Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdnou Škodovkou drandí koloběžky. Dělníky v létě nahradili údržbáři

  17:06aktualizováno  17:06
Početná parta údržbářů nastoupila k opuštěné technice ve vrchlabské automobilce Škoda Auto. Po hlavní výrobní hale se přesouvají na koloběžkách, denně najezdí i 15 kilometrů. Tisícovka zaměstnanců od linek si nyní vybírá třítýdenní celozávodní dovolenou.

Nejvíc práce dá údržbářům vyčištění vakuových pecí v kalírně. V továrně Škody Auto ve Vrchlabí jich je dvacet. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Do hlavní výrobní haly každý den nastupuje armáda padesáti údržbářů a techniků z externích firem. Kontrolují a promazávají stroje, čistí pece v kalírně, vyměňují opotřebované součástky. Třítýdenní dovolená je nejdelší výrobní přestávkou během roku. Aby ušetřili čas i síly, technici od stroje ke stroji jezdí na koloběžkách či tříkolkách.

Fotogalerie

Do práce nastoupili jen pár hodin poté, co se začátkem července přerušila výroba.

„Nedůležitějším úkolem je kompletní prohlídka a čištění kalíren, což je hodně specifická technologie,“ zdůrazňuje před pracovištěm, kde se dělá cementace a zakalení dílů, koordinátor údržby Jan Kříž.

Přestože je výroba převodovek hodně sofistikovaná, k „velkému úklidu“ stačí primitivní nástroje. Údržbáři v bílých kombinézách čistí vnitřky vakuových pecí obyčejnými kartáči a škrabkami. Ze stěn pecí odstraňují usazený uhlík, kterým se uhličují díly při kalení.

Od usazenin zbavují také vakuové potrubí. „V pecích jsou uhlíkové tyče, izolace je také uhlíková, proto nelze použít nic jiného než kartáče. Zařízení by se jinak velice snadno poškodilo,“ upozorňuje Kříž.

Ve fabrice je celkem dvacet zpracovacích pecí, údržbáři na nich budou pracovat celé tři týdny. Kromě čištění musejí zkontrolovat ložiska a těsnicí prvky. „Zařízení musí být co nejspolehlivější. Některé díly proto měníme i preventivně, mají omezenou životnost,“ dodává šéf škodováckých údržbářů.

Emulze potřebují promíchat

V jediné hale krkonošského závodu se odehrává celý proces výroby včetně obrábění a finální montáže. Mašiny na rozdíl od zaměstnanců celé tři týdny „odpočívat“ nemohou. Jednou za čtyři dny je pracovníci alespoň na čtvrt hodiny nastartují, aby se promíchaly emulze. Při dlouhodobější nečinnosti by se směs olejových částic a vody začala rozkládat. Emulze by mohly nakazit bakterie.

„Čím vyšší je teplota, tím častěji se musí emulze zamíchat, aby se stabilizovaly a vydržely déle,“ dodává Kříž. V režimu mokré výroby jedou dvě třetiny strojů.

Parta techniků čistí také centrální filtrační zařízení a kontroluje montážní linky, ze kterých každý den sjíždí téměř dva tisíce automatických převodovek DQ200. Na běžicím dopravním pásu dotahují a seřizují stovky spojek u prokluzujících tyčí, po nichž při ostré výrobě putují převodovky.

Údržba linky pro převodovky je náročnější

Revize montážní linky zabere více času, než když krkonošská továrna produkovala automobily.

„Výroba vozů je více založená na manuální práci, montážní linka pro převodovky je podstatně složitější a její údržba je časově náročnější,“ vysvětluje koordinátor údržby. Až Škodovka po celozávodní dovolené znovu rozjede výrobu, pracovníci na strojích vyrobí zkušební kusy. První díly poputují do měrového střediska, aby se potvrdilo, že jsou stroje v pořádku.

Aby údržbáři stihli obstarat všechny stroje, po rozlehlé hale jezdí na speciálních tříkolkách a koloběžkách.

„Hala má na délku 200 metrů a oni tu vzdálenost tam a zpět musejí za den urazit třeba třicetkrát,“ poznamenává koordinátor technického servisu Antonín Sůva. Údržbáři denně najezdí až 15 kilometrů. Vozítka, na kterých mají brašnu s nářadím, používají také pro nakládání náhradních dílů ve skladu.

Celozávodní dovolenou mají v těchto dnech všechny továrny Škody Auto ve Vrchlabí, Mladé Boleslavi a v Kvasinách. Údržbáři a technici proto pracují v osmdesáti výrobních halách a na 500 pracovištích.

„Projekty provádí tisíc zaměstnanců Škoda Auto ve spolupráci s externími dodavatelskými firmami,“ sděluje mluvčí největší české automobilky Jozef Baláž.

V Kvasinách na Rychnovsku teď navíc připravují výrobu nového modelu Kodiaq. V loňském roce dala automobilka zaměstnancům hromadné volno v pozdějším termínu, na konci července a v první polovině srpna. Letošní dovolená skončí 22. července.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz