Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školáci ve Dvoře Králové nad Labem dostali les, budou se v něm učit

  10:10aktualizováno  10:10
Ne každá škola se může pochlubit vlastním lesem, ale žáci z královédvorské Základní školy Schulzovy sady ano. Protože se jejich škola zaměřuje na přírodu a děti chodí do přírodovědných a ekologických tříd, dostali k užívání od městských lesů padesátihektarový kus lesa Království.

Slavnostní předání lesa školákům ze Dvora Králové | foto: ZŠ Schulzovy sady Dvůr Králové nad Labem

"Po nějakém lese jsme pokukovali už delší dobu, aby naši žáci měli pocit, že je jejich. Chtěli jsme kus lesa, o který bychom se mohli společně starat, udržovat ho v čistotě a pozorovat život v něm," řekl ředitel školy Josef Sedláček.

Vysněný les v úterý jeho škole předali zástupci společnosti Lesy Města Dvůr Králové nad Labem a starostka Edita Vaňková při té příležitosti slavnostně odhalila pamětní kámen.

"Získali jsme jednu z nejkrásnějších a nejzajímavějších částí lesa Království, která je navíc blízko školy a pro výuku snadno dostupná. Les je ohraničen Haberským potokem s kaskádami a jezírky a na druhé straně starou kamennou cestou," upřesnil ředitel.

Žáci budou moci studovat různé typy lesních porostů a podílet se na obnově i údržbě lesa. Už přiložili ruku k dílu při vysazování nových stromků, jejichž růst teď budou moci sledovat.

"Naše škola se už několik let věnuje vzdělávání žáků v oblasti ekologie a environmentální výchovy. V rámci projektu Les ve škole, škola v lese spolupracujeme i s Lesy České republiky, zejména s lesním pedagogem panem Lokvencem. Několikrát ročně absolvujeme výuku přímo v terénu," uvedla předsedkyně environmentální výchovy na škole Zuzana Mertíková.

Děti navštěvující přírodovědné třídy mají díky novému vzdělávacímu programu ekologická praktika a cvičení z přírodovědy. Dozvědí se, kolik stojí výsadba lesa a jaký je z ní zisk, nebo na jak velké ploše se výsadba vyplatí. Žáci se seznámí se stroji, které jsou pro práci v lese potřeba nebo s profesemi hajných či lesních dělníků. Škola se domluvila i s myslivci, takže v zimě žáky čeká krmení zvěře.

"Žáky dnes přitahují spíš televize nebo počítače. Bohužel jim tak uniká spousta krásných věcí a les je jednou z nich. Naším projektem bychom to chtěli aspoň trochu napravit," řekl ředitel školy.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz