Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o hradeckou průmyslovku končí, argumenty kraj neobměkčily

  7:05aktualizováno  7:05
Zastupitelé Královéhradeckého kraje sloučili hradeckou průmyslovku s blízkou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Hradební ulici. Nepřesvědčila je ani petice s 1 600 podpisy, ani snahy o debatu.
Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek)

Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili fúzi škol těsnou většinou třiadvaceti hlasů. Obě školy se sloučí od příštího školního roku pod hlavičkou školy v Hradební, která je větší. Sloučení předcházela dlouhá diskuse, do níž se zapojila veřejnost.

Přimluvit se za svoji školu přišel před zastupitele i absolvent průmyslovky Pavel Uhrin. "Očekával bych, že materiál bude podle zákona o svobodném přístupu k informacím veřejně vyvěšen, aby si ho mohl prostudovat kdokoliv. To se ale nestalo," namítl Uhrin.

"Působí to na mě jako praktiky před rokem 1989. Takovým sloučením můžete zničit jméno školy s velice dlouhou a dobrou tradicí. Může to poznamenat nás, moje děti i vaše vnoučata," argumentoval bývalý student průmyslovky k zastupitelům.

Nebylo mu to ale k ničemu, zastupitelé rozhodli. Od opozice i veřejnosti však sklidili kritiku za neuváženost a nedostatečně propočítané úspory.

Rodiče i škola kritizovali rychlost sloučení

S Uhrinem přišli svůj nesouhlas se způsobem a rychlostí, s jakými kraj školy slučuje, vyjádřit i zástupci rodičů studentů průmyslovky, zaměstnanců školy a spolu s nimi i ředitelka školy Eva Stehlíková.

Školy mají příliš volných míst

Královéhradecký kraj má v současnosti v prvních ročnících svých středních škol zhruba 9 tisíc volných míst, ale uchází se o ně jen 4,5 tisíce deváťáků.

Slučování škol nebo omezování prvních ročníků u vybraných oborů tak bude muset pokračovat. Na řadě by mohly být třeba školy v Novém Bydžově, Lázních Bělohradě nebo Nové Pace.

"S tím, že se školy musí slučovat, souhlasím. Vadí mi ale ten způsob. Když jsem se o slučování dozvěděla, požadovala jsem po paní radní (Táně Šormové, radní pro školství - pozn. redakce), aby mi poskytla materiál k plánované optimalizaci," řekla Stehlíková před zastupiteli.

"Bylo mi ale řečeno, že ho nedostanu, protože bychom ho mohli připomínkovat a šťourat se v něm. Takhle se v demokratickém státě nediskutuje," upozornila ředitelka Stehlíková.

Radní hájí sloučení, musí se šetřit. Kritici však úsporu nevidí

Hlavním argumentem radní Šormové (nestr. za KSČM) a hejtmana Lubomíra France je zejména nadbytek míst ve školách zřizovaných krajem a v návaznosti na to i šetření finančních prostředků na provozu budov, ale i na platech učitelů a provozních pracovníků.

"Proces slučování, který jsme nastolili, je dělán velmi zodpovědně," podotkl při dlouhé diskusi Franc.

Někteří zastupitelé ale vyjádřili obavy, že úspory nebudou až takové, jak si kraj maluje. "Špatná využitelnost pedagogů je řešitelná i jinak než slučováním škol, to samé špatná využitelnost budov. Mám obavy z toho, že školy sloučíme, a neušetříme vůbec nic," argumentoval opoziční zastupitel Jiří Veselý.

Největších úspor peněz chtějí krajští zastupitelé získat plánovaným přestěhováním dílen školy a učiliště v Hradební z prostor U Koruny a na Velkém náměstí.

"Zaráží mě, že opuštění obou budov je uvedeno jen jako výhledové. Je to stejné, jako kdybych řekl, že v podnikání výhledově budu mít zisk pět milionů a výhledově budu jezdit v lamborghini," podotkl Uhrin.

Opozice chtěla sloučení odložit

Nástupnická škola, která začne fungovat 1. srpna 2013, bude mít dlouhý název složený ze jmen obou škol: Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové. Právním nástupcem, který převezme veškerý majetek průmyslovky, bude škola v Hradební.

"Pro někoho to, že průmyslová škola bude fungovat dál, jen s pozměněným názvem, může být jen kosmetická úprava. Ale například v Chrudimi takovýto postup tamní průmyslovku zlikvidoval," upozornil pedagog průmyslovky Pavel Pátý.

Podle něj žáci se zájmem o techniku, kteří dál chtějí pokračovat na vysoké škole - a těch je na průmyslovce většina - si velmi pečlivě vybírají školu s renomé, ne střední odbornou školu.

"Radši proto dojíždějí nebo jsou na internátu v jiném městě, jen aby mohli studovat na střední průmyslové škole. Je to jako kdyby Coca-Cola oznámila, že končí a stejný nápoj bude k dispozici pod názvem Kofola. Zájem o ni nestoupne, spíš naopak," řekl Pátý, který je prý nejdéle sloužícím učitelem školy.

Opoziční zastupitelka Anna Maclová s podporou svých kolegů navrhla odložení projednávání na červen: "Tak, jak nám byla představena, je vize kraje dost obecná, chybí mi konkrétnější představa, kterou je potřeba dopracovat."

Koalice sociálních demokratů a komunistů ale její návrh smetla ze stolu a po více než hodinovém projednávání prosadila svůj návrh.

Slučování středních škol v kraji patří poslední roky k nejpalčivějším tématům, která vyvolávají velké emoce.

Nejvíc o sobě před dvěma lety dávali vědět studenti Gymnázia v Hořicích, kteří s učiteli v hojném počtu přišli protestovat přímo na zasedání zastupitelstva. Neuspěli, kraj je sloučil s tamní obchodní akademií a zemědělskou školou.

"Jde o připravenost těchto kroků. V Hořicích, kde se měla sloučením škol ušetřit budova, se ukazuje, že budova bude znovu potřeba. Jsou tam i problémy s přejezdy učitelů. Obávám se, aby stejná situace nenastala i tady," podotkla zastupitelka za Východočechy Martina Berdychová, která na nedomyšlené slučování škol upozorňovala už v minulém volebním období.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz