Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se na vítězný návrh, který změní hradecké Severní terasy

  7:04aktualizováno  7:04
Otevřenější prostory, schody s fontánami a nasvícením, stromy a keře. Vítěz návrhu na rekonstrukci Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové zde chce vytvořit pohodové místo k setkávání lidí a zachovat původní atmosféru místa.

Vítězný návrh přeměny Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové. | foto: MmHK

Když se v březnu loňského roku v Hradci Králové v centru města za Adalbertinem zřítily terasy, bylo jasné, že se s historickými hradbami musí něco dělat. "Průzkumy ukázaly, že jsou severní terasy v daleko horším stavu, než jsme mysleli," uvedl primátorův náměstek Jindřich Vedlich.

Vítězný návrh přeměny Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové.
Vítězný návrh přeměny Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové.

Město proto vypsalo soutěž o návrh na jejich celkovou rekonstrukci a konečně našlo vítěze. Tím je pražská firma Projektil architekti, která už v Hradci Králové navrhla vědeckou knihovnu, jež v roce 2009 získala ocenění Stavba roku ČR. Na návrhu se podílel také Ateliér a05.

Rekonstruovat se budou nejen terasy, ale také Žižkovy sady

"Ateliér Projektil vyhrál i díky tomu, že respektoval původní koncepci parku architekta Františka Thomayera z roku 1905. Jejich projekt se vešel do limitu nákladů 80 milionů korun a také odclonil park od rušné třídy ČSA," uvedl náměstek Vedlich.

Jak budou terasy a rekonstruovaný park vypadat?

"Zcela nové bude například schodiště Kavčí Plácek inspirované nedávno postaveným schodištěm u Adalbertina nebo schody s fontánkami a efektním nočním nasvícením," doplnil Vedlich.

Lidé, kteří terasy a park navštíví, nebude rušit hluk aut díky linii listnatých stromů a živého plotu. V dosud málo navštěvované části parku u Adalbertina vyniknou travnaté plochy a okrasné ovocné stromy, které vytvoří přechod mezi městem a parkem.

"Centrální část bude lákat návštěvníky barevnými záhony květů a osvěžujícími fontánami, nabídne jim možnost posezení a vytvoří místo pro setkávání. Celý park by měl být přehlednější, bude zde i prostor pro umístění stánků a pódií," píše v návrhu architekt Roman Brychta z kanceláře Projektil architekti.

U Pospíšilova pomníku vznikne nové schodiště

Nový čerstvý vzhled dostanou i prostory kolem Popíšilova pomníku. "V tomto místě navrhujeme nové otevřenější schodiště, které opticky vhodněji zakončí vyústění Pospíšilovy třídy na 1. městský okruh," plánují autoři.

Fotogalerie

Než bude moct vedení města udělat další kroky, musí ještě návrh schválit hradecké zastupitelstvo. Náklady na opravu teras a přilehlých Žižkových sadů by mohly dosáhnout až 80 milionů korun a město chce na opravu získat dotaci z programů Evropské unie po roce 2014.

Už letos se oprav dočká zmíněná zřícená část bývalých městských hradeb u Adalbertina, kterou dosud jistí bednění. Zastupitelstvo na opravu vyhradilo 5,7 milionu korun.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Najdete na iDNES.cz