Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o hradeckou průmyslovku končí, argumenty kraj neobměkčily

  7:05aktualizováno  7:05
Zastupitelé Královéhradeckého kraje sloučili hradeckou průmyslovku s blízkou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Hradební ulici. Nepřesvědčila je ani petice s 1 600 podpisy, ani snahy o debatu.
Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek)

Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili fúzi škol těsnou většinou třiadvaceti hlasů. Obě školy se sloučí od příštího školního roku pod hlavičkou školy v Hradební, která je větší. Sloučení předcházela dlouhá diskuse, do níž se zapojila veřejnost.

Přimluvit se za svoji školu přišel před zastupitele i absolvent průmyslovky Pavel Uhrin. "Očekával bych, že materiál bude podle zákona o svobodném přístupu k informacím veřejně vyvěšen, aby si ho mohl prostudovat kdokoliv. To se ale nestalo," namítl Uhrin.

"Působí to na mě jako praktiky před rokem 1989. Takovým sloučením můžete zničit jméno školy s velice dlouhou a dobrou tradicí. Může to poznamenat nás, moje děti i vaše vnoučata," argumentoval bývalý student průmyslovky k zastupitelům.

Nebylo mu to ale k ničemu, zastupitelé rozhodli. Od opozice i veřejnosti však sklidili kritiku za neuváženost a nedostatečně propočítané úspory.

Rodiče i škola kritizovali rychlost sloučení

S Uhrinem přišli svůj nesouhlas se způsobem a rychlostí, s jakými kraj školy slučuje, vyjádřit i zástupci rodičů studentů průmyslovky, zaměstnanců školy a spolu s nimi i ředitelka školy Eva Stehlíková.

Školy mají příliš volných míst

Královéhradecký kraj má v současnosti v prvních ročnících svých středních škol zhruba 9 tisíc volných míst, ale uchází se o ně jen 4,5 tisíce deváťáků.

Slučování škol nebo omezování prvních ročníků u vybraných oborů tak bude muset pokračovat. Na řadě by mohly být třeba školy v Novém Bydžově, Lázních Bělohradě nebo Nové Pace.

"S tím, že se školy musí slučovat, souhlasím. Vadí mi ale ten způsob. Když jsem se o slučování dozvěděla, požadovala jsem po paní radní (Táně Šormové, radní pro školství - pozn. redakce), aby mi poskytla materiál k plánované optimalizaci," řekla Stehlíková před zastupiteli.

"Bylo mi ale řečeno, že ho nedostanu, protože bychom ho mohli připomínkovat a šťourat se v něm. Takhle se v demokratickém státě nediskutuje," upozornila ředitelka Stehlíková.

Radní hájí sloučení, musí se šetřit. Kritici však úsporu nevidí

Hlavním argumentem radní Šormové (nestr. za KSČM) a hejtmana Lubomíra France je zejména nadbytek míst ve školách zřizovaných krajem a v návaznosti na to i šetření finančních prostředků na provozu budov, ale i na platech učitelů a provozních pracovníků.

"Proces slučování, který jsme nastolili, je dělán velmi zodpovědně," podotkl při dlouhé diskusi Franc.

Někteří zastupitelé ale vyjádřili obavy, že úspory nebudou až takové, jak si kraj maluje. "Špatná využitelnost pedagogů je řešitelná i jinak než slučováním škol, to samé špatná využitelnost budov. Mám obavy z toho, že školy sloučíme, a neušetříme vůbec nic," argumentoval opoziční zastupitel Jiří Veselý.

Největších úspor peněz chtějí krajští zastupitelé získat plánovaným přestěhováním dílen školy a učiliště v Hradební z prostor U Koruny a na Velkém náměstí.

"Zaráží mě, že opuštění obou budov je uvedeno jen jako výhledové. Je to stejné, jako kdybych řekl, že v podnikání výhledově budu mít zisk pět milionů a výhledově budu jezdit v lamborghini," podotkl Uhrin.

Opozice chtěla sloučení odložit

Nástupnická škola, která začne fungovat 1. srpna 2013, bude mít dlouhý název složený ze jmen obou škol: Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové. Právním nástupcem, který převezme veškerý majetek průmyslovky, bude škola v Hradební.

"Pro někoho to, že průmyslová škola bude fungovat dál, jen s pozměněným názvem, může být jen kosmetická úprava. Ale například v Chrudimi takovýto postup tamní průmyslovku zlikvidoval," upozornil pedagog průmyslovky Pavel Pátý.

Podle něj žáci se zájmem o techniku, kteří dál chtějí pokračovat na vysoké škole - a těch je na průmyslovce většina - si velmi pečlivě vybírají školu s renomé, ne střední odbornou školu.

"Radši proto dojíždějí nebo jsou na internátu v jiném městě, jen aby mohli studovat na střední průmyslové škole. Je to jako kdyby Coca-Cola oznámila, že končí a stejný nápoj bude k dispozici pod názvem Kofola. Zájem o ni nestoupne, spíš naopak," řekl Pátý, který je prý nejdéle sloužícím učitelem školy.

Opoziční zastupitelka Anna Maclová s podporou svých kolegů navrhla odložení projednávání na červen: "Tak, jak nám byla představena, je vize kraje dost obecná, chybí mi konkrétnější představa, kterou je potřeba dopracovat."

Koalice sociálních demokratů a komunistů ale její návrh smetla ze stolu a po více než hodinovém projednávání prosadila svůj návrh.

Slučování středních škol v kraji patří poslední roky k nejpalčivějším tématům, která vyvolávají velké emoce.

Nejvíc o sobě před dvěma lety dávali vědět studenti Gymnázia v Hořicích, kteří s učiteli v hojném počtu přišli protestovat přímo na zasedání zastupitelstva. Neuspěli, kraj je sloučil s tamní obchodní akademií a zemědělskou školou.

"Jde o připravenost těchto kroků. V Hořicích, kde se měla sloučením škol ušetřit budova, se ukazuje, že budova bude znovu potřeba. Jsou tam i problémy s přejezdy učitelů. Obávám se, aby stejná situace nenastala i tady," podotkla zastupitelka za Východočechy Martina Berdychová, která na nedomyšlené slučování škol upozorňovala už v minulém volebním období.
Nejčtenější

Pád mladého páru z vyhlídky do rokle byl pokusem o vraždu, zjistila policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie obvinila z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se v září zřítil se stejně starou dívkou z rozhledny v...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

V hořícím domě na Jičínsku vybuchovala pyrotechnika, uhynulo dvacet psů

Požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku (5.12.2017).

Životy asi dvaceti psů má na svědomí noční požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku. V objektu bylo podle policie...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Další z rubriky

Nový terminál v Rychnově slouží jen napůl, cestujícím chybí přístřešky

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Rychnov nad Kněžnou už má vlastní terminál hromadné dopravy u železniční stanice. Autobusová doprava ze starého nádraží...

Kostelečtí brání střední školu, nechtějí, aby splynula s hronovskou

Střední průmyslovou školu Hronov čeká splynutí s dvěma školami.

V Červeném Kostelci na Náchodsku se obávají o osud střední školy. Krajští zastupitelé na začátku prosince rozhodli, že...

Osm obžalovaných soudí za pěstování konopí. Zahradničili i v chlívku

Pěstírny byly kompletně vybavené včetně topení pro zajištění stálého klimatu.

Hradecký krajský soud projednává případ osmi mužů, kteří jsou obžalovaní, že se podíleli na provozování sítě pěstíren...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz