Hradecké Šimkovy sady se prodraží, hrozí pokuta za vzácnou orchidej

  18:38aktualizováno  18:38
Revitalizace hradeckých Šimkových sadů se prodraží o sedm milionů korun. Městu navíc hrozí až milionová pokuta kvůli chráněné okrotici bílé. Pro lidi se sady otevřou až v říjnu.

Revitalizace Šimkových sadů v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Opravy největšího hradeckého parku finišují, stavební firma dodělává poslední úpravy a hotovo má mít ještě do konce prázdnin. Jenomže oblíbených grilů, projížděk na in-line bruslích či veslování na loďkách v místním rybníčku se Hradečáci dočkají až začátkem října, kdy se teprve mají Šimkovy sady otevřít pro veřejnost.

Fotogalerie

"Nyní se dokončují stavební práce, ale i terénní a sadové úpravy nebo stezky. V září se uskuteční hned několik kolaudačních řízení a technické služby se budou na ostatních plochách věnovat regeneraci trávníků a namontují zpět grily," vysvětlila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Revitalizaci parku, který navrhl architekt Josef Gočár v anglickém stylu a který nese jméno odbojáře Karla Šimka, jenž nedaleko padl před koncem druhé světové války, zbrzdily vydatné červnové deště. Navíc se objevily nečekané výdaje, a tak krajské město zaplatí za dodatečné stavební práce o 8,5 milionu korun víc.

"Na druhou stranu se na některých parcích podařily nějaké peníze ušetřit, je to asi 1,6 milionu," dodala Vlčková. Původní rozpočet počítal se 46 miliony, ale i s DPH se revitalizace parku nakonec vyšplhá na necelých 63 milionů korun.

Revitalizace Šimkových sadů

Začala před rokem a bude stát zhruba 63 milionů korun. Kromě nové zeleně a opravených cest a stezek pro in-line bruslaře se přestavuje také původní objekt rotundy, vzniknou dvě velká dětská hřiště, přes uměle vytvořená jezírka se budují nové lávky i mola a na odbahněném rybníku vznikne půjčovna loděk.

A jaké nečekané komplikace se vyskytly? Stavaři museli například vytěžit a odvozit nevhodnou zeminu se sutí z prostoru mokřadu, odstranit betonové podklady pod stezkami, odbahnit rybník a upravit jeho břehy nebo doplnit výsadbu související se vzácnou rostlinou okroticí bílou.

Městu hrozí pokuta

Právě kvůli tomuto zvláště chráněnému druhu z čeledi orchidejovitých hrozí městu až milionová pokuta. Stavaři totiž podle ochránců přírody narušili její okolí.

"Dle ustanovení příslušného zákona je chráněna nejen samotná rostlina, ale i její stanoviště, které bylo poškozeno stavbou komunikace," vysvětlil Jan Šimerda, ředitel hradeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Správní řízení je podle něj v konečné fázi a brzy padne rozhodnutí. Hradecký magistrát se ale brání, že chráněnou rostlinu monitoroval, a dokonce kvůli ní posunul jednu z nově budovaných asfaltových stezek.

"Mohu potvrdit, že všechna doložená stanoviště okrotice jsou mimo realizované stavby. Dokonce došlo k posunutí chodníku či stezky jižně tak, aby se stavaři vyhnuli výskytu této rostliny. Každou rostlinu jsme měli zaměřenu podle GPS souřadnic včetně poznámky, zda jde o kvetoucí či nekvetoucí," uvedla mluvčí magistrátu.

Odbor má novou specialistku

Vedoucí odboru životního prostředí si je ale částečné devastace území, na kterém okrotice roste, vědoma.

"V momentu zjištění poškození stanoviště rostliny - byť jen na části - jsme se snažili napomoci rychlému zlepšení podmínek této chráněné rostliny," uvedla Iva Šedivá, jejíž odbor konzultoval situaci s odborníky z hradecké univerzity, a dokonce do svých řad přijal novou odbornici.

"Nová pracovnice má zkušenosti i znalosti v oboru a od roku 2013 provádí dozor nad investičními akcemi města z pohledu veřejné zeleně," dodala vedoucí odboru životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Začala oprava historické hájovny, odpůrce bourání se toho nedožil

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích (13.11.2018).

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích, která se podle tři roky starých plánů měla bourat....

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Najdete na iDNES.cz