Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozmarné léto může začít, zapomenutá plovárna v Hradci ožívá

  10:36aktualizováno  10:36
Zapomenutá prvorepubliková Slezská plovárna v Hradci Králové se po více než čtyřicetileté pauze probouzí. Ožije už letos, v budoucnu by mohla konkurovat i nedalekému koupališti Flošně. Vzniká hřiště na beachvolejbal, vodáci chtějí vybudovat půjčovnu a freestyle park, v zimě okruh pro běžkaře.

Slezská plovárna v Hradci Králové po západu slunce. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jestliže datum 30. 4. 1925, vyryté do betonových schůdků vedoucích do řeky Orlice, nelže, Slezská plovárna v Hradci Králové zanedlouho oslaví 89. narozeniny. Prvorepublikové koupaliště je sice dávno zapomenuté, v roce 1971 prakticky zaniklo, a připomínají ho pouze dřevěné šatny.

Historie plováren v Hradci Králové

Vojenská plovárna
Vznikla už v roce 1845 v blízkosti mostu vedoucího k Moravské pevnostní bráně a dnešní hasičské zbrojnice. Po regulaci řeky byla v první polovině 20. století přemístěna k Malšovickému mostu a později na jejím místě vznikla loděnice.

Městská plovárna
Založena byla v roce 1891 vedle dnešního Orlického mostu a definitivně ji pohřbila až stavba Gočárova okruhu.

Slezská plovárna
Postavili ji roku 1925, byla tu nejen písečná pláž, ale také široká dřevěná opalovací plata, půjčovna loděk, skokanský můstek nebo bufet.

Pláž na náplavce v centru
Před deseti lety vznikl nápad vybudovat pláž na břehu Labe u Tyršova mostu. Po několika letech byla pro nevelký zájem zrušena.

Avšak místo u vodní elektrárny Na Mlejnku, jemuž nelze upřít genius loci, přece jen ožívá. Iniciativa hradeckých vodáků probudila i radnici, a tak se rozjel projekt, který má za cíl plovárnu nejen obnovit, ale udělat z ní rovnou perlu města.

Tento týden přímo v budově magistrátu začala výstava prací studentů ČVUT s názvem "Slezská plovárna v novém". Nejvíce se na ní zamlouvá návrh Petra Šťovíčka, ale vodáci přicházejí s dalšími nápady, které nevypadají nijak bláznivě. Některé se dokonce snaží realizovat.

"Dokončujeme beachvolejbalové hřiště a věřím, že v dohledné době vybudujeme i vodáckou půjčovnu. Letní provoz je samozřejmostí, ale už od příští zimy bychom rádi fungovali celoročně. Když bude přát zima, jsme připraveni nasněžit stopy a vytvořit okruh pro běžkaře," říká bývalý vrcholový kanoista Tomáš Renčín, ředitel obří hradecké konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se uskutečnila tento týden.

"Slezská plovárna je sice prvorepublikový projekt, ale soudíme, že k jeho ideji je možné se vrátit. Nejsložitější bude otázka dopravního napojení, kde musí být vyřešeny pozemkové vztahy," netají se náklonností k přírodnímu koupališti náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Slezskou plovárnu v Hradci Králové připomínají dřevěné převlékárny, které nyní...
Slezskou plovárnu v Hradci Králové připomínají dřevěné převlékárny, které nyní...

Vybagrované koryto řeky Orlice, čistá pláž, parkové úpravy loděnice, ale i klid a stín mohutných kaštanů a javorů už nyní dělají ze Slezské plovárny konkurenci blízkému koupališti Flošně. Pronájem kabinky stojí 500 korun za rok, za které je k mání klíč od branky a neomezený přístup.

"Na sterilní a přecpané koupaliště Flošna mě nikdo nedostane. K Orlici se chodím koupat skoro čtyřicet let a neměnila bych," říká Anna Drahokoupilová z Malšovic. Řeka je podle jejích zkušeností čistá, díky mírnému proudu i bezpečná a přímo uprostřed koryta je jen asi metr pod hladinou poměrně velký písečný ostrůvek.

O stoupající popularitě někdejší plovárny svědčí i zájem svatebčanů: letos už si areál zamluvily tři novomanželské páry, pořádat se tady bude také dětský den. V nepříliš vzdálené budoucnosti tady chtějí vybudovat unikátní adrenalinový freestyle park.

Vodáci ve freestyle parku počítají například s umělou vodní vlnou. "Rádi bychom tady brzo udělali i skokánky do vody, na kterých by se vyřádili kajakáři, lyžaři i snowboardisté," pokračuje Renčín.

Nejdál však ve své fantazii zachází student třetího ročníku oboru architektura a stavitelství na ČVUT Petr Šťovíček, jehož studie Slezské plovárny byla mezi dalšími 20 návrhy nejzdařilejší. Vytvořil komplex železobetonových budov se stěnami záměrně skloněnými do podoby kajaků.

Návrh na proměnu Slezské plovárny v Hradci Králové od studenta pražské ČVUT...
Návrh na proměnu Slezské plovárny v Hradci Králové od studenta pražské ČVUT...

Pamatuje i na saunu, posilovnu s výhledem na řeku, klubovnu, a dokonce i na malý amfiteátr, jehož plátno by bylo připevněné na dřevěných molech. Přestože Šťovíček vytvořil pouze nákres a nezabýval se cenovou kalkulací, odhaduje investice minimálně na 30 milionů korun.

Právě finance jsou největší brzdou rychlého rozvoje plovárny. "Snažíme se jít postupně a řada vylepšení je na spadnutí. O financování jednáme s městem, protože takový projekt se bez veřejných peněz neobejde. V případě plovárny stoprocentně nemůže být řeč o výdělečných aktivitách, a proto bychom rádi dosáhli na městské, krajské i evropské zdroje. Musíme mít ale mimořádně kvalitně zpracovaný projekt," uvědomuje si Renčín.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz