Mateřská škola v Třebechovické ulici v Hradci Králové

Mateřská škola v Třebechovické ulici v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MF DNES

Soud se zastal ředitelky odvolané kvůli nezvládnuté sexuální šikaně

  • 60
Ústavní soud se zastal bývalé ředitelky školky v Hradci Králové Libuše Friedlové, kterou v roce 2012 město odvolalo kvůli nezvládnuté sexuální šikaně mezi dětmi. Krajský soud se musí znovu zabývat tím, zda bylo její odvolání platné. Podle nálezu soudy nevěnovaly dostatečnou pozornost jejím argumentům.

Friedlová pracovala jako ředitelka mateřské školy v Třebechovické ulici v Hradci Králové od roku 2010. Město ji jmenovalo na dobu určitou do července 2012. Už v květnu 2012 ale obdržela písemné odvolání z funkce, a to pro závažné porušení a neplnění pracovních povinností.

Ředitelka podle města nezvládala problémy ve školce, konkrétně šikanu, kterou posléze řešila i policie, a nedostatečně komunikovala se zaměstnanci a rodiči, což prý vedlo k vyhrocení situace.

Rodiče šikanovaných dětí popsali před pěti lety pro mateřskou školku nepředstavitelné věci. Předškolák ze sociálně slabé rodiny podle nich nejméně jednou sexuálně zneužil holčičku strkáním prstů do intimních míst. Dále donutil tři spolužáky, aby si stáhli kalhoty a navzájem se uspokojovali ústy. Pak prý museli pod pohrůžkou to samé dělat i jemu.

Rodiče šikanovaných dětí se nejprve obrátili na ředitelku mateřské školy, aby zakročila. Ta však údajně nechtěla případ rozviřovat. Učitelkám prý dokonce přikázala o případu nemluvit.

Rada města Hradce Králové odvolala ředitelku s okamžitou platností k 22. květnu 2012. Důvodem podle radních bylo, že ani na několikeré upozornění sociálních pracovníků magistrátu situaci ve školce nezklidnila. 

Město tehdy také argumentovalo, že ředitelku několikrát písemně žádalo, aby přijala opatření, která povedou k nápravě a zklidnění atmosféry. Odvolání prý není reakcí na jedno selhání, ale na řadu pochybení (více o šikaně v hradecké školce čtěte zde). Friedlová se už tehdy k případu odmítala vyjadřovat.

Prioritou je pro exředitelku rozhodnutí o neplatnosti odvolání

Friedlová podala žalobu a domáhala se určení neplatnosti svého odvolání a zaplacení náhrady mzdy ve výši 51 tisíc korun. Okresní soud v Hradci Králové její žalobu zamítl. Krajský soud sice dospěl k závěru, že právo je na straně bývalé ředitelky, avšak přesto žalobě vyhověl jen částečně.

V případném určení neplatnosti výpovědi už totiž krajský soud neviděl žádný smysl, protože její smlouva na dobu určitou stejně v mezičase vypršela. Krajský soud proto nařídil okresnímu, aby se zabýval už jen sporem o nevyplacenou část mzdy.

Friedlová s tím nesouhlasila, v ústavní stížnosti zdůraznila, že prioritou pro ni vždycky bylo rozhodnutí o neplatnosti odvolání z funkce. Na penězích prý měla až druhotný zájem.

To, že její odvolání zůstává v platnosti, Friedlovou podle stížnosti znevýhodňuje při hledání nového zaměstnání a zasahuje do její dobré pověsti. „Tyto okolnosti musí soudy vzít v úvahu při posuzování existence naléhavého právního zájmu na určení neplatnosti jejího odvolání,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Nikdo z aktérů sporu se dnešního vyhlášení nálezu Ústavního soudu nezúčastnil.

Policie vyšetřování sexuální šikany v hradecké školce uzavřela na jaře 2013. S ohledem na věk chlapce, který se měl činů dopustit, policisté případ odložili. Chlapci tehdy bylo pouze sedm let (více v článku Trestný čin sexuální šikany se nestal). Údajná šikana vygradovala i slovními útoky jeho otce vůči učitelkám a některým rodičům.

,