Žáci hradecké ZŠ na Pouchově vyrábějí a prodávají tousty, vydělané peníze...

Žáci hradecké ZŠ na Pouchově vyrábějí a prodávají tousty, vydělané peníze použijí k adopci africké dívky z Nairobi. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradečtí žáci pekli tousty, aby Veronicah v Nairobi mohla jít do školy

  • 7
Toustové hody, improvizovaná kantýna, hygienické čepičky a všudypřítomná vůně sýru a šunky. V budově Základní školy Pouchov v Hradci Králové děti dva dny prodávaly svačiny, aby pomohly svým africkým vrstevníkům.

"Dnes jsem udělal asi čtyřicet toustů," pochvaloval si ve středu Jakub, který s dalšími dětmi prodával "svačiny pro Afričanku". Cílem bylo během dvou dnů vybrat přes 7 tisíc korun. Vydělané peníze dostane dívka z keňské metropole Nairobi na to, aby mohla po celý rok spokojeně žít a chodit do školy.

Děti s učitelkou angličtiny Evou Humlovou drží tradici šest let, za tu dobu stihly na dálku adoptovat už druhé děcko. "Prodáváme šunkové a sýrové," informují Eliška a Tereza, sedící v řadě osmi dalších dětí, které na svých toustovačích svačinu zapékají. Během dopoledne si pro ni přišli i rodiče.

"Jedna maminka si dnes koupila osmdesát toustů," chlubila se největším "kšeftem" žákyně Verča. Děti se k improvizované prodejně seběhly každou přestávku, navlékly čepice a zástěry a čekaly na zákazníky. "Čepičky máme kvůli správné hygieně, ale já mám krátké vlasy, takže ji ani nepotřebuju," směje se Honza.

Zatímco žáci připravují občerstvení, dvě dívky vybírají dvacetikorunu za každý toust. "Před dvěma lety jsme poprvé vybrali peníze na tuto holčičku," ukazuje Eliška prstem na nástěnku, kde vedle ceníku a upoutávky na letošní sbírku visí i certifikát s fotkou malé Veronicah Njeri.

Největší nával byl hned ráno, kdy do školy přišli podpořit sbírku rodiče a lidé z okolního sídliště.

"S celou akcí mi pomáhají děti i rodiče. Vydělané peníze jdou na dobrou věc a děti se ještě najedí. Už před šesti lety jsme adoptovali chlapce, peníze mu do Afriky posíláme stále a dodnes s ním komunikujeme. I Veronicah, pro kterou peníze vybíráme letos, nám posílá dopisy, které si s dětmi při hodinách angličtiny překládáme, a píšeme jí zpátky," říká angličtinářka.

Každé adoptované dítě, na které se vybere sedm tisíc, bude mít po dobu jednoho roku zajištěnou zdravotní péči, bude moci chodit do školy, zdravě se stravovat a pít. Škola se však snaží pomáhat dlouhodobě.

"V naší tradici svačinek budeme jistě pokračovat i v následujících letech. Naše podpora touto akcí rozhodně nekončí a těšíme se, co nám další spolupráce s africkými dětmi přinese," doplňuje Humlová.