Mnohonásobně vyšší podpory města, než bylo letošních 380 tisíc korun, se příští rok dočkají vzpomínkové akce k bitvě na Chlumu. 150. výročí má být velkolepé.

Mnohonásobně vyšší podpory města, než bylo letošních 380 tisíc korun, se příští rok dočkají vzpomínkové akce k bitvě na Chlumu. 150. výročí má být velkolepé. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Cyklus kulturních skvostů Hradce dohání prestiž, navíc čelí kritice

  • 1
Seznam hradeckých top kulturních akcí Calendarium Regina se snaží posbírat ztracenou prestiž. Sice bude ořezaný asi na polovinu, ale podle kritiků nemá žádnou koncepci a prý selhává i nově vytvořený bodovací systém projektů žádajících o podporu.

Cyklus Calendarium Regina měl ambici stát se výkladní skříní nejvybranějších hradeckých kulturních skvostů, bedekrem opravdového fajnšmekra. Akce zařazené na top seznam se měly chlubit přízvisky jako prestižní, prvotřídní, renomovaná či respektovaná.

Místo toho však vznikl pozoruhodný kočkopes. Vedle Open Air programu Divadla evropských regionů, festivalu Jazz Goes to Town nebo Hudebního fóra, o jejichž kvalitě a výlučnosti nemá smysl se přít, se vyjímají například závody šlapadel, fotbalový turnaj Jako cup či krajské dožínky. Letošní „klub výjimečných“ měl přes 60 položek, do kterých město na dotacích napumpovalo skoro 15 milionů korun.

Příští rok slibuje změnu, akcí v Regině bude sotva polovina. Vrší se však připomínky k údajně nesystematickému výběru, k neexistenci dlouhodobé koncepce podpory i k okrajování dotací bez vysvětlení.

Naopak mnohonásobně vyšší podpory města, než bylo letošních 380 tisíc korun, se příští rok dočkají vzpomínkové akce k bitvě na Chlumu. A protože 150. výročí má být velkolepé, a tudíž i drahé, jiné akce musí dostat méně (o poslední bitvě čtěte zde).

Ozývá se hlavně 12 pořadatelů

„Já proti bitvě nic nemám, ale na její úkor by neměli strádat jiní,“ zlobí se pořadatel tradiční hradecké akce, jenž však kvůli obavě z dalších „úsporných opatření“, která by na něj mohla dopadnout, chce zůstat v anonymitě.

„Suma pro bitvu je na příští rok skutečně navýšená a stejně tak je pravda, že část prostředků odčerpává. Ale na další kulturní akce ještě budeme žádat zvýšení rozpočtu a pravděpodobně je přehodnotíme, protože samozřejmě slyšíme některé reakce,“ říká náměstkyně primátora Anna Maclová.

Ozývá se hlavně 12 pořadatelů, kteří na své pracně vypiplané akce v roce 2016 dostanou o 15 až 50 procent méně než letos. „Pod čarou“ se ocitly například Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), který letos dostal čtvrt milionu, Slavnosti královny Elišky (900 tisíc), Sborové slavnosti (340 tisíc), Hip Hop Kemp (490 tisíc) nebo letecká přehlídka CIAF (2,5 milionu), která přijde o půl milionu. „Letošní program byl slabší než v předchozích letech,“ upozornil hradecký primátor Zdeněk Fink.

V Regině zůstane přes 30 pro město důležitých partnerů. I když jich město zhruba stejný počet odřízlo, někteří navrhují v osekávání pokračovat.

„Chtěl bych, aby seznam byl co nejmenší, například top 10, protože Regina ztrácí na prestiži. Měly by zůstat jen akce, které přesahují rámec nejen města a kraje, ale i České republiky. Teď tam jsou ryze regionální akce, které do top ten rozhodně nepatří,“ říká člen kulturní komise města Pavel Kubát.

Je tu však ještě jiný problém. Radnice podle některých kritiků postupuje nesystematicky, chybí koncepce. Přestože horkou novinkou je bodovací systém pro hodnocení projektů žádajících o podporu, je prý k ničemu. Třeba divadelní open air, jenž letos bodově zazářil, příští rok dostane míň.

„Ve finále je to stejně handl“

„Konečně máme body a víme tedy, jak si jednotlivé akce stojí v průměru. Ale pak do toho někdo mimo zápis a kritéria vstoupí a řekne, že nějaká akce je dobrá, protože na ni chodí spousta lidí. Ve finále je to stejně handl s rozdělováním peněz bez bodového zřetele,“ zlobí se umělecký šéf hradeckého vokálního souboru Gentlemen Singers Richard Uhlíř, někdejší koordinátor Reginy.

Na (ne)koncepci upozorňuje třeba Tomáš Renčín, ředitel konference ISSS, jež by v příštím roce mohla přijít až o 40 procent letošní dotace. „K poklesu peněz dojít může, ale když vám někdo pár měsíců před akcí řekne, že dostanete mnohem méně, je to problém. Organizátoři by měli mít nějaký výhled do budoucnosti, třeba my už plánujeme účast na konferenci v roce 2017.“

„Nová koncepce je hotová asi z jedné poloviny, ještě na ní pracujeme. Jasné ale je, že dotace by se neměly přidělovat ze zvyku a tradičních částek, ale podle kvality projektu. Koncepci chci nastavit takovým způsobem, aby se dotace nepřidělovaly podle garnitury, ale aby město pravidelně podporovalo jen ty akce, o které nechce přijít. Také chceme nastavit víceletou podporu,“ slíbila Maclová.