Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skiareály v Krkonoších se spojí, jednotná jízdenka bude platit už letos

  20:10aktualizováno  20:10
Lyžařský areál v Peci pod Sněžkou by se v následujících dvaceti letech měl stát součástí velkolepého resortu Východní Krkonoše, který v sobě spojí pět lyžařských areálů. Novinkou letošní sezony bude jednotná jízdenka pro více areálů.

Stejná jízdenka bude letos platit nejen v Peci pod Sněžkou, ale i okolních skiareálech. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Jako v Alpách by si v následujících letech mohli připadat lyžaři rekreující se v Peci pod Sněžkou. Nový nájemce, o kterém rozhodl Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), jemuž areál patří, by v následujících 20 letech chtěl z Pece vybudovat konkurenceschopný resort. Vznikne nová lanovka, rozšíří se sjezdovky a hlavně se areál propojí s nedalekými lyžařskými středisky na Černé hoře a v Janských Lázních.

"Už od začátku letošní zimní sezony by měly být pro všechny areály ve východních Krkonoších společné jízdenky. Pokud si lyžař koupí jízdenku v Peci pod Sněžkou, může na ni jezdit i v ostatních střediscích. Na jeden lístek tak může využít šest lanovek a 30 vleků. Systém doprovodí i skibusové linky," upřesnil Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která areál v Peci pod Sněžkou získala do pronájmu na 20 let.

Firma se zavázala platit za jeho pronájem 15 milionů korun ročně a v horizontu 20 let do něj investovat 350 milionů. Smlouvu ještě odsouhlasí valná hromada skiareálu v Peci.

"V úterý pronájmy odsouhlasili lyžaři a ve středu ČSTV, neexistuje proto žádná překážka, která by bránila finálnímu odsouhlasení valnou hromadou skiareálu," uvedl generální sekretář ČSTV Jan Boháč.

Do Špindlerova Mlýna nájemce investuje 800 milionů

Kromě toho středeční mimořádná valná hromada ČSTV rozhodla i o pronájmu areálu ve Špindlerově Mlýně. Následujících dvacet let tak bude známé krkonošské středisko provozovat firma Melida, v níž mají podíl společnosti Snowhill a Tatra Mountain Resort, obě po padesáti procentech.

"Roční nájemné za areál bude činit bez DPH 43,8 milionů korun ročně," uvedl Boháč. Firma navíc během dvaceti let musí do střediska nad běžnou údržbu investovat 800 milionů korun.

Co ve středu rozhodla valná hromada ČSTV

Skiareál v Peci pod Sněžkou pronajala na 20 let firmě Mega Plus zkušeného podnikatele Richarda Kirniga. Ta za pronájem zaplatí 15 milionů korun ročně a v areálu navíc proinvestuje 350 milionů korun.

Skiareál Špindlerův Mlýn do dvacetiletého pronájmu získala firma Melida, která je konsorciem slovenské Tatra Mountain Resorts a společnosti Snowhill, za 43,8 milionů korun ročně. Do areálu navíc přislíbila investovat 800 milionů korun.

Nájemci obou skiareálů plánují především výstavbu nových lanovek a vleků. Ve špindlerovském Svatém Petru by měly vzniknout tři nové lanovky se šesti až osmi sedačkami. Firma by rovněž chtěla mezi sebou propojit hlavní lyžařské kopce Medvědín, Hromovku a Pláně.

Lyžaři a ČSTV nájmy po deseti letech vyhodnotí. "Ve smlouvách jsou ustanovení, která dávají akcionářům po deseti letech možnost přehodnocení. Pokud by nebylo vše podle jejich představ, můžou po této době smlouvu upravovat. Vše je tímto způsobem otevřené a pod kontrolou," uvedl Boháč.

Z krkonošských areálů pod správou ČSTV zůstane už jen středisko v Harrachově v Libereckém kraji.

Se změnou provozovatelů obou středisek dojde i k úpravám cen jízdenek na sjezdovkách. Lyžaři v Peci pod Sněžkou si za denní jízdenku připlatí zhruba pět procent.

"Jediným důvodem změny cen budou zvyšující se ceny nafty a rostoucí DPH, na které bohužel musíme reagovat. Ceny ve středisku byly stejné už od roku 2005 a od té doby jen cena litru nafty narostla o hromadu korun. Stroje, které používáme, jí spotřebují velké množství," řekl Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která si areál pronajala. Jednodenní permanentka tak podraží z 590 na 620 korun.

Nájemce skiareálu ve Špindlerové Mlýně pro následující sezonu o zdražení jízdného na vlecích neuvažuje. V dalších letech by se ceny měly odvíjet od investic do areálu.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Najdete na iDNES.cz