Prvním krokem k fúzi všech pěti krajských nemocnic bylo sloučení nemocnic v Rychnově nad Kněžnou a Náchodě. Ilustrační snímek

Prvním krokem k fúzi všech pěti krajských nemocnic bylo sloučení nemocnic v Rychnově nad Kněžnou a Náchodě. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Opozice kritizuje fúzi všech pěti krajských nemocnic v hradeckém kraji

  • 5
Opoziční zastupitelé kritizují plán Královéhradeckého kraje sloučit všechny jeho nemocnice pod jednu firmu. Obávají se, že to poškodí ty, jež jsou v dobré finanční kondici. K fúzi má dojít v lednu 2015.

Jeden velký a silný subjekt, který bude šetřit krajské peníze a zároveň bude ekonomicky silnější. To si vedení Královéhradeckého kraje slibuje od plánované fúze všech krajských nemocnic pod jednu akciovou společnost. Projekt chtějí radní schválit příští rok.

"Půjde o fúzi se Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje, který 'spolkne' své dceřiné společnosti, kterými nemocnice jsou. Holding nezanikne, ale pravděpodobně se přejmenuje na Královéhradeckou nemocnici. Z právního i ekonomického hlediska je to nejjednodušší a nejlevnější cesta," vysvětluje Jana Třešňáková, krajská radní ČSSD zodpovědná za zdravotnictví.

Zdravotnický holding

Nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově a Dvoře Králové nad Labem se mají od 1. ledna 2015 sloučit pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje.

Krajská akciovka se dostala pod palbu kritiky letos v lednu, kdy vyšlo najevo, že si k centrálně nakupovanému materiálu počítala tříprocentní přirážku, s níž ho pak přeprodávala nemocnicím, nebo že za 5 milionů ročně pronajímá sanitky Zdravotnické záchranné službě, která je krajskou příspěvkovou organizací.

Kraj do zdravotnictví ročně sype kolem čtvrt miliardy korun. Prvním krokem k fúzi všech pěti krajských nemocnic bylo sloučení špitálů v Rychnově nad Kněžnou a Náchodě letos v létě. Rychnovská nemocnice totiž byla nejztrátovější.

Podle ní fúze pomůže zlepšit ekonomickou situaci nemocnic, i když ne okamžitě.

"Sloučení pod jeden celek je nástrojem k zajištění větší konkurenceschopnosti, silnější vyjednávací pozice vůči zdravotním pojišťovnám a také spolupráce všech nemocnic a jejich přímého řízení," vysvětluje radní.

Opozice neměla informace

Opoziční zastupitelé se ale rychlého sloučení obávají a nelíbí se jim, že rada kraje o tom dosud zastupitelstvo vůbec neinformovala.

"Najednou jsem se ze zápisu rady dozvěděla, že ta odsouhlasila zahájení přípravy fúze od 1. ledna 2014. Přitom ještě vůbec nemáme zhodnocené nedávné sloučení nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou, které jsou společně v ještě větším propadu a jsou před insolvencí," podotýká zastupitelka Martina Berdychová (Východočeši).

Radní Třešňáková ale postup kraje hájí. "Termín můžeme posunout na 1. červenec 2015 a nebo ještě můžeme od záměru fúze úplně odstoupit. Prosincové rozhodnutí rady pouze vydalo souhlas s přípravou fúze. Je potřeba odpovědět na spoustu otázek a celý záměr řádně prodiskutovat," vysvětluje radní pro zdravotnictví. O sloučení by mělo rozhodnout zastupitelstvo na svém zasedání v září příštího roku.

Z černých čísel do dluhů

Opozice jako největší hrozbu vidí možnost, že by špatná kondice náchodské a rychnovské nemocnice mohla ovlivnit i ostatní tři krajské špitály v Trutnově, Jičíně a Dvoře Králové, pokud budou všechny součástí jediné společnosti.

"Nemáme jistotu, že ke dnu nestáhnou i ty ostatní nemocnice, které zatím jsou, byť s krajskou dotací, stále v černých číslech," říká Berdychová, která své kolegy ze zastupitelstva na krok rady upozornila.

Radní Třešňáková její obavy mírní. "Kraj nese odpovědnost za zajištění dostupné zdravotní péče pro obyvatele celého kraje a nemůže dopustit úpadek žádné z oblastních nemocnic," podotýká.

Rozhodnutí rady rychle sloučit nemocnice do jednoho subjektu se příliš nezdá ani zastupiteli, členovi zdravotního výboru a hradeckému primátorovi Zdeňku Finkovi (Koalice pro Královéhradecký kraj).

"Krajské nemocnice je především potřeba jednotně odborně vést jako jeden komplex a je jedno, jestli pod jedním, nebo více IČO. Pokud by nemocnice byly jednou hospodařící jednotkou, tak by potom nebyl potřeba zdravotnický holding, který se naprosto neosvědčil," míní Fink.

Podle něj by si jednotlivé nemocnice měly potřebné peníze a počty výkonů rozdělit podle evropských standardů. "Nemocnice si s ohledem na úhradovou vyhlášku, ať je jakákoliv, totiž nikdy nemohou konkurovat. Žádná takové zisky nevytvoří," vysvětluje Fink.

Stejně jako doposud krajský Zdravotnický holding by se sloučené nemocnice snažily snižovat ceny zdravotnického materiálu pomocí takzvaných centrálních nákupů.

"Ty jsou významným prostředkem ke snižování nákladů. V současné době je zabezpečují dvě dceřiné společnosti Zdravotnického holdingu. Do budoucna chceme centrální nákupy rozšířit i na další komodity a služby," říká radní Třešňáková.

Podle průběžných výsledků se hospodaření nemocnic vyvíjí podle očekávání kraje. "Přesné výsledky budou známy až koncem ledna příštího roku. Budou také ovlivněny restriktivní úhradovou vyhláškou na letošní rok, která příjmy nemocnic snížila o 150 milionů korun," upozorňuje Třešňáková.

Ke slučování krajských nemocnic pod jeden celek chce přistoupit i sousední Pardubický kraj. Tamní radní hodlají špitály spojit už v červenci příštího roku. Uspořit tím chtějí peníze v řádech desítek milionů korun.