Bratři v páté třídě šikanovali spolužáka, útok viděla i jeho matka

  13:40aktualizováno  13:40
Případ šikany a vydírání na prvním stupni Základní školy Boženy Němcové v Jaroměři vyšetřuje policie. Bratři ze sociálně slabé rodiny údajně přiměli svého spolužáka, aby jim dával svačiny a peníze. Dokonce ho jeden z nich fyzicky napadl před jeho matkou a celou třídou.
Dvojčata chodí i nadále se šikanovaným chlapcem do jedné třídy, zákon je neumožňuje vyloučit z kolektivu (ilustrační snímek).

Dvojčata chodí i nadále se šikanovaným chlapcem do jedné třídy, zákon je neumožňuje vyloučit z kolektivu (ilustrační snímek). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Šikanovaný páťák chodil do školy s obavou z agresivního chování dvojčat dlouhé týdny a měsíce, než se svěřil třídní učitelce. Když vyděšeného chlapce doprovodila do školy jeho matka, stala se stejně jako celá třída svědkyní surového útoku.

Chlapec byl napaden i před svou matkou

"Byla na vlastní oči svědkem toho, jak jeden z bratrů jejího syna napadl a opakovaně s ním udeřil o lavici. Zavolali k tomu policisty a ti napadeného chlapce poslali k lékaři, aby měli v ruce lékařské vyjádření. Jak to dopadlo dál, už ale nevím," informoval pod podmínkou anonymity zdroj dobře obeznámený s případem.

"Skutečně mohu potvrdit, že tuto událost prověřujeme jako trestný čin vydírání," uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Iva Kormošová. "Vzhledem k věku pachatelů však nemůžeme sdělit žádné bližší informace," dodala.

Po odhalení případu škola uspořádala besedu s policií na téma šikana. "Měla jsem zde dvě přednášky o šikaně pro žáky pátých a šestých tříd. Děláme je celkem často, v drtivé většině jako prevenci. Ale několikrát do roky i tehdy, když se objeví nějaký problém, což bylo i v tomto případě," říká tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

"Není to jen Jaroměř, ale i Náchod, Broumov či Nové Město nad Metují. Šikana je spíše problém velkých škol," vyjmenovává zkušenosti Eva Prachařová.

Matka dvojčat souhlasí s ústavní výchovou

Na případ upozornil jako první Český rozhlas, podle kterého matka problémových chlapců přiznává, že na ně nestačí, a souhlasí s umístěním synů do diagnostického ústavu.

Incident potvrdil i ředitel základní školy Josef Hovorka, který uvedl, že děti zatím chodí i nadále do jedné třídy, a to kvůli nedokonalému zákonu: "V případě takového typu šikany neumožňuje agresora z kolektivu nějakým způsobem vyloučit."

Docházku by neměl přerušovat

Školní psycholožka Miroslava Paličková podle informací hradeckého rozhlasu doporučila oběti, aby dál chodila do školy, jinak by se u chlapce mohla prohlubovat obava z návratu do kolektivu:

"Myslím si, že pro jeho regeneraci je v tuto chvíli lepší, pokud ve školní docházce dál pokračuje a ví, že může dál chodit do školy, aniž se mu bude něco špatného dít."

Autoři: ,

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Ukradl dvě bundy za sto tisíc, svoji v obchodě nechal. Našli jej podle DNA

Dvě bundy za 100 tisíc. Kořist zloděje ze Špindlu

Dvě drahé značkové bundy za více než sto tisíc korun ukradl loni v lednu z obchodu ve Špindlerově Mlýně zloděj z...

Další z rubriky

Soud potrestal muže za týrání manželky a dcer před 25 lety

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal po pětadvaceti letech Zdeňka Š. za týrání jeho tehdejší manželky a dcer. Žena...

Otec držel dcerce nůž u krku, řekl soud. Muži vyměřil 5,5 roku vězení

Soud (ilustrační foto)

Krajský soud v Hradci Králové poslal na 5,5 roku do vězení Josefa D., který je obžalovaný, že vzal svou dvouletou dceru...

Královéhradecký kraj potřetí zrušil zakázku na opravu pevnosti Dobrošov

Letecký pohled na pevnost Dobrošov.

Královéhradecký kraj ani napotřetí nenašel firmu pro opravu pevnosti na Dobrošově za 65 milionů korun. Do opakovaného...

Najdete na iDNES.cz