Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony, opravy potrvají do léta

  17:55aktualizováno  17:55
Pevné nervy si řidiči musí přibalit na cestu mezi Jičínem a Úlibicemi na frekventovaném úseku směrem na Hradec Králové či Novou Paku. Na hlavní tah se vrátily nejen stavební stroje, ale hlavně zdržení a kolony. Silnice byla rozšířena ze dvou pruhů na čtyři v roce 2005, nyní ji čeká zásadní omlazení.

Loni prošel opravou nedaleký kruhový objezd v obci Úlibice, letos je na řadě čtyřproudovka z Robous až na úlibickou křižovatku. Opravy potrvají do poloviny letních prázdnin. Opravy jsou rozděleny do tří etap. První potrvá do 15. května, další dvě zaberou necelé dva měsíce. Doprava tu je svedena do jednoho jízdního pruhu.

Fotogalerie

„Jde o opravu v délce 2 660 metrů. V celém úseku budou obnoveny bezpečnostní prvky krajnice, svodidla a vodorovné značení. Pracuje se v jednotlivých pásech vždy v jedné polovině, jeden jízdní pruh v každém směru bude průjezdný. Rozšíření stávající vozovky se nepředpokládá. Náklady činí 11 milionů korun,“ přibližuje průběh oprav tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Již loňské léto tady bylo pro řadu řidičů i cestujících zkouškou pevných nervů. Běžné byly několikakilometrové kolony a až hodinové čekání. Problém zasáhl i záchranáře, kteří se často proplétali mezi stojícími auty a v některých případech rovněž uvízli v koloně. Na tehdejší opravu kruhového objezdu pršely stížnosti.

Velké dopravní komplikace mohou očekávat hlavně obyvatelé Úlibic. „V pátek odpoledne a v neděli je kapacita průjezdu obcí plně vytížena a již nyní se tvoří kolony, takže při dopravním omezení můžou vznikat další dopravní komplikace. Oproti minulému roku je dobře, že kruhový objezd nyní bude plně v provozu,“ říká starosta Michal Kovář.

Někteří řidiči vloni volili objízdné trasy po silnicích třetí třídy. Ti, kteří jedou směr Hradec, mají možnost využít cestu přes Popovice a Konecchlumí. Z Jičína do Konecchlumí je to zhruba 11 kilometrů, po objízdné trase však 24 kilometrů, navíc po nekvalitních cestách.

Policie se na kritické místo nejspíš zaměří

Řidiči, kteří při minulých opravách směřovali na Novou Paku, jezdili přes Valdice, jenže letos to tak jednoduché nebude. Jediná možnost objížďky do Krkonoš byla po silnici třetí třídy přes Studňany a Valdice. Ta je však až do 24. června kvůli opravě uzavřena. Letos se tak nabízí cesta přes rozpadlou silnici vedoucí přes Radim a Soběraz. Sem by zcela jistě neměly vjíždět kamiony, jenže jejich šoféři toto doporučení alespoň vloni často nerespektovali. Další problém nastává u autobusových spojů. 

„O uzavírce jsme byli informováni. Nebudeme navrhovat změny ani úpravy spojů, protože v opravovaném úseku bude po celou dobu uzavírky umožněn vjezd i výjezd ze zastávek,“ sděluje Bradíková ze společnosti BusLine. Nikdo neví, zda se bude opakovat stejný scénář a dopravní kalamita z loňského roku. 

Podle mluvčího jičínské policie Petra Brendla se to teprve uvidí po nárůstu počtu řidičů ze Středočeského kraje mířících do Krkonoš. „Začíná léto a v pátek nebo neděli je silnice značně frekventovaná,“ upozorňuje. Dá se očekávat, že policie se na kritické místo zaměří. „Pokud je to možné, doporučujeme řidičům, aby se úseku vyhnuli a využili jinou cestu. Žádná oficiální objížďka není stanovena, ale možnost místo objet vede přes vedlejší obce,“ dodává Brendl.

Autor:


Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Stát zabavil stovky pivních tácků. V aukci jsou za vyvolávací cenu 20 korun

Sbírka pivních tácků v elektronické aukci (20.7.2018).

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových otevřel elektronickou aukci, při které lze přihazovat cenu a získat...

Obscene Extreme začal zběsile a bez zábran, ranami na holé zadky

Šílené disciplíny otevřely festival Obscene extreme v Trutnově

Metalový festival Obscene Extreme na trutnovském Bojišti zahájila drsná podívaná. Fanoušci se na úvod 20. ročníku...

Friesovy boudy vaří vlastní pivo. Lákají tak turisty do odlehlého kouta

Friesovy boudy v Krkonoších

Friesovy boudy nad Strážným v Krkonoších vsadily jako jedny z prvních na vlastní pivo. Zdejší boudař Karel Polívka...

Další z rubriky

Soud znovu odsoudil muže za výrobu dětského porna, dostal šest let

Pavel Rohel se dostavil ke Krajskému soudu v Hradci Králové k novému projednání...

Krajský soud v Hradci Králové poslal na 6 let do vězení obžalovaného Pavla Rohela, obžalovaného z výroby a distribuce...

Terminál v Broumově už není bludištěm, vedle zbylo omšelé nádraží

Cestující v Broumově jezdí od července 2018 z nového dopravního terminálu.

Cestující v Broumově jezdí od července z nového dopravního terminálu, který propojil vlakové nádraží a stání autobusů....

V Brazílii přišel po svých pacient s kulkou v hlavě, vypráví vojenský lékař

Vojenský lékař Jiří Kotek

Talentovaný hradecký chirurg, letošní absolvent fakulty vojenského zdravotnictví, Jiří Kotek má za sebou stáže v...

Najdete na iDNES.cz