Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice u cukrovaru v Meziříčí je zdevastovaná. Řidiči se jí vyhýbají

  16:30aktualizováno  16:30
Postrach řidičů jedoucích přes České Meziříčí. Tak by se mohlo říkat dvě stě padesát metrů dlouhé cestě, po níž při řepné kampani jezdí stovky nákladních aut do cukrovaru. Hlubokým dírám se tam vyhnout nedá a tak je tam i jízda třicítkou risk. Zdevastovanou silnici by měli opravit letos. Na rekonstrukci přispěje i cukrovar.

Silnice v Českém Meziříčí, po které se vozí řepa do cukrovaru, je zcela zdevastovaná. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Zdevastovaná část vede od křižovatky s hlavní silnicí od Opočna k vjezdu do areálu cukrovaru. Řidiči na zdevastovaný úsek nadávají a někteří začali raději jezdit jinudy.

Cestu ničí hlavně kamiony přivážející řepu

MFDNES na problémy v Meziříčí upozornil i Jaroslav Tošovský, který v dopise redakci napsal, že celá cesta vedoucí přes České Meziříčí je v příšerném stavu: "Vždyť je naprosto zřejmé, kdo silnici tak neskutečným způsobem ničí, za cukrovarem je vozovka v mnohem lepším stavu. V minulosti využívaná železniční vlečka zarůstá a ze silnice je tankodrom."

Že by za špatný stav silnice mohla pouze nákladní auta jezdící do cukrovaru, vedoucí komunikace společnosti Cukrovary a lihovary TTD, jíž meziříčský cukrovar patří, Jakub Hradiský odmítá. "Neřekl bych, že je silnice zničena jen od aut s řepou. Silnice jsou zničené po celé republice, nejen tam, kde se vozí cukrovka," řekl.

Díry na silnici u cukrovaru v MeziříčíDíry na silnici u cukrovaru v Meziříčí

Současný stav silnice na příjezdu k cukrovaru je výsledkem několika faktorů - zimy s nadprůměrnými srážkami i mrazy a nekvalitní údržby silnice. Svůj vliv má i to, že po zavedení mýtného na dálnicích a některých silnicích první třídy mnoho řidičů nákladních aut využívá silnice druhé a třetí třídy, aby se placení mýtného vyhnuli."

Cukrovar přispěje na opravu silnice

Po silnici v Českém Meziříčí se předloni dopravilo do cukrovaru přes 644 tisíc tun cukrové řepy, brány cukrovaru opustilo 90 tisíc tun cukru, téměř sedm tisíc tun řízků pro zemědělce a 18 tisíc tun řízků ve formě pelet.

Úsek je ve špatném stavu několik let. Královéhradecký kraj, kterému silnice patří, o problémech ví. "Není to dobrá vizitka a asi bychom to měli opravit," řekl krajský radní Josef Ješina. Dodal, že silnice by se měla začít opravovat na jaře a cukrovar na její opravy přidá peníze.

"Naše společnost si uvědomuje svou odpovědnost vůči obcím, v nichž působí, a proto s krajským úřadem jednáme o spolupráci, jež povede k postupné opravě a zlepšení komunikací, po kterých se řepa dopravuje. Částka ještě stanovena není, bude vycházet z toho, jaký bude celkový rozpočet oprav," uvedl Hradiský.

Zpravovat díry jde jen když nemrzne

Starosta Českého Meziříčí Milan Žďárek potvrdil, že řidiči si na špatnou silnici stěžují, i to, že opravy se už chystají. "Probíhá stavební řízení na rekonstrukci úseku cesty od křižovatky až po železniční přejezd. Uskutečnit by se měla v prvním pololetí letošního roku."

Část velkých děr na hlavní silnici procházející Meziříčím se silničářům podařilo opravit při oblevě v minulých dnech. Náměstek ředitele Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Petr Zima uvedl, že to umožnil provoz obalovny, kde se připravují teplé obalované směsi. Nyní už obalovna nejede, počasí je na opravu silnic příliš chladné.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz