Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola získala sto let starou zapadlou učebnici prvouky o Machově

  10:10aktualizováno  10:10
Málokterá vesnice se může chlubit, že se dostala do učebnic. Knížku prvouky o Machově na Náchodsku přitom sepsal tamní učitel Jaroslav Petr už před sto lety. Jenže ji potkal cimrmanovský osud: navzdory géniu svého tvůrce učebnice v Rakousku-Uhersku úplně zapadla. Nyní se však kniha vrátila do tamní školy.

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské | foto: Repro MF DNES

"Je to pro mě poklad a asi ji někde vystavíme ve vitríně," raduje se ředitelka místní školy Helena Martincová nad originálním výtiskem.

Sama si knížku už dřív nechala okopírovat v knihovně pražského Klementina, protože ji zajímalo dílo jejího předchůdce.

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské

Učitel Petr býval v Machově na přelomu 19. a 20. století vyhlášený svou spolkovou činností a také neotřelými školními metodami. Jenže dnes už o něm lidé ani nevědí.

Když ho škola začala znovu připomínat, náhodou se o tom z rozhlasu doslechla i majitelka knihy, jejíž rodina z Machova původně pocházela.

"Moje maminka byla učitelka a Prvouka od řídícího Petra s ní všude putovala. Ona byla jeho žákyní, chtěla se rovněž stát učitelkou, jenže rodiče ji nebrali vážně. Právě učitel Petr se za ni přimluvil, jinak by asi místo studií musela jít sloužit k sedlákovi," míní sedmdesátiletá Marie Sloupová z Benátek nad Jizerou, jejíž prarodiče krejčovali v Nízké Srbské u Machova a po první světové válce odtamtud odešli.

Škola chystá výročí 150 let od Petrova narození

Učitel Jaroslav Petr Venkovský sbíral místní popěvky, popisoval, co dělají místní řemeslníci, varoval i před hospodami a zhoubným vlivem alkoholu na obyvatele v zapadlém koutě. Dnes ho ve vsi připomíná pamětní deska na bývalé nízkosrbské škole a nově si o něm lidé mohou přečíst na jednom z panelů místní naučné stezky. Škola chystá výročí 150 let od Petrova narození na příští jaro. Rádi by prý vydali povídání z naučné stezky jako samostatnou knížku nebo zahráli divadlo.

Teď je ráda, že se památeční knížka vrátila škole. "Cítila jsem vůči mamince trochu dluh, že jsem se taky nestala kantorkou, jak si přála. Ale mně se to povolání zprotivilo, neměla jsem ten správný vztah k dětem," vypráví Sloupová.

Učebnice pochází z roku 1914

Učebnice pochází z roku 1914, jmenuje se Prvouka na české škole venkovské a vydal ji Josef Smrtka ve Velké Čermné nad Orlicí. Třebaže Jaroslav Petr v ní uplatnil opravdu moderní přístupy k učení, v souboji s jiným tvůrcem učebnic prohrál.

Prvouka pak úplně zapadla a ve školách se podle ní neučilo. "Je to sbírka, moderní kniha, podle které by se hned dalo učit," míní Martincová, která se zaměřuje na nejmenší školáky.

Knížka ukazuje názorně, jak by kantoři měli učit děti o nejbližším okolí. Autor nestál o nezáživné výklady, spíš radil rozhlížet se dobře kolem sebe. Takže když si děti měly povídat o zvířatech, nejlépe bylo dovést vlastního psa přímo do školy. Když se mluvilo o potocích, tedy o machovské Pekelnici, Stekelnici, Trnkavě a Židovce. Jiní učitelé si podle Petra měli výklad ušít na míru vlastnímu působišti.

Knížka je cenná i tím, že ji ilustrovaly samy místní děti. Nakreslily kupecký krám ve vsi, jarmark v Polici nad Metují, místní statky a chalupy, koně s vozy nebo své hračky.

Jejich učitel totiž dával kreslení velkou váhu a do knížky zařadil kresby svých premiantů i první neumělé obrázky od dětí, které tužku nikdy nedržely v ruce.
Prvouka tak dnes může být i dokumentem pro národopisce, kteří by zkoumali Machov před sto lety.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Zloděj ukradl z kostela 120 let starý hodinový stroj, vážil asi metrák

Ukradený hodinový stroj z kostela v Prosečném na Trutnovsku.

Historický stroj věžních hodin z roku 1896 zmizel během února z kostela v Prosečném u Hostinného na Trutnovsku. Zloděj...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Najdete na iDNES.cz