Slučování víří emoce, školami ve Dvoře se nesou vulgarity a fámy

  13:00aktualizováno  13:00
Jedno emotivní vyjádření střídá druhé, kvůli plánovanému slučování gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem se střední školou informatiky a služeb vzplanuly vášně na obou stranách. Někteří gymnazisté, kteří proti slučování protestují, si na internetu neberou servítky. Ředitel konkurenční školy si na ně stěžuje.

Na jednání k plánu sloučit školy ve Dvoře Králové nad Labem měla hlavní slovo radní Ťáňa Šormová (3.10.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Studenti gymnázia, kteří s návrhem kraje na sloučení nesouhlasí, založili na Facebooku skupinu, která je přístupná všem lidem, kteří mají na sociální síti svůj profil.

Během dvou týdnů se ke skupině přidalo přes 370 lidí. Sdílejí mezi sebou novinky, vyměňují si názory. Ředitel Střední školy informatiky a služeb (SŠIS) Petr Vojtěch je však kritizuje za to, že jsou vulgární a lžou.

Napsal jim proto i dlouhý příspěvek, v němž se mimo jiné snaží vysvětlit některé okolnosti, o kterých podle něj mají studenti úmyslně zkreslené informace.

Fotogalerie

Ohrazuje se především proti tvrzení jednoho ze studentů, že slučování škol přichystal spolu s krajskou radní Táňou Šormovou (nestr. za KSČM) právě on. A nelíbí se mu, že jeden ze studentských aktivistů nazval krajskou radní pro školství "komunistickou sviní".

"Buďte si jisti, že tuto stránku již četla spousta důležitých lidí a opravdu zírají, jakých osobních urážek, lží a dalších nehorázností jsou někteří žáci gymnázia schopni," vzkázal ředitel konkurenční školy studentům.

Existenci stránky a urážek na ní Vojtěch ohlásil vedení gymnázia. "Bez jediné reakce. Ano, opravdu se lišíme," komentuje to nahněvaný ředitel.

Ředitel SŠIS již dříve uvedl, že sloučení obou škol nevítá

Student Jan Langfelner, který je autorem výroku a facebookovou stránku založil, přiznává, že svůj slovník přehnal. "Ulítlo mi to v zápalu boje. Teď už bych to nenapsal. Za tím, že budeme bojovat za naši školu, si ale stojím," říká student.

Kvůli tomu, co na sociální síti napsal, prý u ředitele gymnázia žádný problém neměl. Ředitel Vojtěch ze SŠIS poznamenal, že pokud by na takové chování přišel na své škole, žáka by pokáral a pak se všem zúčastněným omluvil.

"Pokud narážíte na to, že naši učitelé včetně ředitele jsou zbabělci, kteří si neumí udržet pořádek na škole, musím na to zareagovat pořekadlem Škola, základ života. Naši učitelé nás učí, že co si nadrobíme, to si také sníme. Není nad školu života. A to naši profesoři pochopili. Proto si jich vážíme. Možná je vaše ohlášení stále bez odezvy proto, že nás nechávají, abychom se naučili ustát situaci a jednou nebyli zbabělci, co utečou," vzkázal student Vojtěchovi.

Ředitel SŠIS již dříve uvedl, že sloučení obou škol nevítá, což napsal i s ředitelem gymnázia do společného prohlášení. Chápe ale ekonomické důvody sloučení.

"Školy dostávají peníze na počet žáků. Průměrná naplněnost tříd gymnázia je teď 24,4 žáků, přitom normativ naplněnosti je 28. Snadno si dokážu představit, že do bezproblémového stavu chybí gymnáziu zhruba 1,4 milionu korun. To se projevuje i v platech učitelů, vyučující na naší škole mají výplatu průměrně o 7 tisíc korun vyšší," upozorňuje ředitel SŠIS.

Pro MF DNES také popřel informaci, že kvůli slučování chce dát několik učitelů jeho školy výpověď: "Je to hloupost, u nás slučování nikdo neřeší."

Jednání o budoucnosti škol na krajském úřadě pokračuje. "Sloučením chceme žákům umožnit i širší nabídku předmětů. Větší celek bude také silnější a odolnější vůči výkyvům," tvrdí radní Šormová.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Najdete na iDNES.cz