Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem

Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Slavný Proboštův betlém si dva roky nebude možné prohlédnout

  • 1
Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem kvůli rekonstrukci na dva roky zcela zmizí z očí turistů. Přestěhuje se do bývalé továrny v Heldově parku a veřejnost ho znovu spatří v roce 2013, kdy se vrátí do nově postavené budovy. Rekonstrukci čeká i hospitál Kuks, návštěvníky by ale neměla omezit.

 "Betlém se bude stěhovat do náhradních prostor pravděpodobně v září. Vrátit se má zhruba za dva roky, až bude hotova nová budova, která bude stát necelých 60 milionů korun," uvedl třebechovický starosta Jiří Němec.

Město získalo peníze z fondů Evropské unie. O detailech přesunu expozice ještě bude jednat rada města a zastupitelstvo. Ředitelka muzea Silvie Hlaváčková sděluje, že nyní dávají dohromady tým složený ze zaměřovačů, restaurátorů, dokumentátorů a památkářů.

"Když všechno dobře půjde, tak by se betlém měl vrátit v polovině roku 2013," říká. Město musí vypsat výběrové řízení na firmu, která bude mít složitý přesun Proboštova betléma i dalších děl na starosti.

Až bude expozice zpátky v muzeu, plánuje město ještě opravit samotný betlém z dílny lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána. "To je otázka budoucnosti, na rekonstrukci nejdříve musíme sehnat peníze. Odhadem by mohla stát až 25 milionů korun," vysvětluje třebechovický starosta. Na betlému by restaurátoři pracovali přímo před zraky návštěvníků, lidé by je mohli sledovat z ochozů ve výstavní hale.

Kuks

Kuks čeká oprava za půl miliardy

Hospitál Kuks je součástí unikátního barokního komplexu někdejších lázní mecenáše Františka Antonína Šporka. Proslul hlavně sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna a původní barokní lékárnou U Granátového jablka, která inspirovala celý projekt nazvaný Kuks-Granátové jablko.

Peníze na opravy bývalého ústavu pro vojenské vysloužilce se špitálem půjdou též z evropských fondů, Národní památkový ústav na ně dostane 440 milionů korun.

Projekt počítá s rozsáhlou obnovou hospitálu, hospodářských budov, zahradního domku i samotných bylinných a ovocných zahrad. "Nejzásadnější obnova čeká jihozápadní křídlo, které je teď v dezolátním stavu. Budeme budovat za provozu a počítáme s tím, že návštěvníci budou mít do expozic i nadále přístup," informovala Krystýna Švůgerová z Národního památkového ústavu v Josefově.

"V hospitálu vznikne vzdělávací centrum a křídla, která jsou teď ze 40 procent uzavřená a zchátralá, chceme opravit a zpřístupnit. Chceme také obnovit malby Tanec smrti, což je hlavní kompoziční osa na chodbě," popisuje hlavní ideu celého projektu architekt Martin Pour. Práce by měly skončit do konce roku 2014.