bylo za hranou etiky, určují voliči, a ti bývají k politikům v Česku dost tolerantní. Já osobně považuji za odsouzeníhodné případy, když si politik zřídí poslaneckou či senátorskou kancelář ve vlastním domě a ze státních příspěvků tak dotuje soukromý provoz domácnosti nebo když zneužívá státem hrazený servis, typicky služební vůz, ke snížení nákladů volební kampaně,“ uvedl politolog Outlý z Metropolitní univerzity Praha. Sám by prý ve vrcholné politické pozici takto nepostupoval.

„To, že politik zaměstná na asistentské pozici blízkou osobu, nevnímám vyloženě jako podvod. Spíše si myslím, jestli dotyčnému stojí za to tímto způsobem na sebe poutat pozornost médií a riskovat, že voliči pro tento přístup nenajdou pochopení,“ poznamenal politolog.

Pro senátora France by přitom peníze nemusely být žádný problém. Za hejtmanskou funkci pobírá měsíčně po zvýšení od letošního ledna 86 467 korun. Jako senátor si vydělal už přes 2,5 milionu korun. Na náhradách za reprezentaci, stravování, dopravu, kancelář, telefon, přechodné ubytování či odborné práce inkasoval v Senátu dalších víc než 3,4 milionu.

Podobně úsměvně jako hradecký hejtman se vymlouval i někdejší plzeňský sociálnědemokratický senátor Jan Látka. Ten zaměstnal jako asistentku svou životní partnerku Marcelu Mertinovou a pak tvrdil, že jako partneři spolu nejsou příbuzní (více čtěte zde).Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Najdete na iDNES.cz