Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecké Šimkovy sady se prodraží, hrozí pokuta za vzácnou orchidej

  18:38aktualizováno  18:38
Revitalizace hradeckých Šimkových sadů se prodraží o sedm milionů korun. Městu navíc hrozí až milionová pokuta kvůli chráněné okrotici bílé. Pro lidi se sady otevřou až v říjnu.

Revitalizace Šimkových sadů v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Opravy největšího hradeckého parku finišují, stavební firma dodělává poslední úpravy a hotovo má mít ještě do konce prázdnin. Jenomže oblíbených grilů, projížděk na in-line bruslích či veslování na loďkách v místním rybníčku se Hradečáci dočkají až začátkem října, kdy se teprve mají Šimkovy sady otevřít pro veřejnost.

Fotogalerie

"Nyní se dokončují stavební práce, ale i terénní a sadové úpravy nebo stezky. V září se uskuteční hned několik kolaudačních řízení a technické služby se budou na ostatních plochách věnovat regeneraci trávníků a namontují zpět grily," vysvětlila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Revitalizaci parku, který navrhl architekt Josef Gočár v anglickém stylu a který nese jméno odbojáře Karla Šimka, jenž nedaleko padl před koncem druhé světové války, zbrzdily vydatné červnové deště. Navíc se objevily nečekané výdaje, a tak krajské město zaplatí za dodatečné stavební práce o 8,5 milionu korun víc.

"Na druhou stranu se na některých parcích podařily nějaké peníze ušetřit, je to asi 1,6 milionu," dodala Vlčková. Původní rozpočet počítal se 46 miliony, ale i s DPH se revitalizace parku nakonec vyšplhá na necelých 63 milionů korun.

Revitalizace Šimkových sadů

Začala před rokem a bude stát zhruba 63 milionů korun. Kromě nové zeleně a opravených cest a stezek pro in-line bruslaře se přestavuje také původní objekt rotundy, vzniknou dvě velká dětská hřiště, přes uměle vytvořená jezírka se budují nové lávky i mola a na odbahněném rybníku vznikne půjčovna loděk.

A jaké nečekané komplikace se vyskytly? Stavaři museli například vytěžit a odvozit nevhodnou zeminu se sutí z prostoru mokřadu, odstranit betonové podklady pod stezkami, odbahnit rybník a upravit jeho břehy nebo doplnit výsadbu související se vzácnou rostlinou okroticí bílou.

Městu hrozí pokuta

Právě kvůli tomuto zvláště chráněnému druhu z čeledi orchidejovitých hrozí městu až milionová pokuta. Stavaři totiž podle ochránců přírody narušili její okolí.

"Dle ustanovení příslušného zákona je chráněna nejen samotná rostlina, ale i její stanoviště, které bylo poškozeno stavbou komunikace," vysvětlil Jan Šimerda, ředitel hradeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Správní řízení je podle něj v konečné fázi a brzy padne rozhodnutí. Hradecký magistrát se ale brání, že chráněnou rostlinu monitoroval, a dokonce kvůli ní posunul jednu z nově budovaných asfaltových stezek.

"Mohu potvrdit, že všechna doložená stanoviště okrotice jsou mimo realizované stavby. Dokonce došlo k posunutí chodníku či stezky jižně tak, aby se stavaři vyhnuli výskytu této rostliny. Každou rostlinu jsme měli zaměřenu podle GPS souřadnic včetně poznámky, zda jde o kvetoucí či nekvetoucí," uvedla mluvčí magistrátu.

Odbor má novou specialistku

Vedoucí odboru životního prostředí si je ale částečné devastace území, na kterém okrotice roste, vědoma.

"V momentu zjištění poškození stanoviště rostliny - byť jen na části - jsme se snažili napomoci rychlému zlepšení podmínek této chráněné rostliny," uvedla Iva Šedivá, jejíž odbor konzultoval situaci s odborníky z hradecké univerzity, a dokonce do svých řad přijal novou odbornici.

"Nová pracovnice má zkušenosti i znalosti v oboru a od roku 2013 provádí dozor nad investičními akcemi města z pohledu veřejné zeleně," dodala vedoucí odboru životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz