Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařská sezona začíná, do Krkonoš a Orlických hor vyjedou skibusy

  9:21aktualizováno  9:21
Sjezdovka Anděl na Černé hoře je v provozu už od neděle, o víkendu se přidají Horní Mísečky ve Špindlerově Mlýně. Pokud vydrží počasí, do Vánoc by se mělo lyžovat také v dalších areálech v Krkonoších i Orlických horách, kam už brzy zamíří skibusy.
Skibus. Ilustrační snímek

Skibus. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Do Herlíkovic u Vrchlabí je možné rezervovat si z Hradce, Pardubic a Jičína místo. Do Deštného v Orlických horách pojedou z Hradce Králové o víkendech i o prázdninách dva skibusy, které už tradičně vypraví hradecký dopravní podnik. 

Skibusy do hor

Sběrné trasy skibusů v Hradci Králové

* Trasa 1 - skibus A: 7:30 Podzámčí; 7:40 Benešova; 7:45 Hotel Garni; 7:50 Adalbertinum; 8:00 Alessandria (v ulici Bří Štefanů -směr Stoletá)

* Trasa 2 - skibus B: 7:40 Terminál HD (nástupiště F3); 7:45 Ulrichovo náměstí; 7:50 Adalbertinum; 8:00 Alessandria (ul. Bří Štefanů -směr Stoletá) 

Zastávky a autobusy jsou označeny nápisem SKIBUS. Ve skicentru v Deštném lze letos jezdit na jednotný Czech Skipass (celosezonní nepřenosná permanentka), který platí po celou sezonu 2014/2015, a to jak na denní, tak na večerní lyžování. Permanentky se prodávají od začátku listopadu a jsou vystaveny na jméno, nutná je fotografie. Tento skipas vznikl v roce 2011 jako společný projekt dopravního podniku a Skicentra Deštné. 

Provoz roleb Skitour: 

* Od 20.12.2014 do 22.3.2015, v čase 9:00 - 15:30 (odjezdy v intervalu 15 minut). Jízda rolbou je s platným časovým skipasem zdarma. Při použití bodové jízdenky se odečítá 10 bodů. Jednotlivá jízda: 50 Kč. 

Skibusem do Herlíkovic:

K areálu u Vrchlabí, odkud je to pár kilometrů do Špindlerova Mlýna, pojedou autobusy z Prahy, Pardubic, Hradce Králové, Jičína i z Hořic.

Jízdenky si lze rezervovat zde.

Kam už nyní na lyže: 

* V provozu je zatím sjezdovka Anděl na Černé hoře, o víkendu pojede vlek M na Horních Mísečkách. Jízdní řády skibusů naleznete zde.

„Poprvé skibusy vyjedou v sobotu 20. prosince a jejich provoz bude kopírovat hlavní sezonu skicentra v Deštném v Orlických horách, která končí v neděli 15. března,“ sdělila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Skibusy pojedou po dvou trasách, jeden startuje od hradecké zastávky Podzámčí, druhý od Terminálu. Pojedou každý víkend, posílené spoje využijí lyžaři také v době vánočních prázdnin, a to od 20. do 23. a od 26. do 30. prosince a od 2. do 4. ledna. Speciální linky pojedou i v termínu jarních prázdnin v okrese Hradec Králové od 9. do 13. března.

„Skibus bude jezdit do hor jako přímý spoj, vozidla kromě Hradce nikde nezastavují. Platba jízdného bude možná jak v hotovosti, tak městskou kartou,“ uvedla Vlčková. 

Za jednosměrné jízdné do Deštného zaplatí cestující 60 korun, úhrada městskou kartou vyjde na 40 korun. Za lyže se neplatí. 

„Po příjezdu v 9 hodin na parkoviště přímo pod sjezdovkou v Deštném si lyžaři mohou ponechat svoje zavazadla ve voze, na zpáteční cestu vyrazí skibus v 16.15 hodin,“ poznamenala mluvčí. Skicentrum Deštné poskytne po předložení skibusové jízdenky benefit - u celodenní i čtyřhodinové jízdenky na vlek desetiprocentní slevu.

V Krkonoších jedou citybusy i rolby

Návštěvníci Krkonoš budou mít opět možnost zdarma přejíždět skibusy mezi areály v Janských Lázních, Pecí pod Sněžkou, Velkou Úpou, Svobodou nad Úpou a Černým Dolem. 

V tomto lyžařském rezortu je zaveden integrovaný systém dopravy, který zahrnuje tři varianty přepravy: páteřními linkami mezi středisky, citybusy a rolbami Skitour. V Peci pod Sněžkou jezdí citybusy zdarma, v Černém Dole a Janských Lázních je nutné při nástupu se prokázat kartou hotelu či penzionu, které si tuto službu hradí.

Tři skibusové linky budou obsluhovat i večerní lyžování, a to na sjezdovce Protěž v Janských Lázních, v Peci pod Sněžkou a jedna linka mezi Velkou Úpou a Pecí pod Sněžkou. Skitour je speciální spoj rolbou, díky kterému se lyžaři z areálu na Černé hoře dostanou za pár minut do Pece pod Sněžkou.

„Největší výhodou je, že pokud se rozhodnete přejet z jednoho areálu do druhého, prakticky nemusíte sundávat lyže z nohou. Většinu trasy mezi Černou horou a Pecí překonáváte na lyžích, protože je to z kopce. Na rovných úsecích lyžaře převezou právě speciální rolby,“ vysvětlil šéf SkiResortu Petr Hynek. Loni takto převezli každý den jsme zhruba 500 lidí. 

Do Herlíkovic pojede skibus i z Prahy a Pardubic

Jako každý rok skibusy do Krkonoš vypraví také společnost Snowhill, která v Královéhradeckém kraji provozuje středisko v Herlíkovicích. K areálu u Vrchlabí, odkud je to pár kilometrů do Špindlerova Mlýna, pojedou autobusy z Prahy, Pardubic, Hradce Králové, Jičína i z Hořic.

„Chceme lidem poskytnout komfort, aby se nemuseli unavovat řízením auta a dostali se pohodlně přímo pod sjezdovku a bezstarostně strávili den na lyžích a ne v dopravní zácpě,“ láká lyžaře Radka Záhořová ze společnosti Snowhill. Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Najdete na iDNES.cz