Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šimkovy sady v Hradci Králové čeká romantická proměna s loďkami

  8:08aktualizováno  8:08
Projížďka na loďce uprostřed Hradce Králové nebude po opravách Šimkových sadů utopií. S pracemi za 65 milionů korun by se mělo začít příští rok a přinesou odbahnění rybníka, půjčovnu loděk nebo upravené cesty na in-line brusle.

Vizualizace skautské klubovny Rotunda v Šimkových sadech, k níž chtějí architekti přistavět ještě objekt s občerstvením a veřejnými toaletami. | foto: Ateliér ŽÁROVKA ARCHITEKTI

Rozsáhlý park v centru Hradce Králové, který architekt Josef Gočár v roce 1925 navrhl v anglickém stylu, je dnes z velké části nevyužitý a zanedbaný.

S celkovou rekonstrukcí chce město začít příští rok v červnu a hotova by mohla být za dva roky. Opravy Šimkových sadů budou stát 65 milionů korun bez DPH, z toho 85 procent pokryjí dotace od Evropské unie.

"Hlavní bude odbahnění rybníčku, jeho přítok i odtok budeme řešit z Labe vedením podél městských lázní," říká náměstek primátora Jindřich Vedlich. Voda bude v rybníku cirkulovat a nebude tolik zanešena bahnem a sinicemi. Přes uměle vytvořená jezírka chce město vybudovat nové lávky, vzniknout by měla i půjčovna loděk.

Fotogalerie

"Trubka do Labe bude obousměrná, takže se jí bude z Labe voda odčerpávat a zase zpátky do něj vracet. Provozní náklady budou 150 tisíc korun ročně, i s fontánami bude město platit 300 tisíc korun ročně," sděluje náměstek primátora Martin Soukup.

U skautské klubovny budou veřejné toalety

Rekonstrukce staré části sadů vychází z původního záměru architekta Gočára, který ve 20. letech minulého století vytvořil regulační plán Hradce Králové, v sadech tak zůstane unikátní zeleň. Lokalitu nové části chtějí projektanti odstínit od komunikací.

"Stezky vyřešíme tak, aby byly únosné pro vozidla technických služeb, ale při nejrůznějších akcích i pro zásobovací vozy. V části, kde je školka pro děti se zrakovým postižením, budou prvky, které umožní jejich vyučování a pohyb," vysvětluje Vedlich.

Město chystá kromě vyčištění jezírek také prořezávání stromů a keřů, opravu cest či renovaci laviček a osvětlení. Pracovníci technických služeb letos v červenci do jižní části parku instalovali na zkoušku veřejné grily.

Úpravy v Šimkových sadech provádělo město už v minulosti, rekonstrukce se dočkala skautská klubovna Rotunda, před dvěma lety vysadila Městská zeleň nové borovice. Ke skautské klubovně chtějí architekti přistavět ještě objekt s občerstvením a veřejnými toaletami.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz