Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slučování škol se odkládá, kraj ho musí ještě vybrousit

  18:33aktualizováno  18:33
Začátkem letošního roku chtěl Královéhradecký kraj sloučit osmnáct středních škol, avšak ve středu radní ohlásili, že od projektu odstupují. Musí ho prý připravit důkladněji a prodiskutovat se školami i radnicemi.

Krajská radní Táňa Šormová vysvětlovala na gymnáziu ve Dvoře Králové důvody pro sloučení škol (3. 10. 2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Za uspěchané a nedostatečné připravené označil Královéhradecký kraj plánované slučování dalších středních škol, k němuž mělo dojít už letos v létě. Radní většinou hlasů rozhodli, že fúzi minimálně na jeden rok odloží.

„To však neznamená, že bychom od optimalizace školství odstoupili, do budoucna bude tento proces potřebný. Jen je třeba najít cestu, na které se shodnou školy, kraj i místní samosprávy,“ vysvětluje radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).

Její slova o potřebnosti procesu potvrzuje počet dětí vycházejících každoročně z devátých tříd. Ty před pěti lety v Královéhradeckém kraji vypustily do světa šest tisíc žáků, pro něž bylo na středních školách a učilištích připraveno na dvanáct tisíc míst. V roce 2013 dokončily devátou třídu něco málo přes čtyři tisíce dětí, jimž střední školy nabízely kolem devíti tisíc míst. Postupný propad by měl podle odhadů pokračovat ještě dva roky.

FAKTA

Školy, kterých se mělo týkat slučování

  • Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela Náchod + Obchodní akademie Náchod
  • Obchodní akademie Trutnov a VOŠ + SŠ zdravotnická Trutnov
  • Střední odborné učiliště Lázně Bělohrad + Integrovaná střední škola Nová Paka
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vrchlabí + Gymnázium a Střední odborná škola Hostinné
  • Gymnázium Nový Bydžov + Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Nový Bydžov
  • Střední škola zemědělská a ekologická a Střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí + Obchodní akademie Kostelec nad Orlicí
  • Střední škola potravinářská Smiřice + Střední škola řemeslná Jaroměř
  • Odborné učiliště a praktická škola Hořice + ZŠ Husova Hořice
  • Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec + SPŠ Hronov

„Propad dětí je stálý, byť ne už tak razantní jako v minulosti. Pohybujeme se v dvojnásobném převisu míst, což tvoří nenaplněné obory, které jsou sice atraktivní pro zaměstnavatele, ne však pro rodičovskou veřejnost,“ popisuje Šormová situaci krajského školství.

Největší zájem je totiž stále o gymnázia či ekonomické školy, naopak učňovské obory se potýkají s jeho stálým propadem. „Máme technické, zemědělské či stavební obory, kde je třeba pět šest dětí v ročníku,“ upozorňuje Šormová.

Krajští radní proto začátkem letošního roku přišli s návrhem sloučit od srpna osmnáct středních škol a učilišť v kraji do devíti subjektů a začali se svým plánem seznamovat i ředitele dotčených škol a radnice měst, v nichž sídlí.

Radní pro sloučení vybrali takové školy, které mají 240 a méně studentů. Právě tento počet je podle nich na hranici ekonomické stability školy. S tím však nesouhlasili ředitelé některých škol. Například Gymnázium v Novém Bydžově, které se mělo sloučit s tamní ekonomickou školou, je v současné době se svými 240 studenty přesně na kritické hranici. „Obě školy jsou soběstačné a v černých číslech,“ odmítá argument radních ředitel Jaroslav Šedivý.

Až na dvě školy v Hořicích se sloučením nesouhlasil nikdo další. Velké slučování neprošlo ani stranicky. „Schválení takovéto optimalizace nám nedoporučil ani krajský výkonný výbor ČSSD,“ přiznal krajský radní a šéf zastupitelského klubu sociální demokracie Josef Dvořák. Podle něj radní zadají své kolegyni Šormové, aby se pustila do dalšího návrhu optimalizace krajského školství zaměřené podle oborů. K oborové optimalizaci docházelo už v minulosti, kdy kraj redukoval počty míst zejména na gymnáziích. Tentokrát by se mohla vydat cestou tvorby víceoborových tříd.

„Jejich vytvoření by nám mělo alespoň částečně pomoci s problémem malého počtu studentů ve třídách jednotlivých oborů. Avšak do budoucna bude proces optimalizace stejně potřebný,“ říká Šormová.

Střední školy a učiliště by podle radního Dvořáka mohly začít spolupracovat lepším využíváním pedagogických pracovníků i bez nutnosti sloučení. „Dokážu si představit, že kdyby se ředitelé blízkých škol ve velkých městech dohodli, mohl by fungovat model, že jeden pedagog bude učit tři dny v týdnu na jedné škole a další dva dny na druhé,“ naznačil Dvořák.

To by mohlo zachovat školy jako samostatné subjekty, ale nejspíš by některé učitele připravilo o místo. Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) bude chtít tlačit i na samotné ředitele škol, které odmítly sloučení.

„Musí nám dokázat, že jsou i bez sloučení schopni udržet školy soběstačnými. Budeme po nich tedy chtít, aby počet učitelů přizpůsobili počtu studentů tak, aby jim vycházely mzdové prostředky,“ míní hejtman.

S větším slučováním středních škol začal kraj v roce 2007, kdy se do jednoho subjektu spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou či v Novém Bydžově.

V Hořicích se spojilo gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola. V Novém Městě nad Metují kraj sloučil průmyslovku se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší gymnázium v Trutnově. Vedení Úpice se však proti tomu ostře postavilo, gymnázium od kraje převzalo a provozuje ho jako vlastní příspěvkovou organizaci.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz