Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školky kvůli revoluci přišly o představení, vzpomíná divadelní kulisák

  16:16aktualizováno  16:16
Jestli se jiná města za totality pod tíhou rudých hvězd ohýbala, tak Hradec Králové byl v předklonu. Lokajské bylo i divadlo, tehdy Vítězného února. Přesto tam po 17. listopadu začal převrat. Dnes to v 17:30 před Klicperovým divadlem připomene hudební happening a od 19 hodin na hlavní scéně komedie Světáci.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Ladislav "Had" Svoboda, nynější šéf techniky Klicperova divadla, byl tehdy kulisákem. Před Listopadem si vykoledoval bezpočet udání, výslechů na StB i zabavení pasu.

"Už název svědčil o mnohém, stejně jako velká pěticípá hvězda na budově. Lidé rádi zapomínají. Tehdy se tu hrály strašně poplatné věci k výročím bolševické revoluce, února či Lenina. Jinde dávali jednu, tady čtyři. Určitě v tom byl tlak shora i zdejší patolízalství a touha se zalíbit," vzpomínal před časem Svoboda.

Na sklonku 80. let se vše uvolňovalo. "Cítili jsme, že režim mele z posledního, ale mocenské složky byly v pozoru," uvedl Svoboda.

"Ty děti za to nemůžou!"

Revoluce v Praze okamžitě po 17. listopadu vlétla do všech divadel. "Věděli jsme, že v Praze se stal malér, že divadla mají stávkovou pohotovost a že žádají oblasti o podporu. Když se o tom začalo mluvit, měli jsme dopoledne hrát pohádku. Byla hrozná zima a před divadlem se srocovaly školky. S kolegy z Divadla Drak jsme hned ustavili stávkový výbor, ale někdo ukázal ven a řekl větu, kterou slyším dodnes: Ty děti za to nemůžou. Bylo nám jich líto, rádi bychom hráli, ale věděli jsme, že nemůžeme," vzpomínal Svoboda.

Nastala ostrá debata, zda hrát a zda vůbec stávkovat. "U divadla začaly hlídkovat milice, kolem jezdila podivná auta s pány v civilu, armáda měla pohotovost. Pro jistotu jsme z okna divadla do parku spustili provazový žebřík, aby bylo kudy utéct. Nakonec jsme se učitelkám omluvili, děti se ve foyer ohřály a šly domů," usmál se.

Stranická buňka v divadle byla silná a rebelům radila: Dejte si pozor, na to doplatíte, ještě počkejte.

Když se přidal Drak, bylo vyhráno

"Jenže už nebylo na co čekat. Měli jsme štěstí, že se k nám přidal Drak, režiséři Josef Krofta a Jan Borna. Byli jsme sice v bolševickém baráku a bez zkušeností, ale už ne sami. Tehdejší ředitel, dnes herec v Pardubicích, měl zlomenou nohu, takže náš stávkový výbor, kde byl i režisér Oldřich Kužílek či herečka Lenka Loubalová, převzal veškerou odpovědnost. Myslím, že ředitel byl rád, že je doma," prohlásil Svoboda.

Divadlo se stalo přirozeným centrem dění, zakládalo se tam Občanské fórum. Do čtrnácti dnů komunisté v divadle zahazovali stranické knížky. "Říkal jsem si: stačí pár dnů a všechno je jinak. To si se svým svědomím musí srovnat každý sám," míní Svoboda.

Čtvrteční zpívání však nebude žádná tryzna. Kapela vedená hercem Davidem Smečkou připomene i nedávno zesnulého patriarchu undergroundu Ivana Martina Jirouse.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Najdete na iDNES.cz