Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Signál dálkového ovládání zámků aut ruší anténa i nabíječka mobilu

  17:00aktualizováno  17:00
Signál dálkových ovladačů zámků aut ruší na některých místech v Hradci Králové antény, ale i některé spotřebiče. Auto pak nejde zamknout ani odemknout a řidiči si často myslí, že za to může slabá baterie.
Když se Milanu Rambouskovi nedařilo zamknout auto, které parkoval u sídla Královéhradeckého kraje, myslel si, že má v ovladači vybitou baterii. Jenže za to mohla anténa nedaleké restaurace. Ilustrační snímek

Když se Milanu Rambouskovi nedařilo zamknout auto, které parkoval u sídla Královéhradeckého kraje, myslel si, že má v ovladači vybitou baterii. Jenže za to mohla anténa nedaleké restaurace. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi rušičky signálu patří například antény, vysílače mobilních operátorů, ale i domácí meteostanice, a dokonce i obyčejné nabíječky mobilních telefonů. Způsobují kuriózní potíže řidičům parkujícím na různých místech Hradce Králové.

Když se Milanu Rambouskovi z Hradce Králové nedařilo zamknout auto, které zaparkoval u vjezdu do sídla Královéhradeckého kraje v bývalém pivovaru, myslel si, že má v ovladači vybitou baterii, a nechal si ji vyměnit.

Co ruší signál

Dálkové ovládání zámků automobilů reaguje na silný signál místních vysílačů (GSM, UMTS, CDMA, VKV, TV) nebo jiných rádiových služeb, přestože na něj nejsou naladěny. Podle Českého telekomunikačního úřadu je to malou odolností přijímačů, absencí vstupního filtru nebo použitím levných součástek. Nelze vyloučit ani to, že některý zdroj vysílá v nepovoleném pásmu.

Jenže problémy se opakovaly. "Stává se mi to tam každý den. Chodím kolem auta, mačkám ovladač, někdy se to chytne, jindy ale musím použít klíč. Jenže když odemknu auto klíčem, vypadám jako zloděj, protože se spustí hlasitý alarm. Naštěstí lidé jsou většinou neteční, takže policii na mě ještě nikdo nezavolal," směje se Rambousek.

O tom, že se nezbláznil, se přesvědčil až při setkání se Zdeňkem Vaníčkem, který před úřadem také parkoval. "Nevěnoval jsem tomu nejdřív žádnou pozornost, myslel jsem si, že to je jen špatná baterka. Že to nebude v ní, mi došlo, když jsem zjistil, že v tom nejsem sám," říká Vaníček.

Rambousek rušení signálu oznámil hradecké pobočce Českého telekomunikačního úřadu. Ten na místo vyslal techniky, aby signál změřili. "Asi dvě hodiny po nahlášení mně vyrozuměli, že původce našli. Signál ruší anténa na nedaleké restauraci, která má blízkou vlnovou délku," řekl Rambousek.

Teď je řada na telekomunikačním úřadu, který musí kontaktovat majitele antény a zjednat nápravu. "Je dobře, že úřad reagoval tak rychle. Různých signálů a vlnění je čím dál víc. Hlavně aby to brzy nedošlo tak daleko, že by to mohlo ovlivňovat třeba kardiostimulátory. To by byl větší problém než zamykání aut," míní řidič.

Problémy měli řidiči i na Velkém nebo Ulrichově náměstí. Auta nešlo zamykat ani na Resslově náměstí v Chrudimi, kde signál rušil jeden z mobilních operátorů, který vysílal v pásmu blízkém dálkovým ovladačům.

"Když nám někdo oznámí takový problém, lokalizujeme ho a poté pošleme výzvu k odstranění nedostatku majiteli zdroje rušení. Může to rušit cokoliv, třeba nabíječky k telefonům nebo meteostanice," vysvětluje Martin Skácel z oddělení státní kontroly Českého telekomunikačního úřadu.

K tomu, aby úřad lokalizoval zdroj rušení, stačí jeden podnět. "Je důležité, aby nám dotyčný dal vědět, včetně času," dodává Skácel.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz