Fotografie, kterou muži poslala údajná Ruslana Balikina. | foto: Policie ČR

Senior uvěřil ve štěstí s kráskou z Ruska, falešné Ruslaně poslal sto tisíc

  • 47
Sto tisíc korun vylákal z jednasedmdesátiletého muže z Trutnovska patrně podvodník, který se na internetu vydával za dívku z Ruska. Kráska muži napsala, že ho udělá šťastným a chtěla poslat peníze na letenku. Když poté nereagovala, obrátil se senior na policii.

Muž se s devětadvacetiletou Ruskou seznámil letos v březnu. Alespoň si to myslel. Reagoval tehdy na nabídku k seznámení od Ruslany Balykina z Nižnijeho Novgorodu. Dívka ale s největší pravděpodobností neexistuje.

„Dobra vecer. Hledam na seriozni vztahu. Milovat vareni a fitnes. Budu stastny, kdyby bys mohl odepsat. Ruslanka,“ stálo v inzerátu, na který tehdy senior odpověděl.

E-mailová komunikace poté pokračovala zhruba 14 dní.

„Z mailů bylo patrné, že žena je inteligentní, profesí pediatrička, ráda a dobře vaří a má velký zájem o historii. Ráda by poznala naši zemi a žila zde s mužem, který by ji měl rád. Ona by ho na oplátku dokázala udělat šťastným. Uváděla, že matka ji ve vztahu s Čechem podporuje, protože situace u nich doma není dobrá,“ popsala krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Součástí e-mailů byly i ženské fotografie, které měly podpořit věrohodnost Rusky. Muž postupně uvěřil, že žena potřebuje pomoc a rozhodl se ji podpořit.

Kriminalisté se obrátili na Rusy i Interpol

V jednom z e-mailů mu napsala, že si již zajišťuje potřebné dokumenty pro cestu do České republiky, včetně víza. Uvedla ale, že kvůli nízkému platu nemá na letenku. Senior jí proto poslal ve dvou platbách celkem 3 600 eur, tedy téměř sto tisíc korun.

„Když odmítl další peníze poslat a žena se odmlčela, ani za ním nepřiletěla, pochopil, že se stal obětí podvodu a tuto skutečnost oznámil trutnovským policistům,“ uvedla Ježková.

Kriminalisté na případu spolupracují s ruskými orgány. Požádali o zjištění skutečného majitele účtu vedeného v Moskvě. Zároveň se obrátili na Interpol, aby ověřil skutečnou totožnost ženy na fotografiích a totožnost a adresu, kterou v e-mailech údajná Ruslana Balikina uvedla. Vyšetřování zatím pokračuje.

„Policisté v této souvislosti apelují na velkou obezřetnost při e-mailových komunikacích a žádostech o finanční podporu od kohokoliv. E-mailová korespondence není v žádném případě zárukou pravosti totožnosti osoby, za kterou se pisatel vydává a velmi často je využívána právě podvodníky, kteří využívají osamělosti, empatičnosti a sociálního cítění,“ doplnila Ježková.