Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Hradce se vrátí královna Eliška a s ní rytíři, kejklíři i mistr kat

  15:59aktualizováno  15:59
Rytířská klání, ohňová show, středověký jarmark, historická hudba, řemeslný trh, tanečníci, kejklíři nebo ukázky práva útrpného. Kdo se v pátek večer a v sobotu vypraví do centra Hradce Králové na Slavnosti královny Elišky, může mít pocit, že se ocitl v době králů, rytířů, šašků, katů či princezen.

Ke Slavnostem královny Elišky v Hradci Králové patří také ohňový průvod. | foto: Martin Veselý, MF DNES

V pátek večer a v sobotu celý den se v historickém centru Hradce Králové lidé budou moci znovu přesvědčit, že život ve středověku nemusel být vůbec špatný.

Začínají tradiční Slavnosti královny Elišky, polské princezny, vdovy po Václavu II. a Rudolfu I. či tchyně Jana Lucemburského, která si z Hradce učinila roku 1308 svůj dvůr a kromě nebývalého rozkvětu mu dala přídomek Králové.

Slavnosti královny Elišky

pátek

Velké náměstí: 17.00 - 20.00 staročeský jarmark, 20.30 večerní ohňový průvod městem z náměstí Svobody na Velké náměstí 21.00 večerní ohňová show

sobota
Velké náměstí: 10.00 slavnostní ceremoniál hradeckých zvoníků, otevření tržiště hradeckým primasem a zvonění na zvon Augustin 10.00 – 13.30, 15.00 –18.30 středověké tržiště s ukázkami řemesel, rytířské ležení, historická hudba, dobové tance, kejklířská vystoupení, rytířská klání, pouliční divadlo 13.45 příjezd královny Elišky a její družiny do města 19.30 večerní koncert Braagas a Arcus

Žižkovy sady: 10.00 - 18.00 divadelní pohádky, středověké hry pro malé i velké, sokolníci 15.30 a 18.00 ukázky jezdeckého umění

Malé náměstí: 10.00 – 21.00 lidověřemeslný jarmark

"Už tradicí bude příjezd královny do města, naopak novinkou je páteční ohňová show, kterou umělci trénovali až letos v létě. Osobně bych si nenechal ujít velmi pěkné ukázky jezdeckého lovectví a sobotní večerní koncert skupiny Arcus," prozradil organizátor akce Tomáš Mengel.

Program dvoudenní akce začne na Velkém náměstí. "V půl deváté večer dorazí na Velké náměstí ohňový průvod s královniným heroldem, který oznámí, že město opět po roce navštíví jeho královna," uvedl pořadatel.

V sobotu se do středověku vrátí kromě Velkého i Malé náměstí a Žižkovy sady. V centru vyrostou otevřená tržiště, chybět nebudou ukázky řemesel, rytířské ležení a klání, dobové tance, kejklířská vystoupení, šermíři ani pouliční divadlo. Zájemci uvidí také ukázky práva útrpného a pořadatelé lákají i na lovecké ukázky. "Ukážeme, jak se lovilo v sedle koně a s dravcem v ruce," sdělil Mangel.

V Žižkových sadech se zase bude nejvíc líbit dětem. Od sobotního dopoledne se tu budou střídat pohádky, děti i dospělí se budou moci zapojit do středověkých her, přijedou i jezdci na koních.

"Atmosféru podtrhne rytířské ležení, jehož centrem bude bohatě vybavená zbrojnice a středověká katovna. Hladoví a žízniví se budou moci napít ve středověké taverně," prozradila spoluorganizátorka Jitka Donátová.

Královna Eliška Rejčka se svým doprovodem přijede na královskou tribunu před katedrálu sv. Ducha ve 13:45 hodin.

Ke středověku patří i hudba. V sobotu v 19:30 hodin začnou koncerty kapel Arcus a Braagas. "Arcus patří k české špičce, dívčí kapela Braagas je známá i v evropském měřítku, orientuje se především na španělskou renesanční hudbu," dodal pořadatel.

Vůbec poprvé přijede do Hradce i skupina Peregrin z Prahy. "Hrajeme písně i melodie z chrámů i chlévů, městská tržiště a ryčné hospody nás poslouchají stejně jako zámecké slavnosti a bankety. Muzika nedělá rozdílů mezi lidmi, bohatí či chudí – všem se líbí stejně," píše na svém webu skupina, která kombinuje hudbu středověku a renezance se současnými rytmy.

Páteční program začíná na Velkém náměstí v 17 hodin, ohňový průvod z náměstí Svobody na Velké náměstí vyjde ve 20:30 hodin. Hradecký purkmistr otevře středověký jarmark na Velkém náměstí v sobotu v 10 hodin. Kvůli přípravám bude od páteční 6. až do nedělní 18. hodiny omezeno parkování vozidel a provoz v historickém centru. Součástí slavností bude také veřejná Eliščina sbírka oblastní charity.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Najdete na iDNES.cz