Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda se v Kvasinách chystá na superb, odbory řeší stažené topení

  8:15aktualizováno  8:15
V kvasinské továrně Škody Auto začíná další odstávka výroby kvůli montáži inovovaných superbů. Závod stejně jako celá firma šetří, kde může, a méně topí. To už začali řešit i odboráři, kteří prověřují stížnosti některých zaměstnanců na chlad na pracovišti.

Den otevřených dveří v automobilce Škoda v Kvasinách. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rok 2013 je v továrně Škoda v Kvasinách na Rychnovsku ve znamení velkých změn. Automobilka má před sebou tři hlavní úkoly: výrazně ušetřit, připravit se na výrobu zmodernizovaných vozů a při tom všem nemuset propouštět.

Co je GreenFuture

Cílem nové strategie Škody Auto je vyrábět co nejekologičtější vozy a šetřit energií v celém podniku. Firma ve svém závodě ztlumila topení a do terénu vyslala tým lidí, který má hlídat, zda se někde třeba zbytečně nesvítí. Při výrobě energie pak postupně přechází z hnědého uhlí na biomasu.

Kromě toho, že od pondělí zůstanou po zbytek týdne stovky zaměstnanců doma, protože kvůli chystané montáži superbů nepojede výroba, plné ruce práce mají odbory, které se zaměřily na nový projekt Škody Auto nazvaný GreenFuture.

Cílem nové kampaně je obrovská úspora energií. Ve fabrice kvůli tomu méně topí, což nejvíce pociťují právě zaměstnanci. Jejich zástupci proto vyrazili do akce, aby se ujistili, že nikdo nebude muset pracovat v příliš velké zimě.

"Každá firma hledá způsoby jak ušetřit. Je pravda, že tím, jak se začalo šetřit, se přestalo přetápět, na což jsme museli reagovat. Začali jsme kontrolovat, jestli teploty nepadají pod nejnižší povolenou hranici. Někde si totiž lidé opravdu stěžovali, že jim je chladno. Nyní to stále prověřujeme, vypadá to však, že bude všechno v pořádku," uvedl předseda odborů v Kvasinách Libor Dvořák.

Zaměstnanci věří, že kontroly plýtvání nenaruší chod fabriky

Škodovka chce projektem ušetřit až čtvrtinu nákladů na energie, ročně za ně utratí kolem 2,5 miliardy korun.

"Regulace teploty v halách je proces, kterému se věnujeme dlouhodobě. Po posledních zkouškách padlo rozhodnutí o doplnění dalších teploměrů do hal," vysvětlil mluvčí automobilky David Šikola.

GreenFuture zavedl i takzvaný GreenOffice tým, který chodí po firmě a hlídá, jestli se někde zbytečně nesvítí či jinak neplýtvá energií. Zaměstnanci hlavně doufají, že jim nebude zbytečně zasahovat do práce.

"Nevnímáme to jako aktivitu namířenou proti zaměstnancům. Chápeme, že je potřeba, aby našli potenciál, kde je možné ušetřit, přesto budeme hlídat, aby nenarušovali pracovní prostředí," dodal Dvořák.

Tento týden bude v továrně nezvyklý klid. Do pátku totiž v Kvasinách kvůli odstávce nejede výroba a fabrika je tak poloprázdná.

Je to již několikátá odstávka v řadě, během té aktuální automobilka pokračuje v přípravě výroby nových modelů Škody Suberb. Předělat technologie je ale složitý proces, a tak první upravené nablýskané vozy odjedou z Kvasin až v červnu.

Pohovory ve Vrchlabí byly emotivní

"Na montáži musíme upravit některé technologie tak, abychom zde mohli dávat modelům novou tvář. Ještě jsme operovali s variantou, že přerušíme výrobu přes šest prodloužených víkendů, nakonec jsme se však rozhodli pro tuto možnost. Žádnou další odstávku už pak v Kvasinách opravdu neplánujeme," sdělil mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Aby nebylo v továrně na Rychnovsku málo novinek, za tři týdny se také rozhodne, jaké mzdové podmínky vyjednali odboráři s šéfy. Zaměstnanci požadují buď zvýšení platů nebo alespoň příslib, že automobilka nebude propouštět.

To ve Vrchlabí řeší škodováci v posledních měsících daleko vážnější problémy. I tam se totiž leccos mění, kvůli ukončení výroby vozů a přechodu na výrobu převodovek muselo mnoho lidí odejít, jiní dostali nabídku jít pracovat právě do Kvasin.

"Pohovory jak pro zaměstnance, tak i pro nás, co jsme se jich účastnili, byly opravdu velmi těžké a emotivní," řekl předseda odborů ve vrchlabském závodě Jaromír Kobrle.Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz