Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sexistická reklama z hradecké výlohy zmizí, obchod vypsal soutěž

  14:12aktualizováno  14:12
Obchod s kontroverzní reklamou, kvůli níž ve středu demonstrovali mladí lidé v Hradci Králové, vyhlásil soutěž o nejlepší návrh nového vzhledu výlohy. Sexistickou reklamou se zabývá i živnostenský úřad, v případě porušení zákona může udělit až dvoumilionovou pokutu.

Demonstrace proti sexistické reklamě v Hradci Králové (10.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Vzhledem k bouřlivé reakci na stávající vzhled výlohy, který vyvolává řadu kontroverzí, jsme se rozhodli o vyhlášení veřejné soutěže o nejlepší návrh vzhledu výlohy prodejny,“ uvedl Aren Honc, vedoucí královéhradecké prodejny Mader.

Fotogalerie

„Přímo sprostá ta výloha není, ale v někom může vzbuzovat nechtěné emoce, takže chceme nechat prostor lidem, aby sami navrhli, jak by naše výloha měla vypadat,“ vysvětlil Honc a dodal, že nejlepší návrh firma ocení multifunkční tiskárnou (podmínky soutěže najdete zde).

Právě na tuto tiskárnu reklama s polonahou ženou a dvojsmyslným sloganem ve výloze prodejny v ulici S. K. Neumanna už minimálně čtyři roky láká. Až nyní vyburcovala asi šedesát studentů, kteří se vydali do ulic s nápisy na transparentech jako „Stop vulgaritám“ nebo „Hradecké ženy proti sexistické reklamě“ (více z demonstrace najdete zde).

„Dnešní setkání je reakcí na událost, která se stala minulou středu. Kolem této prodejny šla mladá těhotná paní a z té reklamy se jí udělalo nevolno. Lidé na ulici jí pomohli, ale dočkala se i posměšků,“ vysvětlil ve středu jeden z účastníků protestů Jan Špriňar.

Reklamou se zabývá živnostenský úřad

Zákon o regulaci reklamy

Reklamu nyní posuzuje krajský živnostenský úřad podle § 2 odst. 3 zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, „reklama nesmí být v rozporu s dobrými mravy, zejména nesmí obsahovat jakoukoliv diskriminaci z důvodů rasy, pohlaví nebo národnosti nebo napadat náboženské nebo národnostní cítění, ohrožovat obecně nepřijatelným způsobem mravnost, snižovat lidskou důstojnost, obsahovat prvky pornografie, násilí nebo prvky využívající motivu strachu“.

Předtím, než se demonstranti vydali směrem k hradeckému nádraží, kde firma sídlí, rozvinuli transparenty také u sídla Královéhradeckého kraje. Oslovili krajský živnostenský úřad, aby sexistickou reklamu ve městě reguloval a zasáhl na základě diskriminace pohlaví.

Nikdo z úředníků ve středu sice mezi protestující mladé lidi nepřišel, ovšem jejich podnětem už se od pondělí zabývají. Zkoumají, zda neporušuje zákon o regulaci reklamy.

„V případě porušení tohoto ustanovení může být zadavateli a zpracovateli reklamy uložena pokuta až do výše dvou milionů korun,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Protestující ve středu před výlohou se sexistickou reklamou zhruba pět minut skandovali „Stop vulgaritám!“ Pak vyskládali před prodejnu červené karty, položili na chodník transparenty a odešli.

„Nemluvili jsme s nimi, ani se s námi nesnažili komunikovat. Akorát týden před tím jsme tady nabídli vodu těhotné ženě, které se neudělalo dobře. Mluvila za ní jen aktivistka z té skupinky a když jsme jí chtěli přivolat záchranku, odmítla,“ řekl vedoucí prodejny.

Autoři: ,Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz