Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola získala sto let starou zapadlou učebnici prvouky o Machově

  10:10aktualizováno  10:10
Málokterá vesnice se může chlubit, že se dostala do učebnic. Knížku prvouky o Machově na Náchodsku přitom sepsal tamní učitel Jaroslav Petr už před sto lety. Jenže ji potkal cimrmanovský osud: navzdory géniu svého tvůrce učebnice v Rakousku-Uhersku úplně zapadla. Nyní se však kniha vrátila do tamní školy.

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské | foto: Repro MF DNES

"Je to pro mě poklad a asi ji někde vystavíme ve vitríně," raduje se ředitelka místní školy Helena Martincová nad originálním výtiskem.

Sama si knížku už dřív nechala okopírovat v knihovně pražského Klementina, protože ji zajímalo dílo jejího předchůdce.

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské

Obrázek z knihy Prvouka na české škole venkovské

Učitel Petr býval v Machově na přelomu 19. a 20. století vyhlášený svou spolkovou činností a také neotřelými školními metodami. Jenže dnes už o něm lidé ani nevědí.

Když ho škola začala znovu připomínat, náhodou se o tom z rozhlasu doslechla i majitelka knihy, jejíž rodina z Machova původně pocházela.

"Moje maminka byla učitelka a Prvouka od řídícího Petra s ní všude putovala. Ona byla jeho žákyní, chtěla se rovněž stát učitelkou, jenže rodiče ji nebrali vážně. Právě učitel Petr se za ni přimluvil, jinak by asi místo studií musela jít sloužit k sedlákovi," míní sedmdesátiletá Marie Sloupová z Benátek nad Jizerou, jejíž prarodiče krejčovali v Nízké Srbské u Machova a po první světové válce odtamtud odešli.

Škola chystá výročí 150 let od Petrova narození

Učitel Jaroslav Petr Venkovský sbíral místní popěvky, popisoval, co dělají místní řemeslníci, varoval i před hospodami a zhoubným vlivem alkoholu na obyvatele v zapadlém koutě. Dnes ho ve vsi připomíná pamětní deska na bývalé nízkosrbské škole a nově si o něm lidé mohou přečíst na jednom z panelů místní naučné stezky. Škola chystá výročí 150 let od Petrova narození na příští jaro. Rádi by prý vydali povídání z naučné stezky jako samostatnou knížku nebo zahráli divadlo.

Teď je ráda, že se památeční knížka vrátila škole. "Cítila jsem vůči mamince trochu dluh, že jsem se taky nestala kantorkou, jak si přála. Ale mně se to povolání zprotivilo, neměla jsem ten správný vztah k dětem," vypráví Sloupová.

Učebnice pochází z roku 1914

Učebnice pochází z roku 1914, jmenuje se Prvouka na české škole venkovské a vydal ji Josef Smrtka ve Velké Čermné nad Orlicí. Třebaže Jaroslav Petr v ní uplatnil opravdu moderní přístupy k učení, v souboji s jiným tvůrcem učebnic prohrál.

Prvouka pak úplně zapadla a ve školách se podle ní neučilo. "Je to sbírka, moderní kniha, podle které by se hned dalo učit," míní Martincová, která se zaměřuje na nejmenší školáky.

Knížka ukazuje názorně, jak by kantoři měli učit děti o nejbližším okolí. Autor nestál o nezáživné výklady, spíš radil rozhlížet se dobře kolem sebe. Takže když si děti měly povídat o zvířatech, nejlépe bylo dovést vlastního psa přímo do školy. Když se mluvilo o potocích, tedy o machovské Pekelnici, Stekelnici, Trnkavě a Židovce. Jiní učitelé si podle Petra měli výklad ušít na míru vlastnímu působišti.

Knížka je cenná i tím, že ji ilustrovaly samy místní děti. Nakreslily kupecký krám ve vsi, jarmark v Polici nad Metují, místní statky a chalupy, koně s vozy nebo své hračky.

Jejich učitel totiž dával kreslení velkou váhu a do knížky zařadil kresby svých premiantů i první neumělé obrázky od dětí, které tužku nikdy nedržely v ruce.
Prvouka tak dnes může být i dokumentem pro národopisce, kteří by zkoumali Machov před sto lety.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz