Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdnou Škodovkou drandí koloběžky. Dělníky v létě nahradili údržbáři

  17:06aktualizováno  17:06
Početná parta údržbářů nastoupila k opuštěné technice ve vrchlabské automobilce Škoda Auto. Po hlavní výrobní hale se přesouvají na koloběžkách, denně najezdí i 15 kilometrů. Tisícovka zaměstnanců od linek si nyní vybírá třítýdenní celozávodní dovolenou.

Nejvíc práce dá údržbářům vyčištění vakuových pecí v kalírně. V továrně Škody Auto ve Vrchlabí jich je dvacet. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Do hlavní výrobní haly každý den nastupuje armáda padesáti údržbářů a techniků z externích firem. Kontrolují a promazávají stroje, čistí pece v kalírně, vyměňují opotřebované součástky. Třítýdenní dovolená je nejdelší výrobní přestávkou během roku. Aby ušetřili čas i síly, technici od stroje ke stroji jezdí na koloběžkách či tříkolkách.

Fotogalerie

Do práce nastoupili jen pár hodin poté, co se začátkem července přerušila výroba.

„Nedůležitějším úkolem je kompletní prohlídka a čištění kalíren, což je hodně specifická technologie,“ zdůrazňuje před pracovištěm, kde se dělá cementace a zakalení dílů, koordinátor údržby Jan Kříž.

Přestože je výroba převodovek hodně sofistikovaná, k „velkému úklidu“ stačí primitivní nástroje. Údržbáři v bílých kombinézách čistí vnitřky vakuových pecí obyčejnými kartáči a škrabkami. Ze stěn pecí odstraňují usazený uhlík, kterým se uhličují díly při kalení.

Od usazenin zbavují také vakuové potrubí. „V pecích jsou uhlíkové tyče, izolace je také uhlíková, proto nelze použít nic jiného než kartáče. Zařízení by se jinak velice snadno poškodilo,“ upozorňuje Kříž.

Ve fabrice je celkem dvacet zpracovacích pecí, údržbáři na nich budou pracovat celé tři týdny. Kromě čištění musejí zkontrolovat ložiska a těsnicí prvky. „Zařízení musí být co nejspolehlivější. Některé díly proto měníme i preventivně, mají omezenou životnost,“ dodává šéf škodováckých údržbářů.

Emulze potřebují promíchat

V jediné hale krkonošského závodu se odehrává celý proces výroby včetně obrábění a finální montáže. Mašiny na rozdíl od zaměstnanců celé tři týdny „odpočívat“ nemohou. Jednou za čtyři dny je pracovníci alespoň na čtvrt hodiny nastartují, aby se promíchaly emulze. Při dlouhodobější nečinnosti by se směs olejových částic a vody začala rozkládat. Emulze by mohly nakazit bakterie.

„Čím vyšší je teplota, tím častěji se musí emulze zamíchat, aby se stabilizovaly a vydržely déle,“ dodává Kříž. V režimu mokré výroby jedou dvě třetiny strojů.

Parta techniků čistí také centrální filtrační zařízení a kontroluje montážní linky, ze kterých každý den sjíždí téměř dva tisíce automatických převodovek DQ200. Na běžicím dopravním pásu dotahují a seřizují stovky spojek u prokluzujících tyčí, po nichž při ostré výrobě putují převodovky.

Údržba linky pro převodovky je náročnější

Revize montážní linky zabere více času, než když krkonošská továrna produkovala automobily.

„Výroba vozů je více založená na manuální práci, montážní linka pro převodovky je podstatně složitější a její údržba je časově náročnější,“ vysvětluje koordinátor údržby. Až Škodovka po celozávodní dovolené znovu rozjede výrobu, pracovníci na strojích vyrobí zkušební kusy. První díly poputují do měrového střediska, aby se potvrdilo, že jsou stroje v pořádku.

Aby údržbáři stihli obstarat všechny stroje, po rozlehlé hale jezdí na speciálních tříkolkách a koloběžkách.

„Hala má na délku 200 metrů a oni tu vzdálenost tam a zpět musejí za den urazit třeba třicetkrát,“ poznamenává koordinátor technického servisu Antonín Sůva. Údržbáři denně najezdí až 15 kilometrů. Vozítka, na kterých mají brašnu s nářadím, používají také pro nakládání náhradních dílů ve skladu.

Celozávodní dovolenou mají v těchto dnech všechny továrny Škody Auto ve Vrchlabí, Mladé Boleslavi a v Kvasinách. Údržbáři a technici proto pracují v osmdesáti výrobních halách a na 500 pracovištích.

„Projekty provádí tisíc zaměstnanců Škoda Auto ve spolupráci s externími dodavatelskými firmami,“ sděluje mluvčí největší české automobilky Jozef Baláž.

V Kvasinách na Rychnovsku teď navíc připravují výrobu nového modelu Kodiaq. V loňském roce dala automobilka zaměstnancům hromadné volno v pozdějším termínu, na konci července a v první polovině srpna. Letošní dovolená skončí 22. července.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Grafton Recruitment Praha
ÚČETNÍ MATERIÁLU s AJ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz