Slavný Proboštův betlém si dva roky nebude možné prohlédnout

  10:54aktualizováno  10:54
Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem kvůli rekonstrukci na dva roky zcela zmizí z očí turistů. Přestěhuje se do bývalé továrny v Heldově parku a veřejnost ho znovu spatří v roce 2013, kdy se vrátí do nově postavené budovy. Rekonstrukci čeká i hospitál Kuks, návštěvníky by ale neměla omezit.

Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem | foto: Ondřej LitteraMF DNES

 "Betlém se bude stěhovat do náhradních prostor pravděpodobně v září. Vrátit se má zhruba za dva roky, až bude hotova nová budova, která bude stát necelých 60 milionů korun," uvedl třebechovický starosta Jiří Němec.

Město získalo peníze z fondů Evropské unie. O detailech přesunu expozice ještě bude jednat rada města a zastupitelstvo. Ředitelka muzea Silvie Hlaváčková sděluje, že nyní dávají dohromady tým složený ze zaměřovačů, restaurátorů, dokumentátorů a památkářů.

"Když všechno dobře půjde, tak by se betlém měl vrátit v polovině roku 2013," říká. Město musí vypsat výběrové řízení na firmu, která bude mít složitý přesun Proboštova betléma i dalších děl na starosti.

Až bude expozice zpátky v muzeu, plánuje město ještě opravit samotný betlém z dílny lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána. "To je otázka budoucnosti, na rekonstrukci nejdříve musíme sehnat peníze. Odhadem by mohla stát až 25 milionů korun," vysvětluje třebechovický starosta. Na betlému by restaurátoři pracovali přímo před zraky návštěvníků, lidé by je mohli sledovat z ochozů ve výstavní hale.

Kuks - Sídlo hraběte Sporcka, známý plastikami barokního sochaře Matyáše Brauna

Kuks

Kuks čeká oprava za půl miliardy

Hospitál Kuks je součástí unikátního barokního komplexu někdejších lázní mecenáše Františka Antonína Šporka. Proslul hlavně sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna a původní barokní lékárnou U Granátového jablka, která inspirovala celý projekt nazvaný Kuks-Granátové jablko.

Peníze na opravy bývalého ústavu pro vojenské vysloužilce se špitálem půjdou též z evropských fondů, Národní památkový ústav na ně dostane 440 milionů korun.

Projekt počítá s rozsáhlou obnovou hospitálu, hospodářských budov, zahradního domku i samotných bylinných a ovocných zahrad. "Nejzásadnější obnova čeká jihozápadní křídlo, které je teď v dezolátním stavu. Budeme budovat za provozu a počítáme s tím, že návštěvníci budou mít do expozic i nadále přístup," informovala Krystýna Švůgerová z Národního památkového ústavu v Josefově.

"V hospitálu vznikne vzdělávací centrum a křídla, která jsou teď ze 40 procent uzavřená a zchátralá, chceme opravit a zpřístupnit. Chceme také obnovit malby Tanec smrti, což je hlavní kompoziční osa na chodbě," popisuje hlavní ideu celého projektu architekt Martin Pour. Práce by měly skončit do konce roku 2014.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Častolovice nechtějí být jen zatáčkou k zóně. Rozrostou se o nové byty

V Častolovicích u řeky může vzniknout náměstí s bytovými domy a obchodem.

Radnice v Častolovicích na Rychnovsku plánuje stavbu bytových domů. Zájem o byty je značný kvůli nedaleké automobilce v...

Ředitel by chtěl muzeum bez vitrín, dotek s exponáty i videomapping

Ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari

Nový ředitel Sixtus Bolom-Kotari se pokouší probudit Muzeum Náchodska a otevřít ho více veřejnosti. Za sebou má osm...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Najdete na iDNES.cz